УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь
Телефони гарячих ліній
Урядова
1545
Міністерство охорони здоров'я
0-800-801-333
Тернопільська ОДА
097 828-75-27
Управління ОЗ Тернопільської ОДА
0352 52-10-71
0352 25-48-76
Новини
09:00, 20 березня 2019
У неділю, 24 березня, відбудеться просвітницька акція до Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом. Час: з 10:00 до 15:00 години. Місце: м.Тернопіль, Театральний майдан (біля Драмтеатру).
09:00, 19 березня 2019
У п’ятницю, 22 березня о 11.00 год. в приміщенні обласного протитуберкульозного диспансеру відбудеться круглий стіл приурочений Всесвітньому та Всеукраїнському дню боротьби з туберкульозом. Відправка ..
08:50, 18 березня 2019
На сьогоднішній день вкрай актуальним є питання надання якісної медичної допомоги сільському населенню. Одне з головних завдань - це створення гідних умов для роботи медичного персоналу.
всі новини

15 лютого - Міжнародний день дитини, хворої на рак

Профілактика онкозахворювань

4 лютого світ відмічав день боротьби з раком, а 15 лютого - Міжнародний день дитини, хворої на рак.

Мета цих днів – привернути увагу населення до своєчасної профілактики онкозахворювань, зважаючи, що Україна має високим її рівень і входить до першої десятки країн світу щодо цього показника, маючи близько 160 тисяч захворілих на рік і 90 тисяч випадків летальності, з яких 40% помирають в перший рік після виявлення, як правило, через пізню діагностику.

Що потрібно знати, аби життя було довгим та щасливим.

Сьогодні онкологічні захворювання - друга за частотою причина смерті після серцево-судинних захворювань. На жаль, неможливо повністю захистити себе і своїх близьких від цієї хвороби, але існує ефективна профілактика раку, яка дає змогу звести ризик захворювання до мінімуму.

Будь-яке онкологічне захворювання пов'язане з двома чинниками: зовнішнім і внутрішнім. Зовнішній чинник - це те, що ми їмо, чим дихаємо, у якому екологічному середовищі живемо. До внутрішнього відноситься стан нашого організму, тобто наскільки повноцінно та злагоджено працюють його органи й системи, а також генетична спадковість, яку отримує людина від своїх батьків.

Головні чинники онкозахворювань є:  неправильне харчування та шкідливі звички: тютюнокуріння, зловживання алкоголем, кожен з них обумовлює по третині захворювань. Третє місце – це вміння правильно реагувати в стресових ситуаціях. І, нарешті, - активний спосіб життя. У людини, яка багато рухається, знижується ризик захворіти на рак удвічі.

Поняття раціонального харчування передбачає обмеження вживання тваринних жирів, солодощів, мучних продуктів ; введення до свого харчового раціону більше молочних продуктів, риби, морепродуктів, овочів, фруктів та зелені. Остання – це чиста клітковина й джерело вітамінів. У дітей – це так само, зокрема дотримання принципів грудного вигодовування і своєчасне введення прикорму.

Потужним канцерогеном є копченості. Під час теплової обробки при 100 й більше градусів у продуктів утворюється така речовина, як бензопірен. Це отрута, яка є канцерогеном і зумовлює виникнення пухлини.

Також вона виробляється під час смаження на олії, що вже використовувалася не один раз.

На жаль, протиракової дієти не існує, але правильне приготування їжі та раціональне харчування здатне суттєво знизити ризик онкозахворювання й позитивно вплинути на здоров'я шкідливих звичок - куріння є причиною виникнення 80% випадків раку легень. Також сприяє розвитку раку шлунково-кишкового тракту, молочної залози та інших органів.

Небезпека захворювань збільшується пропорційно кількості викурених сигарет: у людини, що викурює половину пачки сигарет в день, ризик захворіти на рак легень в 5-15 разів більше, ніж у той, що не курить. Вихід один – відмовитись від куріння. А якщо це складно зробити, то звертайтесь за допомогою до лікарів.

Споживання алкоголю є встановленим фактором ризику для раку порожнини рота, глотки, гортані, стравоходу, печінки, колоректального раку і раку грудей для жінок, і є зв'язок з раком підшлункової залози. Наприклад, споживання більше 3 порцій алкоголю на день пов'язано з 1,4 рази вищим ризиком розвитку колоректального раку, у порівнянні з непитущими, а ризик виникнення раку грудей при вживанні однієї порції алкоголю в день підвищується на 10-12% порівняно з непитущими жінками.

Ще дуже важлива умова профілактики онкозахворювань - це рух. З віком у людини знижуються обмінні процеси, а онкологія якраз і «любить» - там, де застій. Це для неї благодатний ґрунт для розвитку. Тож, що старшою стає людина, то більше потрібно рухатися.

У разі активного руху в клітини надходить багато кисню, який поліпшує обмінні процеси, що сприяє травленню й виведенню вже перероблених продуктів обміну.

Коли людина мало рухається, то в організмі відкладаються значні запаси цих невиведених продуктів, які з часом починають подразнювати клітини. Останні намагаються їх позбутися, і коли в них тривалий час це не виходить, вони починають перероджуватися і перетворюються на пухлинні клітини.

У 45% чоловіків і 28% жінок можливо запобігти онкології, лише займаючись регулярно фізкультурою.

Ще один дуже потужний чинник, що може зумовити онкозахворювання, – це стрес. Людина, яка живе на позитиві, з позитивними емоціями й думками не схильна до захворювань. Тож завжди потрібно себе налаштовувати на позитивне сприйняття світу. Звичайно, у житті усе може трапитися, але не потрібно ображатися, злитися, сваритися, скаржитися на життя. Коли вже не в змозі тримати все в собі, то ліпше поплачте тихенько - це дасть певну розрядку. Але найліпше проаналізувати ситуацію, знайти оптимальний варіант і не піддаватися зневірі. Деяким людям у цьому питанні не зайвою буде професійна допомога психотерапевта чи психолога.

Що старшою стає людина, то підвищується ризик захворіти на рак. Наприклад, у 60 років він уже в 10 разів вищий, ніж в 40. Тому так важливо знати ті ознаки та симптоми, які можуть вказувати на початок розвитку онкологічного захворювання, і вчасно на них реагувати.

І перша ознака раку - найпомітніша. Виникнення новоутворення. Це може бути невеликий вузлик або плямочка, яка нещодавно з'явилося й швидко розвивається. Можуть бути порушення в роботі різних органів, кровотечі, погане самопочуття, схуднення. Відразу ж потрібно вжити заходів - звернутися до лікаря, пройти потрібне обстеження. Вважається, що профілактичний огляд потрібно проходити не менше одного разу на рік.

На жаль, повністю запобігти ризику появи онкологічного захворювання неможливо, але можна максимально знизити ризик його виникнення. Відмовтеся від шкідливих звичок, правильно харчуйтеся, більше рухайтеся, позитивно сприймайте життя, не забувайте про своєчасні візити до лікаря - і раку залишиться зовсім мало шансів.

Головний лікар Київського Центру здоров я  Отто Стойко. 


Читайте також