УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь
Телефони гарячих ліній
Урядова
1545
Міністерство охорони здоров'я
0-800-801-333
Тернопільська ОДА
097 828-75-27
Управління ОЗ Тернопільської ОДА
0352 52-10-71
0352 25-48-76
Новини
13:05, 21 січня 2019
Члени Комітету з питань охорони здоров'я Верховної Ради розповсюджують брехню, якою залякують українців щодо спецоперації по імунізації проти кору.
12:15, 21 січня 2019
НСЗУ розпочинає відкритий конкурсний відбір позаштатних медичних експертів для забезпечення клінічної експертизи роботи НСЗУ з наступних медичних напрямків:
10:43, 21 січня 2019
«Почуй світ!» - під таким гаслом цього разу пройшла Всеукраїнська благодійна акція «Серце до серця». Завдяки зусиллям небайдужих, Тернопільська обласна дитяча лікарня отримала новий прилад для діагнос..
всі новини

Водохреща

19 січня, команда управління охорони здоров’я Тернопільської обласної державної адміністрації взяла участь у традиційному святі Водохреща, яке відбулося біля Тернопільського ставу.

 

Священики традиційних українських конфесій провели урочистий молебен та освячення води, вшановуючи величне свято Богоявлення та Хрещення Господнього. Церковні ієрархи привітали вірян, побажали  миру Українській землі, краянам – Божого благословення. Після духовенства до громади звернулися голова Тернолпільської обласної ради Віктор Овчарук, голова Тернопільської обласної державної адміністрації Степан Барна та міський голова Тернополя Сергій Надал.

 

Після освячення води тернополяни колядували та щедрували, тим самим вшановуючи третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу – Хрещення Господнє, яке ще називають Йордан, або ж Водохреща.

 

Довідково:

 

Йорданська вода і її властивості

 

Свято Хрещення вважається днем, коли у всіх водоймах вода набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом року, лікуючи тілесні і духовні хвороби. Тому на Водохреща прийнято святити воду і занурюватися в ополонку.

Для цього за тиждень до свята на водоймі роблять ополонку, випилюють з льоду великий хрест, ставлять його над нею.

Раніше було прийнято обливати конструкцію буряковим квасом, щоб вона була червоною. Біля хреста будували - теж з льоду престол. Все це оздоблювали аркою з ялинових або соснових гілок - "царські врата".

Після служби в церкві весь народ ішов процесією на річку до хреста. Попереду несли церковний хрест і хоругви, хор співав "Глас Господній...", за хором йшов священик, а за священиком - народ (від малого до великого).

На річці, біля хреста, вся процесія зупинялася і ставала на льоду великим колом. Після недовгої відправи священик тричі занурював в ополонку хрест і читав молитву.

 

До речі, основа цього обряду збереглася і досі.

Коли воду освячено, люди підходять до ополонки для купання. Вважається, що це дієвий спосіб вилікуватися від недуг. Зокрема, бажаючі занурюються у воду три рази, хрестячись і промовляючи молитву.

Суть обряду полягає в тому, що віруючі готові піти за Христом, приймаючи хрещення і християнську віру. Це винятково добровільно, оскільки ніхто не зобов'язаний пірнати в холодну воду.

Але варто відзначити, що святити воду на Водохреща можна не тільки біля річки, але і в церкві. Традиційно люди ходять в церкву вранці 19 січня і набирають воду з церковного колодязя.

Щоб бути красивими і рум'яними, жінки обов'язково вмивалися святою водою. Щоб нещастя родину обходили стороною, йорданською водою збризкують будинок і господарство. Також цю воду давали пити важкохворим або тим, кого хотіли захистити від недуг.

Примітно, досі залишається загадкою той факт, що вода з Водохреща не псується, не має запаху і може зберігатися протягом року. Дехто схильний вважати, що цьому сприяє срібло від хреста, який священик занурює в воду під час обряду. Проте ця думка є помилковою, оскільки не завжди у воду занурюють срібний хрест, а використовують дерев'яний чи з будь-якого металу, а вода все одно роками не псується.

 

Прес-служба УОЗ ТОДА


Читайте також