ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь
Телефони гарячих ліній
Урядова
1545
Міністерство охорони здоров'я
0-800-801-333
Тернопільська ОДА
097 828-75-27
Департамент ОЗ Тернопільської ОДА
0352 52-10-71
Новини
всі новини

Як розмовляти з близь­кими про вакцинацію від COVID-19?

Вак­ци­на­ція від ко­ро­на­ві­ру­су - єди­ний шлях вий­ти із ка­ран­ти­ну і по­вер­ну­тись до зви­чай­но­го жит­тя. До та­ко­го вис­новку дій­шли на­уков­ці різ­них кра­їн, і Із­ра­їль уже по­ка­зав ус­пішний прик­лад. На жаль, в Ук­ра­їні ба­га­то лю­дей не го­то­ві ще­пи­ти­ся че­рез різ­но­ма­ніт­ні стра­хи і мі­фи дов­ко­ла вак­ци­на­ції. Як допомогти своїм рідним, близьким якомога швидше отримати щеплення проти коронавірусу? Пропонуємо вашій увазі матеріал за інформаційної підтримки Центру гро­мадсь­ко­го мо­ні­то­рин­гу та кон­тро­лю та ЮНІ­СЕФ в Ук­ра­їні.

Зрозуміти страхи

Стра­хи, пов’яза­ні із щеп­ленням про­ти COVID-19, ду­же різ­но­ма­ніт­ні і не зав­жди оче­вид­ні. Хтось за­га­лом про­ти будь­-яких щеп­лень, хтось бо­їть­ся уко­лів, а хтось - ре­ак­ції ті­ла на вак­ци­ну. Біль­шість ук­ра­їн­ців, заз­на­ча­ють ек­спер­ти, тур­бує пи­тан­ня без­печнос­ті но­вих вак­цин - їхньої якос­ті та на­леж­но­го збе­рі­ган­ня.

Від­по­від­но до дос­ліджен­ня со­ці­оло­гіч­ної груп «Рей­тинг», 41 % ук­ра­їн­ців не го­то­ві ще­пи­ти­ся від ко­ро­на­ві­ру­су. Го­лов­ни­ми при­чи­на­ми від­мо­ви опи­та­ні наз­ва­ли не­до­ві­ру до вак­ци­ни та страх по­біч­них ефек­тів. За сло­ва­ми ек­спер­тів, в Ук­ра­їні та­кож є ве­ли­ке упе­ред­ження що­до кра­їни по­ход­ження вак­ци­ни. І цей страх уні­каль­ний, то­му що ні меш­канці ЄС, ні США чи Ка­на­ди та­ко­го стра­ху не ма­ють.

Май­же по­ло­ви­на опи­та­них (46 %) вва­жа­ють, що є кра­щі спо­со­би під­ви­щи­ти іму­ні­тет, ніж щеп­лення. Тре­ти­на та­кож вва­жає, що тим, хто пе­рех­во­рів на ко­ро­на­ві­рус, не пот­рібно вак­ци­ну­ва­тись. Од­нак та­кі дум­ки хиб­ні, на­го­ло­шу­ють ме­ди­ки. Ад­же га­ран­то­ва­ний за­хист за­без­пе­чує ли­ше вак­ци­на­ція.

Розпізнати фейки про вакцинацію

Біль­шість ук­ра­їн­ців бо­їть­ся вак­ци­на­ції, то­му що не знає прав­ди про неї. Щод­ня в ін­терне­ті ши­рить­ся ней­мо­вір­на кіль­кість фей­ків про ко­ро­на­ві­рус і вак­ци­на­цію. Де­які з них є су­то внут­рішні­ми, ін­ші - гло­баль­ні, тоб­то од­на­ко­ві в різ­них ку­точ­ках сві­ту. Їх роз­повсюд­жу­ють як ре­аль­ні ан­ти­вак­ци­на­то­ри, так і ар­мії бо­тів. Для прик­ла­ду, у бе­рез­ні Служ­ба без­пе­ки Ук­ра­їни заб­ло­ку­ва­ла ро­бо­ту од­ні­єї з та­ких бо­то­ферм.

Лат­вій­ська ме­ді­аек­спертка Ні­ка Алек­сє­єва за­ува­жує, що всі ці фей­ки ґрун­ту­ють­ся на трьох на­ра­ти­вах:

 

  • Пер­ший — що ко­ро­на­ві­рус­на хво­ро­ба не та­ка й не­без­печна, а всі жа­хи нам роз­по­ві­да­ють, аби нас кон­тро­лю­ва­ти. Про­те ста­тис­ти­ка зах­во­рю­ва­нос­ті і смер­тнос­ті до­во­дить про­ти­леж­не. Дру­гий - що вак­ци­ни є не­без­печни­ми для людсь­ко­го ор­га­ніз­му. Як пра­ви­ло, як до­ка­зи на­во­дять іс­то­рії про по­біч­ні ефек­ти, що по­ши­рю­ють­ся в ме­діа. Про­те по­біч­ні ефек­ти для вак­цин -  це нор­маль­но, шко­да від них усе од­но на­ба­га­то мен­ша, ніж від ко­ро­на­ві­рус­ної хво­ро­би. Тре­тій - ми не по­вин­ні слу­ха­ти ме­ди­ків і на­уков­ців, бо во­ни пра­цю­ють на фар­ма­цев­тичні кор­по­ра­ції.

При цьому всі фей­ки апе­лю­ють до емо­цій, а не фак­тів. Тож не вар­то їм під­да­ва­тись, а кра­ще пе­ре­ві­ря­ти всю ін­форма­цію в на­дій­них дже­ре­лах. На сай­ті Мі­ніс­терс­тва охо­ро­ни здо­ров’я де­таль­но опи­су­єть­ся і спрос­то­ву­єть­ся ко­жен із мі­фів про вак­ци­на­цію. Нап­риклад, про смерть піс­ля вак­ци­на­ції від COVID-19, за­ра­жен­ня ко­ро­на­ві­ру­сом під час щеп­лення, ви­ник­нення роз­сі­яно­го скле­ро­зу чи без­плід­дя у жі­нок то­що.

Знайти надійних авторитетів

Як­що ва­ші близь­кі пот­ра­пи­ли під вплив фей­ків про COVID-19, то фа­хів­ці ра­дять збе­рі­га­ти спо­кій і на­ма­га­тись пос­ту­по­во роз­ві­яти їх­ні сум­ні­ви. Важ­ли­во не кон­флік­ту­ва­ти, ад­же так мож­на до­сяг­ти ли­ше про­ти­леж­но­го ре­зуль­та­ту.

Пе­ре­ду­сім пот­рібно знай­ти ко­рінь упе­ред­жень та стра­хів про вак­ци­на­цію. Які во­ни бу­ва­ють, ми пи­са­ли ви­ще. Зро­зу­мів­ши, що ле­жить в ос­но­ві не­ба­жан­ня вак­ци­ну­ва­тись, мож­на сфор­му­ва­ти ефек­тивну так­ти­ку пе­ре­ко­нан­ня.

  • Дис­ку­ту­ва­ти пот­рібно, вис­лу­хав­ши всі ар­гу­мен­ти ва­шо­го спів­розмов­ни­ка і під­го­ту­вав­ши влас­ні. Це мо­жуть бу­ти прик­ла­ди на­уко­вих до­ка­зів, ста­тей, сві­то­во­го дос­ві­ду, між­на­род­них ре­ко­мен­да­цій, про які ви мо­же­те прос­то роз­по­віс­ти чи да­ти по­чи­та­ти. Та­кож мож­на ви­ко­рис­то­ву­ва­ти прик­ла­ди з дос­ві­ду тих, хто має ав­то­ри­тет­ну дум­ку для спів­розмов­ни­ка, а ще прик­ла­ди з дос­ві­ду близь­ких, - ра­дить Ан­на Су­хо­доль­ська, ке­рів­ни­ця со­ці­аль­них та по­ве­дін­ко­вих ко­му­ні­ка­цій ЮНІ­СЕФ в Ук­ра­їні.

 

Як­що рід­ні на­во­дять прик­лад лі­ка­рів, які від­мовля­ють­ся вак­ци­ну­ва­тись і дот­ри­му­ва­тись ка­ран­ти­ну, слід знай­ти ав­то­ри­тет­но­го ме­ди­ка, який вис­ту­пає за щеп­лення. Це мо­же бу­ти ваш сі­мей­ний лі­кар чи фа­хі­вець, який до­по­міг вам ра­ні­ше, або ж ін­ший ві­до­мий лі­кар до­ка­зо­вої ме­ди­ци­ни.

Як­що хтось щи­ро ві­рить у мі­фи про вак­ци­на­цію, то не­об­хідно крок за кро­ком зруй­ну­ва­ти їх ра­зом. Крім то­го, вар­то по­ка­за­ти рід­ним, де шу­ка­ти прав­ди­ву ін­форма­цію: на сай­тах Мі­ніс­терс­тва охо­ро­ни здо­ров’я, Всес­вітньої ор­га­ні­за­ції охо­ро­ни здо­ров’я (ВО­ОЗ), ЮНІ­СЕФ та ін­ших офі­цій­них плат­формах. Доб­ре склас­ти спи­сок ре­сур­сів, яким не мож­на до­ві­ря­ти.

Ще один спо­сіб, про який роз­по­ві­дає Ан­на Су­хо­доль­ська, це - по­яс­ни­ти ри­зи­ки хво­ро­би та про­тис­та­ви­ти їх пе­ре­ва­гам щеп­лення. Мож­на зга­да­ти ви­пад­ки лю­дей, які бу­ли під­клю­че­ні до апа­ра­ту штуч­ної вен­ти­ля­ції ле­гень чи по­мер­ли від ко­ро­на­ві­рус­них ус­клад­нень.

Хо­ро­ший шлях пе­ре­ко­на­ти ко­гось - влас­ний прик­лад. Ко­ли ви чіт­ко обґрун­ту­єте, чо­му хо­че­те вак­ци­ну­ва­тись, то змо­же­те кра­ще впли­ну­ти на дум­ку близь­ких. Мож­ли­во, ви чи ва­ші знайомі вже ус­пішно от­ри­ма­ли щеп­лення.

Ек­спер­ти звер­та­ють ува­гу та­кож на со­ці­аль­ний чин­ник. Де­яким лю­дям важ­ли­во зро­би­ти «як усі», то­му на них мо­же впли­ну­ти ін­форма­ція про те, скіль­ки лю­дей от­ри­ма­ли щеп­лення у їхньому міс­ті чи районі.

Фа­хів­ці на­го­ло­шу­ють, що всі стра­хи вак­ци­на­ції так чи інак­ше ви­ни­ка­ють від бра­ку дос­то­вір­ної ін­форма­ції. Пра­цю­ва­ти із ни­ми пот­рібно пос­ту­по­во, тер­пля­че шу­ка­ючи пра­виль­ні сло­ва та ар­гу­мен­ти.

Інфографіка - Управління охорони здоров'я Тернопільської ОДА


Читайте також