УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь
Телефони гарячих ліній
Урядова
1545
Міністерство охорони здоров'я
0-800-801-333
Тернопільська ОДА
097 828-75-27
Управління ОЗ Тернопільської ОДА
0352 52-10-71
0352 25-48-76
Новини
15:49, 21 травня 2019
З 21 травня по 7 червня 2019 року,  управлінням охорони здоров’я Тернопільської обласної державної адміністрації спільно із Тернопільською обласною організацією Товариства Червоного Хреста України іні..
12:25, 20 травня 2019
У Чортківському державному медичному коледжі відбулася робоча зустріч з делегацією Попаснянської районної військово-цивільної адміністрації Луганської області. Метою зустрічі стало обговорення перспек..
10:43, 20 травня 2019
Відповідно до наказу УОЗ Тернопільської областної державної адміністрації від 17.05.2019 р. № 109-в 18.06.2019 з 8:30 до 18:00 буде проведено науково практичну конференцію "Організація надання паліати..
всі новини

Майстер-клас по правилах надання серцево-легеневої реанімації

Для представників засобів масової інформації, під час відкриття центру «Школа першої допомоги» інструктор із правил надання першої  допомоги Оксана Боднар провела майстер-клас  по правилах надання серцево-легеневої реанімації.

Перш за все, перед тим, як Ви почали Серцево-Легеневу Реанімацію (СЛР), переконайтеся чи є постраждалий у стані свідомості, чи ні. Якщо він виглядає несвідомим, постукайте його або її по плечу та голосно запитайте: «Вам зле?»

 • Якщо постраждалий не відповідає і біля Вас є хоча б ще одна особа, то один з Вас має негайно викликати швидку (тел.103). Інший негайно розпочинає СЛР. Якщо ж Ви самі і маєте телефон, спочатку викликайте швидку, а потім розпочинайте СЛР, крім випадку, коли Ви підозрюєте, що постраждалийзнепритомнів через задушення (наприклад, при утопленні). У цьому особливому випадку, починайте з СЛР протягом 1 хвилини, потім набирайте 103.
 • Якщо Ви маєте Автоматичний Зовнішній Дефібрілятор (АЗД), ввімкніть 1 розряд, при рекомендації пристроєм і далі починайте СЛР.

Запам'ятайте абревіатуру: САВ (англійською — Circulation, Airways and Breath), або українською — ЦШД (Циркуляція крові, Дихальні Шляхи та Дихання). Ця абревіатура допомагає запам'ятати етапність надання Серцево-Легеневої Реанімації.

Циркуляція — відновлення кровопостачання компресією грудної клітки.

 1. Покладіть постраждалого або постраждалу  на спину на тверду поверхню.
 2. Опустіться на коліна біля шиї та плечей постраждалого.
 3. Звільніть передню грудну стінку від одягу.
 4. Поставте тильну частину однієї долоні на середину грудної клітки пацієнта рівно між сосками. Іншу свою руку поставте зверху на першу. Тримайте лікті прямо, а плечі мають бути розташованими прямо над долонями.
 5. Використовуйте вагу верхньої половини Вашого тіла, не тільки силу рук, при надавлюванні точно вниз, глибина компресії грудної клітки має бути близько 5 см. Робіть інтенсивні компресійні рухи з частотою, близько 100 разів на хвилину.
 • Якщо Ви не були треновані в наданні СЛР, продовжуйте робити компресію грудної клітки, поки у постраждалого не з'являться ознаки рухів, або не надійде кваліфікована медична допомога.
 • Якщо ж Ви проходили навчання з надання СЛР, перевіряйте дихальні шляхи та робіть штучне дихання.

Дихальні Шляхи — звільнення та забезпечення безперешкодного постачання повітря.

 • Якщо Ви маєте підготовку та зробили 30 компресій на грудну клітку, відкрийте дихальні шляхи постраждалому завдяки закиданню його голови назад та висуванню підборіддя. Для цього покладіть одну Вашу долоню на лоба постраждалому та легко закиньте його голову назад. Тоді іншою рукою легко висуньте підборіддя пацієнта вперед, щоб звільнити його дихальні шляхи.

Перевірте нормальне дихання протягом від 5 до 10 секунд. Перевіряйте наявність рухів грудної клітки, вислухайте нормальні дихальні звуки та відчуйте дихання пацієнта на своєму вусі та щоці. Конвульсивне, судомне дихання не є нормальним.

 • Якщо постраждалий не дихає нормально і Ви були треновані в наданні СЛР, починайте дихання за методом рот — в рот. При цьому ніс пацієнта має бути закритий.
 • Якщо Ви вважаєте, що постраждалий знепритомнів внаслідок серцевого нападу, і Ви не були треновані з СЛР, просто продовжуйте компресію грудної клітки, пропускаючи етап штучного дихання рот — в рот.

Дихання — дихайте за постраждалого.

Рятувальне або штучне дихання можна проводити за методом рот– в рот, або рот — в ніс, якщо рот пацієнта серйозно ушкоджений, або його не вдається відкрити.

Відкрийте дихальні шляхи за допомогою закидання голови постраждалого назад та висуванню підборіддя наперед. Затисніть повністю ніздрі постраждалого для виконання дихання рот — в рот та щільно накрийте його рот Вашим. Приготуйтесь зробити 2 вдихи. Зробіть перше глибоке вдихання, впродовж 1 секунди, та подивіться, чи піднімається грудна клітка. Якщо вона піднімається, робіть друге вдихання. Якщо грудна клітка не піднімається, повторіть закидання голови постраждалого назад та висунення підборіддя вперед, а потім робіть друге вдихання. Одним циклом вважається 30 натискань на грудну клітку та 2 вдихання.

Продовжуйте надавлювання на грудну клітку для відновлення кровопостачання.

 • Якщо постраждалий не почав рухатись після 5 циклів (близько 2 хвилин) та у Вас є автоматичний зовнішній дефібрилятор (АЗД), розташуйте його пластини на тілі пацієнта, підключіть та виконуйте рекомендації. Надайте 1 розряд, потім поверніться до Серцево-Легеневої Реанімації, починаючи з компресій на грудну клітку ще впродовж 2 хвилин, а потім зробіть 2 розряд.
 • Якщо Ви не вмієте користуватись АЗД, працівник швидкої по тел. 103 може Вас інструктувати по його застосуванню. Використовуйте дитячі пластини, якщо вони є, для дітей віком від 1 до 8 років. Не використовуйте АЗД для дітей віком до 1 року.
 • Якщо АЗД недоступний, переходьте до наступного пункту.

Продовжуйте СЛР, поки не з'являться ознаки рухів, або не надійде кваліфікована медична допомога.


Читайте також