ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь
Телефони гарячих ліній
Урядова
1545
Міністерство охорони здоров'я
0-800-801-333
Тернопільська ОДА
097 828-75-27
Департамент ОЗ Тернопільської ОДА
0352 52-10-71
Новини
всі новини

У природи немає поганої погоди. Профілактика метеозалежності.

У природи немає поганої погоди
ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ


м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua

Це тільки в пісні - "Кожна погода – благодать", а в реальності людям непросто сприймати всі природні перепади позитивно. Справа в тому, що зміни метеорологічних умов негативно відбиваються на стані здоров'я нашого організму, якщо він не здатний миттєво реагувати на ці зміни.

Ще великий Гіппократ, який жив в Стародавній Греції, вперше заговорив про метеозалежность, називаючи її головним чинником, що впливає на сезонність загострення хронічних захворювань і спалаху епідемій. Для підтвердження своєї гіпотези Гіппократ проводив метеорологічні спостереження і ставив різні експерименти. І в результаті довгих років досліджень він отримав підтвердження тому, що метеозалежність існує, про що докладно описав потім у своїх медичних трактах.

Перш за все, різкі зміни погоди відбиваються на нашій психоемоційній сфері. Адже всяке порушення стабільності, і в погоді зокрема, сприймається людиною як міні-шок. Особливо, якщо ці зміни пов'язані з погіршенням погоди. Жінки, як правило, стають дратівливими, образливими, запальними, нез'ясовно сумними і пригніченими. Багато хто, особливо вразливі, можуть навіть у цей період впасти в депресію. Подібні стани отримали особливу назву - метеоневроз.

Але ж є люди, які фізіологічно метеозалежні. І це майже 35% населення! У цих людей на зміни погоди реагує власне організм і, як правило, у своєму найбільш слабкому місці, а це: судини, серце, суглоби, легені.

Які зміни в погоді чутливі для організму?

1. Стрибки атмосферного тиску.
До цього фактору чутливі судини, що призводить до їх тонусу, спазмів, а в результаті - різке підвищення/зниження артеріального тиску, головні болі, спазми в будь-якому органі.
2. Підвищення вологості повітря.
До цього фактору чутливі слизові оболонки, що провокує запальні процеси в них, і, як результат - простудні, вірусні, інфекційні захворювання.
3. Зниження вмісту кисню в повітрі.
До цього фактору чутливі в першу чергу судини і дихальні шляхи, зокрема, загострюється таке захворювання як астма чи хронічний бронхіт.
4. Магнітні бурі.
Цей фактор найбільш сильний по впливу на організм в цілому і, на жаль, найменш вивчений. Можна сказати, що магнітні бурі погано відбиваються на роботі всіх органів і систем організму.

Хто найбільше схильний до метеозалежності?

Вважається, що від метеозалежності страждають як хворі, так і цілком здорові люди. Просто у хворих це викликає великі ризики для здоров'я і їм складніше справлятися з наслідками. Але й здоровим людям різкі перепади погодних умов доставляють чимало неприємностей, вибиваючи їх з повноцінного ритму життя.

Тільки якщо для хворих людей гостра реакція організму на сюрпризи погоди виправдана наявністю хронічного захворювання, то метеозалежність здорової людини пов'язана виключно з неправильним способом життя і недбалим ставленням до свого організму. Метеозалежні частіше за все ті, хто мало буває на свіжому повітрі, хто перевтомлений, мало спить, неправильно харчується, не вміє розслаблятися, відпочивати,має шкідливі звички, хто схильний до стресів, хто дозволяє собі такі руйнівні емоції, як гнів, образа, злість.

Як запобігти метеозалежності?

Якщо метеозалежність визначається хронічним захворюванням, то її профілактикою, природно, буде профілактика самого захворювання. Причому, особливу увагу профілактиці необхідно приділяти за кілька днів до очікуваних за прогнозом погодних змін і протягом кількох днів після їх настання.

Якщо ж ваша метеозалежність не пов'язана з патологією, то кращою адаптацією до мінливих погодних умов стануть для вас:

  • ранкова гімнастика,
  • вечірній розслабляючий аутотренінг, контрастний душ,
  • хвойні ванни,
  • масаж,
  • повноцінний сон,
  • прогулянки на повітрі,
  • повноцінне і збалансоване харчування,
  • терапія сонячним світлом ,
  • відмова від шкідливих звичок (алкоголь, куріння),
  • виховання в собі позитивного настрою: не конфліктності, великодушності, уміння прощати і відпускати негативну ситуацію.

Намагайтесь жити в гармонії з природою і з людьми , які Вас оточують, і тоді тільки Ви зможете відчути ,що "У природи немає поганої погоди".

Ми бажаємо Вам здоров’я!

Комунальна установа Тернопільської обласної ради
“Центр здоров’я”