УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь
Телефони гарячих ліній
Урядова
1545
Міністерство охорони здоров'я
0-800-801-333
Тернопільська ОДА
097 828-75-27
Управління ОЗ Тернопільської ОДА
0352 52-10-71
0352 25-48-76
Новини
12:20, 21 серпня 2018
Обласна рада перетворила Яблунівський обласний комунальний дитячий протитуберкульозний санаторій, що в Гусятинському районі, в обласний медичний центр для лікування і реабілітації учасників АТО. На р..
10:10, 21 серпня 2018
Для жителів села Дичків, що входить до Великогаївської об’єднаної територіальної громади, відбулася значна подія. Заклали та освятили перший камінь у будівництві фельдшерського пункту або, як зараз г..
10:17, 20 серпня 2018
Медичні послуги стануть ближчими для жителів сільської місцевості. Адже держава розпочала проект із розвитку сільської медицини. На її розвиток Тернопільська область отримала 220 млн. грн. Детальніше..
всі новини

Ядовиті змії: інструкція по виживанню.

Ядовиті змії:інструкція по виживанню
ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ


м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua

Почнемо з класичної ситуації і класичної змії: дача, похід, пікнік, будь-який виїзд на природу. Потрібно пам'ятати про те, що вам може сподобатися територія, вже зайнята до вас плазунами. Причому про це ви дізнаєтеся, лише піднявши камінь, поворушивши в кущах рукою або вирішивши повалятися у високій траві. Треба розуміти, змії намагаються не зв'язуватися з тими, кого не можна з'їсти, хто істотно більший за розмірами.

У більшості випадків вони можуть або зачаїтися, або ретируватися, не привертаючи до себе зайвої уваги. Проте є ситуації, коли та ж європейська гадюка (на фото) буде битися до останньої краплі отрути: ви наступили на змію, у неї тут гніздо, ви зіпсували їй настрій і полювання. Для будь-якого регіону області непорушним залишається правило: якщо ви кудись виїжджаєте з дітьми, спочатку обстежте місцевість.

Гадюки не люблять вологість, вони полюбляють валуни, сухі височини, зарості, де можна заховати гніздо, галявинки, де можна пополювати.

Відрізнити гадюку від неотруйного вужа можна досить просто: гадюка красива. Характерний “диявольський зигзаг” - більш темна ламана лінія на більш світлому фоні. Відтінки бувають різні - зелені, бежеві, навіть блакитні. З чорною гадюкою складніше, її від вужа можна відрізнити за будовою голови (у гадюк вона списоподібна) або за характерними жовтими або білими завушними плямами. Гадюки зазвичай товсті й короткі (у середньому - 1 метр), вужі - більш тонкі й довгі (в середньому - 1,5 метра). Вужі прекрасно плавають і люблять, де помокріше, гадюки, як ми вже з'ясували, ці пристрасті не поділяють.

Як підготуватися до зустрічі? У лісі по можливості носити взуття, що закриває і частину гомілки. Обов’язково придбати довгу палицю і акуратно попередньо ворушити нею кущі або зарості, якщо вам туди дуже потрібно зайти. Придбати екстрактор отрути, на малюнку - два найбільш поширених варіанти пристрою.

Як проінструктувати дітей? Пояснити, що в лісі ми в гостях, отже, потрібно дотримуватися деяких правил господарів - не бігати, стрімголов, не сунути руки в невідомі отвори в землі і деревах, та не ганятися за “довгими шиплячими шнурочками”.

Що робити в разі укусу? Не панікувати. Смертельні випадки після нападу гадюк - явище дуже рідкісне. Згадуємо про екстрактор отрути: з його допомогою в перші 5-10 хвилин після укусу необхідно відсмоктати вміст ранки. Теоретично, це можна робити і ротом, але для цього в ньому не повинно бути карієсу, протезів, стоматиту, пародонтозу та інших стоматологічних захворювань і станів. Постраждалого укладаємо, вкутуємо теплою ковдрою або куртками, даємо тепле солодке питво. Після чого доставляємо в найближчий медичний заклад.

Чого не робити? Не купуйте заздалегідь і не носіть з собою антигадючої сироватки. По-перше, вона вимагає певного режиму зберігання, який в польових умовах ви не зможете забезпечити. По-друге, на введення сироватки може виникнути алергічна реакція у вигляді анафілактичного шоку, у якого летальність в десятки разів вище. І ось з ним на природі ви вже нічого не зробите. Чи накладати джгут! Гадюча отрута відноситься до цитотоксичних, тобто вона руйнує тканини в місці введення. Не потрібно штучно створювати її підвищену концентрацію, нехай ферментні системи всього організму беруть участь у знешкодженні. Не наносіть додаткові пошкодження - розрізи, припікання, алкоголь - все це не тільки не допомагає, але й дуже сильно шкодить.

Бережіть себе! Ми бажаємо Вам здоров’я!

Комунальна установа Тернопільської обласної ради
“Центр здоров’я”