УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь
Телефони гарячих ліній
Урядова
1545
Міністерство охорони здоров'я
0-800-801-333
Тернопільська ОДА
097 828-75-27
Управління ОЗ Тернопільської ОДА
0352 52-10-71
0352 25-48-76
Новини
12:20, 21 серпня 2018
Обласна рада перетворила Яблунівський обласний комунальний дитячий протитуберкульозний санаторій, що в Гусятинському районі, в обласний медичний центр для лікування і реабілітації учасників АТО. На р..
10:10, 21 серпня 2018
Для жителів села Дичків, що входить до Великогаївської об’єднаної територіальної громади, відбулася значна подія. Заклали та освятили перший камінь у будівництві фельдшерського пункту або, як зараз г..
10:17, 20 серпня 2018
Медичні послуги стануть ближчими для жителів сільської місцевості. Адже держава розпочала проект із розвитку сільської медицини. На її розвиток Тернопільська область отримала 220 млн. грн. Детальніше..
всі новини

Синдром надмірного газоутворення: клінічне значення і принципи терапії

Синдром надмірного газоутворення: клінічне значення і принципи терапії
ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ


м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua

Безе, солодка пінка на варенні, ніжна пінка капучино, морська піна або ванна з піною – представляючи такий асоціативний ряд, людина відчуває приємне відчуття блаженства, відпочинку, розслаблення.

Проте не всяка піна приносить людині насолоду і розслаблення. Мова йде про пінистий вміст шлунково – кишкового тракту (ШКТ).

Скарги на здуття живота, підвищену частоту і об'єм газів, що випускаються,

відносять до найбільш поширених серед пацієнтів із захворюваннями ШКТ.

Неприємний запах і невчасність газів, що випускаються, іноді доставляють хворим більше турбот, ніж навіть болі в животі.

Епізодично надмірне скупчення газів відбувається і у здорових людей.

Практично немає людини, якій не знайоме відчуття емоційного дискомфорту в мить, коли звучне бурчання в животі або специфічні звуки, що супроводжують відходження газів, стають доступні слуху оточуючих.

Проблема надмірного газоутворення в ШКТ хвилювала людей ще в давні часи.

Недаремно до числа богів давньоримського пантеону входив Бог Флатуленції – Крепітус. Ще Гіппократ і Гален рекомендували використовувати порожнистий очерет “для очищення тіла від вітрів2.

Шляхи потрапляння і виведення газів з ШКТ.

Поступлення:

 • заковтування повітря,
 • утворення в просвіті кишківника.
 • дифузія з крові.

Виведення газів з ШКТ:

 • через кишківник назовні,
 • через стравохід (відрижка повітрям),
 • всмоктування через стінку кишківника.

В нормі 65-70 % кишкового газу – екзогенного походження, 30-35 % – ендогенного.

Аерофагія в невеликих кількостях має місце в нормі в процесі їжі і пиття:

 • При кожному акті ковтання повітря потрапляє в шлунок, його кількість варіює у різних людей, але в середньому складає 2-3 мл.
 • Швидка їжа з недостатнім пережовуванням їжі, заковтування великих шматків призводить до збільшення об'єму шлункового газового міхура.
 • Більше заковтують повітря пацієнти, що мають звичку палити і розмовляти під час їди.
 • Часті ковтальні рухи властиві хворим з хронічною патологією носоглотки, при гіперсалівації.
 • Деякі люди несвідомо заковтують повітря і без зв'язку з їдою, особливо в стані тривоги.

Газоутворення в просвіті кишечнику здійснюється різними шляхами:

 • внаслідок реакції між бікарбонатними іонами НСО3-, (секретуються підшлунковою залозою, кишечником і печінкою), і іонами Н+, (виділяються з шлунковим соком, а також відщеплюються від жирних кислот їжі та утворюються при переварюванні жирів);
 • в результаті ферментативної дії кишкових бактерій на органічні речовини, що не всмокталися в тонкій кишці;
 • за допомогою дифузії газів з плазми.

Накопичуючись в кишечнику гази представляють собою піну з великою кількістю дрібних бульбашок, кожна з яких оточена шаром в’язкого слизу. Злипаючись, ці бульбашки утворюють були, що розтягують кишечник. Cлизиста піна, що тонким шаром вкриває поверхню слизової оболонки кишки:

 • утруднює пристінкове травлення;
 • знижує активність ферментів;
 • порушує засвоєння поживних речовин.

Із-за того, що газові бульбашки оточені густим слизом, порушуються процеси абсорбції газів кишковою стінкою і посилюється їх тиск на стінку кишечнику.

Залежно від провідної причини порушення газоутворення виділяють такі види метеоризму:

 • Аліментарний метеоризм – наслідок вживання продуктів, процес перетравлення яких супроводжується підвищеним виділенням газів в кишці (газовані напої, баранина, чорний хліб, родзинки, квас, пиво та ін.).
 • Дигестивний метеоризм – наслідок порушення процесів травлення (ферментативної недостатності, розладів всмоктування, порушення ентерогепатичної циркуляції жовчних кислот). В результаті процесів мальдигестії і мальабсорбції з'являється маса недорозщеплених продуктів, які піддаються дії мікрофлори з утворенням різних, в т.ч. газоподібних, продуктів.
 • Дисбіотичний метеоризм – наслідок порушення складу мікрофлори в кишечнику. Надлишок мікрофлори в тонкій кишці призводить до розщеплення продуктів у її верхніх відділах з виділенням великої кількості газів. При цьому в нижніх відділах травної системи значно активізуються процеси гниття і бродіння також з виділенням підвищеної кількості газів і ароматичних сполук.
 • Механічний метеоризм є наслідком механічних порушень евакуаторної функції ШКТ, що призводять до порушень пасажу, – спайок, стенозів, пухлин (часто носить локальний характер).
 • Динамічний метеоризм – результат порушення рухової функції кишечнику. При цьому явно підвищеної кількості газу, зміненого газового складу може не бути, але його транзит по кишечнику сповільнений (парез кишечнику в післяопераційному періоді, інтоксикації, перитоніт, при СРК).
 • Циркуляторний метеоризм – виникає при порушенні утворення і резорбції газів при загальних і місцевих розладах кровообігу (наприклад, при застої у венах кишечнику).
 • Висотний метеоризм – розвивається при зменшенні атмосферного тиску, оскільки при піднятті на висоту гази розширюються і тиск їх збільшується.

Відомий Салернський кодекс здоров'я (XIV століття, 1480 р.), написаний Арнольдом з Віланови, прославленим лікарем Середньовіччя:

“Від скупчення вітрів виникають чотири недуги: кольки, спазми, водянка, а також запаморочення.”

Основні клінічні прояви надмірного накопичення газів в ШКТ:

 • біль, здуття і бурчання в животі, відрижка;
 • підвищений об'єм і неприємний запах випущених газів;
 • закрепи або пронос.

Метеоризм часто супроводжують різні диспепсичні розлади:

 • відчуття дискомфорту і/або болю в епігастральній області;
 • раннє насичення, відчуття перенаповнювання, нудота;
 • в окремих випадках, особливо у молодих людей, розвивається своєрідний психоневроз.

Вираженість симптоматики не завжди корелює з об'ємом "надмірних газів".

При надмірному накопиченні газів в кишечнику можуть спостерігатися досить обтяжливі відчуття з боку інших органів і систем (дигестивна астенія):

 • відчуття печіння в області серця;
 • серцебиття, перебої серцевого ритму;
 • порушення сну, розлади настрою, загальна слабкість;
 • іноді хворих турбує задишка, в окремих випадках – досить сильна (диспепсична астма).

Виділяють два основні варіанти прояву метеоризму:

Пацієнтів турбує відчуття перенаповнювання, розпирання, значне збільшення живота за рахунок здуття кишечнику, при цьому відхождення газів не відбувається із-за спастичної дискінезії товстої кишки.

Полегшення наступає, як правило, після дефекації і відхождення газів. Здуття і болі зазвичай наростають в другій половині дня, тобто в період найбільшої активності травних процесів.

Різновидом є локальний метеоризм, коли газ скупчується в тій або іншій ділянці кишечнику: синдром селезінкового вигину синдром печінкового кута і синдром сліпої кишки.

Другий варіант: постійне бурхливе відходження газів з кишечнику.

Випускання газів може відбуватися поволі, беззвучно або за типом "звучного прориву". Запах може бути різним.

При цьому варіанті абдомінально-больовий синдром зазвичай виражений слабко, переважають скарги на бурчання, переливання в животі, що чує не тільки сам пацієнт, але і оточуючі.

Надмірна кількість газів у вигляді піни в просвіті кишечника не тільки приносить неприємні відчуття хворим. Пінистий вміст створює чималі проблеми при проведенні різних діагностичних досліджень стану відділів ШКТ.

Рентгенологічне дослідження (іриго- або гастроскопія і іригографія), ультразвукове дослідження ШКТ, печінки, підшлункової залози, нирок, органів малого тазу стають неінформативними при наявності великого скупчення газів у просвіті кишок. Великі проблеми пінистий вміст спричиняє при проведенні ендоскопії.

Принципи лікування метеоризму:

 • Усунення, по можливості, причини підвищеного газоутворення (корекція дієти, відновлення мікробіоценозу кишечнику, лікування захворювань верхніх відділів травного тракту та ін.).
 • Видалення газів, що накопичилися з просвіту кишки.

Для лікування метеоризму призначаються:

 • Вітрогінні засоби (плоди і масло фенхеля, плоди кмину, квітки ромашки).
 • Сорбенти, що поглинають надлишкову кількість газів і виводять їх з організму.
 • Піногасники.

Використання середньоактивних панкреатичних форм є цілком виправданим в багатьох клінічних ситуаціях, ефект від їх застосування переважує ризик розвитку побічних ефектів.

Препарат МЕЗИМ-ФОРТЕ®, що містить 4200 ОД амілази, 3500 ОД ліпази і 250 ОД протеаз, частіше призначається для корекції короткочасних і незначних дисфункцій підшлункової залози, найбільш поширених в повсякденній лікарській практиці.

Комунальна установа Тернопільської обласної ради
“Центр здоров’я” за матеріалами професора Палій І.Г.,
Вінницький національний медичний університет
ім. М.І. Пирогова, кафедра внутрішньої та сімейної медицини