УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь
Телефони гарячих ліній
Урядова
1545
Міністерство охорони здоров'я
0-800-801-333
Тернопільська ОДА
097 828-75-27
Управління ОЗ Тернопільської ОДА
0352 52-10-71
0352 25-48-76
Новини
11:00, 06 серпня 2020
6 серпня на 63-му році життя після важкої коронавірусної хвороби пішла з життя головний експерт за напрямом «Дитяча гастроентерологія» управління охорони здоров’я Тернопільської обласної державної адм..
10:05, 06 серпня 2020
Загалом, станом на 6 cерпня в області за результатами досліджень методом ПЛР діагноз лабораторно підтверджено у 3175 випадках. А це - у 2906 дорослих та 269 дітей.
09:21, 06 серпня 2020
6 серпня (станом на 9:00) в Україні - 76 808 лабораторно підтверджених випадків COVID-19.
всі новини

Всеукраїнський тиждень планування сімї та збереження репродуктивного здоров’я

З нагоди проведення в Тернопільській області Всеукраїнського тижня планування сімї та збереження репродуктивного здоров’я проведено круглий стіл та прес – конференцію експертів УОЗ із засобами масової інформації. Круглий стіл проходив в приміщенні Консультативного центру Міжнародного благодійного фонду «Дар життя», який знаходиться за адресою м. Тернопіль вул. Руська 19 кв 67. 
В конференції приймали участь: експерт УОЗ облдержадміністрації за напрямком «репродуктологія і планування сімї» Кашуба Павло Володимирович, Геряк Світлана Миколаївна – д. м.н., професор, завідувачка кафедри акушерства та гінекології №2 ТДМУ ім. І.Я.Горбачевського, Даньо – Христинич Людмила Василівна – лікар – терапевт підліткового відділення Тернопільської міської дитячої поліклініки і кабінету КДМ ( КНП « ТМДКЛ», Батракова Юлія Олександрівна - лікар –підлітковий дитячий гінеколог підліткового відділення Тернопільської міської дитячої поліклініки( КДМ ТМДКЛ). Тимчак Алла Михайлівна – психолог ТОПЦ «Мати і дитина»,Петришин Галина Михайлівна – лікар дерматовенеролог Тернопільського обласного комунального шкірно- венерологічного диспансеру, Гричук Ірина Василівна – лікар – методист Центру здоровя, директор МБФ «Дар життя в м. Тернополі Ходзінський Роман Іванович, лікар – консультант МБФ «Дар життя Андрунців Олександра Богданівна.
• Проблеми збереження репродуктивного здоров’я населення в Україні та Тернопільській області.
• Організація служби планування сімї та збереження репродуктивного здоров’я в області.
• Профілактика онкозахворювань у підлітків та жінок репродуктивного віку. 
• Удосконалення організації надання медичної допомоги підліткам та молоді на засадах дружнього підходу «Клініки Доброзичливої до Молоді» в м. Тернополі .
• Підліткова вагітність. Проведення профілактичної роботи по збереженню репродуктивного здоров`я серед дівчат – підлітків в місті Тернополі.
• Застосування сучасних методик збереження психоемоційного здоров’я
• жінок і робота школи материнства
• Робота кабінетів «Довіра» та КДМ Тернопільського обласного комунального шкірно- венерологічного диспансеру по збереженню репродуктивного здоров`я серед населення
• Підготовка молоді до батьківства. Робота школи відповідального батьківства та материнства та інші питання.

Репродуктивне здоров’я
Репродуктивне здоров’я визначається як стан повного фізичного, психічного та соціального благополуччя, а не лише як відсутність захворювань репродуктивної системи.
Забезпечення стану повного фізичного, розумового і соціального благополуччя, що характеризує здатність людей до зачаття і народження дітей, можливість сексуальних відносин без загрози захворювань, що передаються статевим шляхом, гарантію безпеки вагітності, пологів, виживання і здоров’я дитини, благополуччя матері, можливість планування наступних вагітностей, в тому числі і попередження небажаної вагітності – основне завдання служби планування сім’ї.
Сучасні негативні тенденції в Україні:
1. Демографічна криза:
- Скорочення чисельності населення, як результат перевищення смертності над народжуваністю;
- Незадовільний стан здоров’я населення;
- Низька тривалість життя;
- Висока передчасна смертність населення, особливо серед чоловіків у працездатному віці;
- Трудова міграція.
2. Кризова соціально-економічна ситуація.
3. Збройний конфлікт на сході України.
За таких умов зростає цінність кожного народження, а збереження репродуктивного здоров’я потенційних матерів та батьків стає національним пріоритетом для відтворення людського потенціалу.
Затверджено обласну Програму „Репродуктивне здоров’я населення Тернопільської області на період 2017-2021 рр.”основною метою якої є збереження репродуктивного та статевого здоров’я з дотриманням репродуктивних прав для досягнення благополуччя кожної людини, відтворення населення і сталого розвитку України. 
Основними проблемними питаннями репродуктивного здоров’я в усьому світі та в Україні зокрема є: висока материнська та малюкова смертність, високий рівень абортів, невиношування вагітності, ускладнення вагітності та пологів, значна поширеність жіночої та чоловічої безплідності та інфекцій, що передаються статевим шляхом, включаючи ВІЛ/СНІД, онкологічна захворюваність репродуктивної сфери тощо.
У нашому суспільстві, на жаль, поширені певні стереотипи щодо стосунків між жінками та чоловіками у питаннях збереження репродуктивного здоров’я та планування сім’ї. Наприклад: «Лише жінка повинна думати про контрацепцію», «Якщо подружжя не має дітей, то це проблема жінки», «Вагітність дівчини – виключно її провина», «Секс з використанням презерватива не приносить чоловікам задоволення», «Чоловік працює – жінка народжує», «Аборт вирішує проблему».
За роки незалежності в Україні створено належне законодавче підґрунтя для забезпечення дотримання прав жінок у всіх сферах суспільного життя та їх гендерної рівності з чоловіками. Проте слід зауважити, що економічна незалежність українських жінок, їх професійна зайнятість, позасімейні орієнтації та інтереси безпосередньо вплинули на їхнє бажання реалізувати свою дітородну функцію. 
Так, дані соціологічних досліджень свідчать про бажання більшості українських жінок мати всього одну дитину, відкласти народження дитини на невизначений термін або взагалі відмовитись від цього. Вже у віці 20-24 роки до 30 % жінок не планують народження наступної дитини, а у віці 25-29 років ця частка збільшується до 47 %. Неабияку роль у цьому відіграють також недостатній розвиток медичного і соціального обслуговування та вкрай складні житлові умови.
Потрібно усьвідомити, що відповідальність за планування сім’ї лягає на обох майбутніх батьків, передбачає оволодіння знаннями про те, з якого віку можна народжувати дітей, скільки мати дітей, яких інтервалів дотримуватись між пологами, а головне – практикувати здорову по відношенню до себе та майбутнього покоління поведінку. Дуже важливо знати методи запобігання небажаної вагітності. Це допоможе уникнути аборту – шкідливої та небезпечної для здоров’я жінки операції.
Відомо, що здоров’я жінки значною мірою визначається умовами її розвитку в утробі матері та умовами зростання в ранньому дитинстві і в підлітковому віці. На жаль, за статистичними даними, в Україні сьогодні лише 6 % дітей народжується практично здоровими. Тому часто трапляється, що до того часу, коли дівчинка вступає в репродуктивний період, вона вже має низку захворювань. 
За останні роки в Україні загальна захворюваність дівчат віком до 17 років зросла майже у 2 рази, при цьому у 5 разів серед цього контингенту зросла частота захворювань сечостатевої системи. Крім того, протягом останніх трьох років набули значного поширення онкогінекологічні захворювання у дівчат підліткового віку. Майже в 10 разів за останні десять років зросла у дівчат й захворюваність щитоподібної залози, що зумовлено складною екологічною ситуацією в нашій державі. Все це в подальшому призводить до порушення їх репродуктивної функції або повного безпліддя, рівень якого невпинно зростає з року в рік.
Значний вплив на репродуктивне здоров’я підлітків та молоді має також їх репродуктивна (статева) поведінка. До факторів, що впливають на їх репродуктивну поведінку, відносяться негативний вплив порнографії у багатьох інформаційних полях, в тому числі пропаганда сексуального насилля, широке розповсюдження шкідливих звичок, таких як тютюнопаління, алкоголізм і наркоманія.
Викликає занепокоєння і наявний стан здоров’я вагітних жінок в Україні, що не дозволяє очікувати народження здорового покоління у найближчі роки. Так, останнім часом майже в 2,5 раза зросла захворюваність вагітних на анемії, поширеність яких здебільшого залежить від соціально-економічного стану сімей і умов харчування. Втричі зросли у вагітних жінок хвороби сечостатевої системи як наслідок низької репродуктивної культури та безвідповідальної статевої поведінки. Крім того, у майбутніх матерів спостерігається збільшення більш ніж у 1,5 раза поширеності хвороб системи кровообігу, значна частка яких успадкована з підліткового віку і пов’язана з нездоровим способом життя. Такий низький рівень здоров’я вагітних значно підвищує ризик материнської та дитячої захворюваності і є причиною значних репродуктивних втрат.
Оптимальний вік для народження дітей 18-35 років. Інтервали між пологами мають бути не менше двох років, це дозволяє жінці відновити сили для майбутніх пологів, зберегти своє здоров’я та здоров’я майбутніх дітей. 
Смертність серед дітей, народжених із інтервалом між пологами менше одного року, удвічі вища, ніж у народжених з інтервалом у два чи більше років.
Завдяки впровадженню сучасних перинатальних технологій, які базуються на найкращих міжнародних практиках, а саме: створенню інди-відуальних/сімейних пологових залів, палат для спільного перебування матері та дитини, забезпеченню теплового ланцюжка, нових підходів до первинної реанімації (стабілізації стану, дихальної підтримки у новонароджених) та реорганізації акушерських та неонатологічних відділень, вдалося знизити рівень малюкової смертності.
Динаміка жінок фертильного віку:
- 01.01.2010 року – 280368;
- 01.01.2011 року – 275768;
- 01.01.2012 року – 275349;
- 01.01.2013 року – 271848;
- 01.01.2014 року – 271680;
- 01.01.2015 року – 270178;
- 01.01.2016 року – 266114;
- 01.01.2017 року – 262123;
- 01.01.2018 року – 259589;
- 01.01.2019 року – 254536;
- 01.01.2019 року – 254151.
Зменшення кількості жінок фертильного віку призвело до зменшення кількості пологів:
- 2012 рік – 12168;
- 2013 рік – 11756;
- 2014 рік – 11590;
- 2015 рік – 10570;
- 2016 рік – 9869;
- 2017 рік – 9169;
- 2018 рік – 8439.
- І квартал 2019 року – 1799.
Підліткова вагітність: до 14 років – 2; 15-17 років - 91.
В області створений реєстр жінок з важкими екстрагенітальними захворюваннями внаслідок яких вагітність та пологи загрожують життю. В реєстрі станом на 01.01.2019 року знаходиться 4298 жінок. 
Дана група забезпечена сучасними контрацептивами на 94,21 %. (за аналогічний період 2017 року в реєстрі було 4234 жінки, охоплення сучасними контрацептивами на 92,96 % ).
В області проводиться робота по охопленню жінок репродуктивного віку сучасними методами контрацепції. Охоплення даної групи жінок сучасною контрацепцією (КОК + ВМС) станом на 01.01.2019 року складає 457,39 ‰. (за аналогічний період 2017 року - 454,67 ‰).
Створений реєстр багатодітних матерів. Станом на 01.01.2019 року в реєстрі перебуває 9784 матері. Охоплення даної групи сучасною контрацепцією складає 89,11 %. (за аналогічний період 2017 року перебувало 10012, охоплення - 87,14 % ).
На обліку з приводу безпліддя перебуває станом на 01.01.2019 року 1488 подружні пари. За 2018 рік на облік взято 330, знято з обліку з приводу вагітності 314. (за аналогічний період 2017 року – 1472, взято – 273, знято – 247).
В 2018 році в Прикарпатський центр репродукції людини направлено 7 жінок з абсолютним трубним безпліддям для проведення екстракорпорального запліднення за бюджетні кошти.
Службою планування сім’ї проводиться відповідна робота стосовно зменшення кількості абортів:
- 2012 рік – 2120;
- 2013 рік – 1909;
- 2014 рік – 1657;
- 2015 рік – 1283;
- 2016 рік – 1197;
- 2017 рік – 1000;
- 2018 рік – 1063.
20018 рік - підліткова вагітність: до 14 років – 0; 15-17 років - 6.


Читайте також