З 2004 року хвороби системи кровообігу, зокрема інсульт, стали небезпечною епідемією.
До Всесвітнього дня боротьби з інсультом , який відзначається 29 жовтня, в як в Україні, так і в Тернопільській області розпочалися освітньо-профілактичні заходи в рамках всеукраїнської акції «Стоп інсульт 2019».
Мета даної акції – привернути увагу громадян до таких основних факторів розвитку інсульту, як артеріальна гіпертензія, гіподинамія, паління, зловживання алкоголем, цукровий діабет тощо. Адже за статистикою лише 36% українців знають про те, що в них підвищений артеріальний тиск, і навіть вони нехтують профілактикою інсульту.
Актуальність проведення заходів, присвячених Всесвітньому дню боротьби з інсультом, стає цілком зрозумілою, якщо ознайомитись з невтішною статистикою, де за кожною цифрою стоїть людська доля і часто життя.
В Україні щорічно реєструється понад 140 тисяч нових випадків інсульту. Кожні 12 хв. це захворювання стає причиною загибелі 1 людини. Тільки 10–20% осіб, що перенесли інсульт, повертаються до праці, 50% - залишаються інвалідами. Третина хворих – люди працездатного віку.
По Тернопільській області за 2018 рік було виявлено 3219 інсультів, в обласний судинний діагностичний лікувальний центр для надання допомогихворим поступило 1535 пацієнтів з гострою судинною патологією.
Згідно наказу МОЗ України за № 297 від 30.07.2002 р. „Про вдосконалення медичної допомоги хворим з церебро-васкулярною патологією” на базі тернопільської обласної психоневрологічної лікарні був створений обласний діагностично-лікувальний центр, який розпочав свою роботу 14.01. 2003 р.
До складу центру входять:
- Інсультне відділення
- Судинне відділення
- Реабілітаційно-експертне відділення
- Лабораторно-діагностичне відділення лікарні
- Діагностичний центр
- Фізіотерапевтичне відділення лікарні
Центр призначений для надання невідкладної спеціалізованої медичної допомоги хворим з гострими розладами мозкового кровообігу, лікування усіх форм судинних захворювань головного та спинного мозку, а також проведення першого етапу реабілітації. Для другого етапу реабілітації на базі 4 неврологічного відділення створено центр медико-соціальної реабілітації хворих з органічним ураженням нервової системи, який функціонує з 30.12.2004 р.
Інсульт – захворювання, яке розвивається внаслідок раптового припинення кровопостачання частини головного мозку або крововиливу в порожнину черепа та стискання тканини мозку кров’ю. Наслідком цього є порушення функціонування та загибель нервових клітин ураженої ділянки, що в свою чергу викликає порушення або втрату функцій тих частин тіла, якими вони керують. В залежності від локалізації враження, можливе порушення мови, чутливості, рухової функції, зору, пам’яті та ін.
Які симптоми можуть свідчити про інсульт? Українська асоціація боротьби з інсультом наводить наступні ознаки інсульту: раптова м’язова слабкість, оніміння чи поколювання в ділянці обличчя, руки, ноги чи однієї половини тулуба, раптове ускладнення при розмові або розумінні мови, раптова повна або часткова втрата зору на одне чи обидва ока, надзвичайно сильний головний біль, втрата рівноваги, запаморочення, блювота у поєднанні з іншими симптомами.
Для діагностики також можна використовувати скринінговий тест FAST- face, arm, speech test (обличчя, рука, мовний тест), якщо у людини є дві з трьох ознак, необхідно терміново викликати «швидку».
Обличчя. Занепокоєння має викликати асиметрія обличчя, при цьому необхідно попросити людину, у якої, можливо, стався інсульт, показати (вищирити) зуби – хворий зможе це зробити лише однією (здоровою) половиноюо бличчя.
Рука. Слабкість рук перевіряється наступним чином: попросіть витягнути руки вперед і утримувати їх у такому положенні 5 секунд. Якщо одна з рук опускається або хворий її зовсім не може підняти – це ознака паралічу м’язів руки.
Мова. Про важкі порушення свідчить раптова неможливість людини правильно говорити: перекручування слів, граматично невірна вимова, неможливість підібрати необхідне слово, яке ще нещодавно вимовляв, а також нерозуміння мови.
Термінове розпізнавання ознак інсульту та звернення за кваліфікованою медичною допомогою впродовж 3 – 6 годин від його початку дозволить зберегти життя хворого та попередити розвиток важких наслідків.
Передбачити інсульт неможливо, але зменшити ризик його виникнення можна. Для цього необхідно контролювати свій артеріальний тиск, рівень холестерину в крові, відмовитись від тютюнокуріння та вживання алкоголю, дотримуватись основних принципів здорового харчування (зменшити вживання цукру та тваринних жирів, вживати більше овочів та фруктів), регулярно займатися спортом.
Які причини призводять до транзиторних ішемічних атак або ішемічного інсульту?
Закупорка тромбом судини, що живить відповідні ділянки мозку є найбільш поширеною причиною розвитку інсульту та транзиторної ішемічної атаки. Існує два шляхи розвитку мозкової катастрофи: перша – коли тромб формується безпосередньо в мозковій судині, в місті атеросклеротичної бляшки (це так званий, атеротромботичний інсульт), і другий – коли тромб формується в іншому місті організму і відірвавшись заноситься током крові в головний мозок, викликаючи інсульт (емболічний інсульт).
Інсульт може статися знову, якщо не проводити ефективну профілактику цієї хвороби
На жаль, у тих хто переніс інсульт або транзиторну ішемічну атаку, дуже високий шанс розвитку повторного інсульту. За даними наукових досліджень, у осіб що перенесли інсульт, вірогідність повторного інсульту вища у 15 разів , ніж у тих, у кого інсульту не було. Стан судин мозку, уражених атеросклерозом та схильність системи згортання крові до утворення тромбів всередині судин, зумовлює це ускладнення.
Доведено, що ризик повторного інсульту може сягати 30 % на протязі першого року після вперше перенесеної хвороби та дещо знижується в наступні роки. Ваш лікар може визначити який у Вас ступінь ризику повторення інсульту та визначити профілактичні заходи, що знижуватимуть цей ризик.
Зниження ризику розвитку повторного інсульту.
На теперішній час існують рекомендації по ефективній профілактиці розвитку повторних інсультів , якими користуються лікарі всього світу. Доведено. Що правильно підібрані ефективні медикаментозні та немедикаментозні методи профілактики, які доповнюють один одного, суттєво впливають на прогноз хвороби та якість життя пацієнтів, що перенесли інсульт та транзиторні ішемічні атаки.
Ефективна профілактика розвитку повторного інсульту повинна обов’язково включати такі заходи:
- Щоденний контроль та ефективне лікування підвищеного артеріального тиску. Артеріальний тиск повинен бути на рівні 140 мм на 90 мм рт. ст. і нижче. У пацієнтів з цукровим діабетом - 130 на 80 мм рт. ст.
- Обов’язковим є прийом ліків, що «розріджують» кров (антиагрегантів – після атеротромботичного інсульту та антикоагулянтів після емболічного інсульту). Ці ліки призначаються для попередження тромбоутворення.
- Контроль та корекція рівня холестерину суттєво впливають на подальший розвиток та прогресування атеросклерозу. У пацієнтів з високим рівнем холестерину в крові обов’язковим є призначення засобів. Що нормалізують його рівень в сироватці крові.
Зверніть увагу на факторі, що зазначені нижче. Які також суттєво впливають на розвиток повторного інсульту:
Паління. Припиніть або, у крайньому разі, скоротіть кількість викурених цигарок в день. Пам’ятайте! Курці мають на 50% більше шансів перенести повторний інсульт, чим ті що не палять.
Алкоголь. Зловживання алкоголем призводить до підвищення ризику розвиту повторного геморагічного інсульту (крововиливу в мозок). Скоротіть вживання алкоголю до мінімуму або припиніть його вживання зовсім.
Ожиріння.Надмірна вага негативно впливає на роботу серця і судин. У осіб з надмірною вагою та ожирінням часто підвищений артеріальний тиск і цукровий діабет. Перераховані фактори значно впливають на ризик розвитку повторного інсульту. Для зниження цього ризику необхідні заходи по корекції маси тіла, які може вам запропонувати лікар для кожного індивідуально.
Жодного дня без фізичного навантаження. Щоденні прогулянки пішки не менше 30 хвилин – оптимальний вид фізичного навантаження. Не уникайте цього . Рух – це життя!
Пам’ятайте! Ваше одужання залежить від Вас. Профілактичні заходи, направлені на запобігання розвитку повторного інсульту повинні починатися з другого тижня після перенесеного інсульту і продовжуватись постійно, часто місяцями та роками без перерви під пильним наглядом лікаря!
Матеріал підготовлений за допомогою Валентини КОРОДЮК , заступника головного лікаря з лікувальної роботи Тернопільської обласної комунальної клінічної психоневрологічної лікарні