ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

У Тернопільській обласній лікарні «Хоспіс» відкрито виїзне відділення

Тернопільська обласна лікарня «Хоспіс» запрацювала у травні 2016. За цей час у стаціонарі на 30 ліжок отримали допомогу 436 пацієнтів. Проте акцент тут роблять на виїзне відділення. Мобільна бригада почала роботу з середини 2019 і зараз обслуговує 30 пацієнтів.

“Чого ми досягли, відкривши виїзне відділення? Наближаємо цей вид допомоги до пацієнта. Людина залишається у звичних для себе домашніх умовах, в оточенні рідних. А ми навчаємо родину, як доглядати”, - говорить Андрій Паламарчук, генеральний директор хоспісу і голова Тернопільського осередку ГО “Українська ліга розвитку паліативної та хоспісної допомоги”.

Найчастіше про людей, яким потрібна паліативна допомога, повідомляють лікарі первинки. Ніхто краще за сімейного лікаря чи терапевта не знає своїх пацієнтів. Тому для медиків первинки проводиться навчання, співробітники хоспісу розповідають, як працює паліативна допомога. За 3 роки роботи хоспісу, сімейні лікарі добре поінформовані і телефоном повідомляють про паліативних пацієнтів.

Мобільна бригада - це лікар і медсестра. Під час першого візиту виїзна служба оцінює стан пацієнта, складає план лікування, вивчає документи, які дає сімейний лікар і визначає, чи можна працювати з таким пацієнтом в амбулаторних умовах, чи він потребує госпіталізації.

Андрій Паламарчук каже, що зараз чекають на дві речі - наказ МОЗ з показниками стану здоров’я для паліативних хворих, який на громадському обговоренні, і електронне направлення. Це дозволило б наперед готувати ліжка і знати, що такий пацієнт скоро буде звертатися по допомогу.

“Це не стільки робота, як служіння. Не кожна людина зможе працювати в такому середовищі. Але у нас за короткий період зібралася команда. Коли спеціалізовані лікарні кажуть, що використали всі ресурси, ми робимо так, щоб людина не залишилася наодинці зі своєю хворобою. Ми там, де людина потребує допомоги. З мультидисциплінарною командою, з емпатією та милосердям”, - ділиться Андрій Паламарчук.

І додає, що не треба недооцінювати роль медсестри у паліативній допомозі. Вона проводить більшість часу із пацієнтом. Тому мотивація і зарплата дуже важливі. На це звернуть увагу в колективному договорі.

“Важко з кадрами, треба стимули, щоб втримати людей. Така робота має відмінності у порівнянні з іншими лікарнями. Зарплати низькі - медсестра має майже 5 тис грн, лікар - 5,5. Враховуючи фізичну працю і психологічне навантаження, цього недостатньо. Тому чекаємо на зміни - можливість укласти договір з НСЗУ і підняти зарплати. Вимогам наш заклад відповідає, готові входити в реформу і покращувати якість допомоги”.

#Паліатив2020 #ПокривалоДобра

Про це йдеться у НСЗУ Національна служба здоров'я України.

Читайте також