ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь
Телефони гарячих ліній
Урядова
1545
Міністерство охорони здоров'я
0-800-801-333
Тернопільська ОДА
097 828-75-27
Департамент ОЗ Тернопільської ОДА
0352 52-10-71
Новини
всі новини

На Тернопільщині червневий антирекорд укусів кліщів — ОЛЦ

Про це Суспільному Тернопіль розповіла лікарка-паразитолог ДУ "Тернопільський ОЛЦ МОЗ України" Олена Авсюкевич.

Цьогорічний антирекорд з укусів кліщів у Тернопільському обласному лабораторному центрі зафіксували 9 червня. Протягом дня понад 120 мешканців області принесли на дослідження видалених кліщів. Повідомляють в ОЛЦ.

«До нашої лабораторії звернулося понад 700 людей, яких цього року покусали кліщі. Звернення були вже в лютому. Звісно, поодинокі. Адже перший пік активності кліщів припадає на травень-червень. І в червні ми вже зафіксували антирекорд укусів кліщів. За один день 122 звернення», — розповіла лікарка-паразитолог Тернопільського ОЛЦ Олена Авсюкевич.

У середньому за день звертаються 40-50 осіб. У червні вже дослідили майже 400 кліщів.

Спеціалісти лабораторії визначають, чи уражені кліщі бореліями. Це бактерії, які спричиняють хворобу Лайма. Рівень їхньої інфікованості сягає 11-12 відсотків, — каже Олена Авсюкевич:

«Саме хвороба Лайма на Тернопільщині — найпоширеніший наслідок зустрічі з кліщами. З початку 2020 року в області виявили 21 людину, інфіковану хворобою Лайма. Проте, ймовірно, зростання захворюваності попереду».

За словами лікарки, симптоми хвороби Лайма — підвищена температура, почервоніння на місці укусу, неврологічні симптоми, ураження опорно-рухового апарату, серцево-судинної системи, висипка.

Якщо аналізи виявили, що людину вкусив інфікований кліщ, то необхідно звернутися до сімейного лікаря. Він призначить антибіотикотерапію.

На початку 2000-х років фахівці фіксували поодинокі випадки хвороби Лайма. У 2018 році діагностували 184 випадки, а у 2019 — понад двісті.

Аби вберегтися від нападу кліща, лікарка радить на прогулянку до лісу чи парку одягати світлий одяг, що прилягає до тіла. Також вбиратися в довгі штани та закрите взуття, мати головний убір. Час від часу необхідно оглядати себе. Після повернення додому треба зняти одяг і випрати його. Бо кліщі можуть потрапити на вбрання і згодом переміститися на шкіру.

«Якщо ви помітили на собі кліща, не варто панікувати. За можливості треба звернутися в травмпункт. Видаленого кліща не можна викидати. Найкраще здати в лабораторію», — пояснює Олена Авсюкевич.

Якщо людина не має змоги звернутися за медичною допомогою, можна вилучити кліща самотужки:

«Зарадити собі можна, використовуючи пінцет або нитку. Слід захопити кліща ближче до шкіри. Тягнути, розхитуючи обертальними рухами. Робити це треба обережно, щоб не лишити голівку кліща. Бо небезпека інфікуванням хворобою Лайма залишається», — радить лікарка.

Якщо людина не має можливості здати кліща на лабораторне дослідження, його треба спалити. Адже інфікована самка за сезон відкладає до 2 тисяч яєць. Її потомство також буде уражене.

Другий пік активності кліщів припадає на кінець серпня-початок вересня, — додає Олена Авсюкевич.

Слід пам’ятати про те, що часто кліщів переносять і домашні улюбленці. Тому їх також треба оглядати після прогулянки.

Що відомо:

Зростання нападів кліщів медики пов’язують зі зміною клімату, зокрема теплими зимами.

Кліщі переносять такі небезпечні хвороби, як ерліхіоз, бабезіоз, кліщовий енцефаліт, хвороба Лайма (бореліоз).

У тернопільських парках у квітні-травні дезінфікують від кліщів.

Як уберегтися від кліщів та що робити в разі укусу. Поради лікарки.

За інформацією Суспільне Тернопіль


Читайте також