ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь
Телефони гарячих ліній
Урядова
1545
Міністерство охорони здоров'я
0-800-801-333
Тернопільська ОДА
097 828-75-27
Департамент ОЗ Тернопільської ОДА
0352 52-10-71
Новини
всі новини

Що робити, якщо підвищений холестерин? Рекомендації лікаря-експерта МОЗ України Максима Соколова

Розповідає провідний науковий співробітник відділу інтервенційної кардіології та реперфузійної терапії ДУ "ННЦ "Інститут кардіології ім. акад. Стражеска М.Д." НАМН України, д.м.н., член експертної групи "Кардіологія, хірургія серця та магістральних судин" МОЗ України, один з лікарів-експертів МОЗ України Максим Соколов.

- Холестерин – енергетично дуже потужний продукт, з нього будуються гормони, мембрани клітин. Це згусток енергії, яка необхідна нашому організму. Однак, порушення обміну цього важливого компонента у нашому житті призводить до того, що він відкладається у стінках судин і може механічно перешкоджати кровотоку, а якщо пошкоджений сегмент судини запалиться, то зруйнована атеросклеротична бляшка, що складається з холестеринових компонентів, може спричинити утворення тромбу, і як наслідок інфаркт міокарду. Підвищений рівень ліпідів у крові є одним з основних чинників розвитку серцево-судинних захворювань, таких як атеросклероз, — розповів лікар.

Підвищення холестерину — це патологічний стан, у дуже рідкісних випадках — генетично обумовлений, тому необхідно визначити причину порушення обміну жирів.

- Фракцій холестерину (ліпопротеїдів) — 16 різних, і не всі з них шкідливі та сприяють розвитку атеросклерозу, частина, навпаки, сприяє його зменшенню - продовжив Максим Соколов. - Співвідношення “хорошого” і “поганого” холестерину може бути як нормальним, так і патологічним. Та навіть при підвищеному холестерині ризик може бути меншим, ніж при порушенні співвідношення різних фракцій. Для діагностики захворювання потрібна ліпідограма, яка як мінімум визначає загальний холестерин, ліпопротеїди високої та низької щільності — співвідношення і визначає патологію.

Також експерт додав, що підвищений рівень загального холестерину в основному говорить про раціон вашого харчування, яке необхідно нормалізувати. Якщо це не допомагає, сімейний лікар призначає відповідні препарати.

- Якщо холестерин підвищений, потрібно правильно харчуватися. Це має бути дієта з високим вмістом овочів і фруктів, але більше овочів, тому що фрукти — це вуглеводи та цукор. Фаст-фуд і кола — це швидкі і легкозасвоювані вуглеводи, які накопичуються у тканинах і спричиняють зайву вагу. Зайва вага призводить до толерантності до глюкози, і клітини не можуть нормально засвоювати глюкозу, Порушуються енергетичні процеси в клітині і слабшає захист від патологічних подій. Через це починають страждати стінки судин, доповнимо це підвищеним холестерином, і починається атеросклероз - додав лікар.

Крім того, Максим Соколов розповів про допустимі дози вживання алкоголю.

- Це 15 грамів етанолу на добу, або 100 грамів на тиждень. Якщо перевести в напої, то це чарка горілки на день, келих білого вина, 3/4 келиха червоного вина, 300 мл пива. Якщо ця доза перевищується, як будь-яке передозування (наприклад, лікарських засобів) ні до чого доброго не приведе.


Читайте також