УОЗ: правильне користування маскою
Захисні медичні маски є ефективним засобом профілактики інфекційних захворювань. ВООЗ зазначає, що маски є ефективним засобом лише в поєднанні з регулярною обробкою рук антисептиком, що містить спирт, або воду з милом.
Маски, респіратори, халати, рукавички, окуляри/захисні щитки є засобами індивідуального захисту для медичних працівників. ЗІЗ, які використовують медичні працівники, повинні відповідати вимогам державних стандартів.
Маски бувають одноразові та багаторазові. Ефективний захист медична маска забезпечує на дві години, потім її потрібно міняти.
Потрібно змінювати і тканинну маску, мити її в гарячій воді з милом, для знешкодження вірусів на її поверхні.
Однак 100% ефективності ні одноразові медичні маски, ані тканинні не мають. Адже вірус може потрапити в організм людини через рот, кон'юнктиву очей, рани та тріщини, але насамперед через брудні руки.
Відповідно, до вимог, маска призначена для зменшення виділення збудників інфекційних хвороб з дихальних шляхів.
У яких випадках слід використовувати маску, за рекомендаціями ЦГЗ:
- пацієнти із симптомами застуди або з підозрою на інфекцію, що передається краплинно-аерогенним шляхом, мають надягати маску — вона обмежить потенційне розповсюдження респіраторних виділень;
- медичні працівники мають надягати маску, щоб захиститися під час надання медичної допомоги і за наявності ризику утворення великих крапель та бризок біологічних рідин пацієнта (кашель у пацієнта з бронхоектатичною хворобою легень, промивання хірургічної рани тощо);
- медичні працівники мають надягати маску під час процедур і маніпуляцій, які вимагають стерильності, щоб захистити пацієнта від можливих інфекцій.
Також маску слід надягати:
- хворим, які мають респіраторні симптоми — кашель, нежить;
- здоровим людям, які перебувають у місцях великого скупчення, з метою додаткового захисту.
Маска попереджує зайві доторки руками до обличчя. Ризик занесення інфекції на слизові значно зменшується.
Маска призначена для зменшення виділення збудників інфекційних хвороб з дихальних шляхів. Також маска попереджує зайві доторки руками до обличчя. Ризик занесення інфекції на слизові значно зменшується. Але, щоб захист був максимально ефективним, потрібно знати, як правильно носити маску та дотримуватися правил її вдягання, знімання та утилізації.
Дамо короткі рекомендації, як це робити правильно. Сподіваємося, що ця інформація Управління охорони здоров'я Тернопільської облдержадміністрації буде вам корисною і допоможе вам і вашим близьким залишатися здоровими.
Інфографіка УОЗ в PDF форматі можна завантажити нижче.