ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Любов Дмитраш: Здоровий імунітет дозволяє людині уникнути більшості захворювань, прожити здорове і повноцінне життя

Рішення про встановлення Всесвітнього дня імунітету прийняте у 2002 р. за ініціативи ВООЗ. Відзначають цей день з метою привернення суспільної уваги до проблем, пов'язаних з поширеністю різних імунних захворювань, залучення суспільства до створення умов для збереження і зміцнення імунітету. Велика робота в цьому напрямку ведеться з імунізації.

Власне, слово «імунітет» походить від латинського слова «immunitas» і означає – звільнення. Імунітет – здатність імунної системи зберігати цілісність і сталість внутрішнього середовища організму.

Імунна система відповідає за два важливі процеси: заміну трансформованих або пошкоджених клітин різних органів тіла і захист від проникнення різного роду чужорідних агентів. Таким шляхом забезпечується протиінфекційний, протипухлинний захист і генетичну стабільність організму.

Система імунітету починає створюватися ще в утробі матері. І навіть після народження дитина деякий час знаходиться під захистом імунітету, отриманого від матері через плаценту, а пізніше при харчуванні материнським молоком.

Потім будь-який контакт з мікроорганізмом або алергеном запам'ятовується імунною системою і на кожен вірус або бактерію відповідь буде своя, суто специфічна. На цьому будується система вакцинації. Організму не потрібно переносити такі важкі хвороби як поліомієліт, дифтерія, кір, коклюш та ін.

Вакцинація створює «імунну пам'ять». Щеплені люди іноді теж хворіють, але важких ускладнень від інфекцій імунна система не допустить.

Імунітет, що накопичується протягом усього життя після перенесених хвороб або щеплень, називається набутим. Існує також вроджений імунітет - генетично успадковується несприйнятливість до хвороби.

За даними Асоціації клінічних імунологів, у різних країнах світу від 8 до 15% населення мають порушення імунної системи, які можуть частково виявлятися в дитинстві, молодості чи середньому віці.

Всесвітній день імунітету – є днем у переліку медичних дат, але його значення величезне. Адже здоровий імунітет дозволяє людині уникнути більшості захворювань, прожити здорове і повноцінне життя.

Що таке, власне, імунітет і як він працює, розповідає Любов Дмитраш, експерт за педіатричним напрямком «Імунологія» Управління охорони здоров'я ТОДА, лікар вищої категорії КНП «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» ТОР.

Любов Миколаївна є членом ГО «Всеукраїнська асоціація дитячої імунології», учасником щорічних науково-практичних симпозіумах в рамках Центрально-Східноєвропейського проекту «J-project», практичних конференціях, семінарах. Стаж роботи - 35 років

- Імунітет є захистом організму від багаточисельних патогенних агентів, які мають признаки чужорідної генетичної інформації та боротьба із цими агентами, а це бактерії, віруси, найпростіші, білки, гриби, ракові клітини і т.д.

Центральні органи імунної системи - це тимус і кістковий мозок; переферичні – селезінка, лімфатичні вузли, лімфоглоткове кільце і лімфоїдна тканина кишківника.

Є механічний фактор захисту: зі сторони шкіри (злущування шару шкіри, епітелію), пчихання, кашель; фізичний фактор захисту: гарячка; а також хімічні: соляна кислота, жирні кислоти, ферменти.

Якщо інфекційні агенти поборюють ці бар’єри, в боротьбу вступає вроджений або спадковий і набутий або адаптивний імунітет.

Вроджений імунітет представлений гуморальними і клітинними факторами з якими людина народжується.

Набутий імунітет – розвивається в результаті перенесеної інфекції або імунізації.

Про профілактику розвитку імунодефіцитних захворювань, яка починається ще до планування вагітності, про найефективніший, надійніший і науково обґрунтований метод захисту людства від інфекційних хвороб – вакцинацію, можна поспілкуватись безпосередньо з лікарем під час прийому в поліклінічному відділенні КНП «Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня» ТОР.


 


Читайте також