ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь
Телефони гарячих ліній
Урядова
1545
Міністерство охорони здоров'я
0-800-801-333
Тернопільська ОДА
097 828-75-27
Департамент ОЗ Тернопільської ОДА
0352 52-10-71
Новини
всі новини

Оксана Чайчук: Основне значення для етімологічної лабораторної діагностики COVID-19 має виявлення РНК SARS-CoV-2 за допомогою ПЛР

Про це повідомила під час сьогоднішньої наради з керівниками медустанов області в УОЗ Головний державний санітарний лікар Тернопільщини, в.о. директора ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України» Оксана Чайчук, деталізувавши основні аспекти наказу МОЗ України від 7.01.2021 року №10 «Про затвердження Змін до Стандартів медичної допомоги «Коронавірусна хвороба COVID-19» щодо лабораторної діагностики коронавірусної хвороби».

Участь в нараді  взяли: начальниця Управління охорони здоров'я Тернопільської облдержадміністрації Ольга Ярмоленко, заступниця Лідія Чайковська, головний спеціаліст зі сімейної медицини управління охорони здоров'я ТОДА Марія Сельська, головний спеціаліст – терапевт управління охорони здоров'я ТОДА Лариса Матюк, Головний державний санітарний лікар Тернопільщини, в.о. директора ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України» Оксана Чайчук, а також заступник генерального директора (головного лікаря) КНП «Тернопільський обласний центр громадського здоров’я» ТОР  Олександр Савчук, генеральні директори (головні лікарі) та директори комунальних некомерційних підприємств медичної сфери.

Основним значенням для етімологічної лабораторної діагностики COVID-19 названо виявлення РНК SARS-CoV-2 за допомогою ПЛР. Цей пункт викладено в новій редакції наказу МОЗ України від 7.01.2021 року №10 «Про затвердження Змін до Стандартів медичної допомоги «Коронавірусна хвороба COVID-19» щодо лабораторної діагностики COVID-19».

Лабораторна діагностика за допомогою полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) наразі вважаються найефективнішим методом для визначення інфікування COVID-19. ПЛР-дослідження показує наявність чи відсутність в організмі людини ДНК або РНК вірусу, і має основне значення для діагностики хвороби.

Вона додала, що лабораторне дослідження на РНК SARS-CoV-2 проводиться особам: з підозрою на COVID-19; з ознаками ГРВІ; з ознаками пневмонії.

Попереднє скринінгове обстеження на визначення антигену SARS-CoV-2 з використанням швидких тестів на визначення антигену SARS-CoV-2 та/або тесту на визначення антигену SARS-CoV-2 методом ІФА проводять особам: з підозрою на COVID-19; з ознаками інших ГРВІ; з ознаками пневмонії; що були у тісному контакті з особою з підтвердженим випадком на COVID-19; що підлягають плановій госпіталізації.

Оксана Чайчук наголосила, позитивний результат швидкого тесту на визначення антигену SARS-CoV-2 повинен бути підтверджений за допомогою ПЛР.

Винятком є позитивний результат швидкого тесту на визначення антигену SARS-CoV-2 та/або тесту на визначення антигену SARS-CoV-2 методом ІФА у пацієнтів, які відповідають визначенню підозрілого або ймовірного випадку захворювання на COVID-19. У разі отримання негативного результату швидкого тесту на визначення антигену SARS-CoV-2 та/або тесту на визначення антигену SARS-CoV-2 методом ІФА, особа підлягає дослідженню методом ПЛР у випадку наявності симптомів підозрілого або ймовірного випадку на COVID-19.

До того ж, в обов'язковому порядку лабораторне обстеження на COVID-19 з використанням методу ПЛР проводиться наступним особам:

 ▪пацієнтам, які відповідають визначенню підозрілого або ймовірного випадку захворювання на COVID-19, з ознаками ГРВІ, вірусної пневмонії, яким не проводився скринінговий швидкий тест на визначення антигену SARS-CoV-2 та/або тесту на визначення антигену SARS-CoV-2 методом ІФА;

 ▪пацієнтам з позагоспітальною пневмонією;

 ▪контактним особам при появі симптомів, які не виключають COVID-19;

 ▪особам, у яких при проведенні дослідження методом ІФА або ІХЛА виявлено IgA, IgG та/або сумарні IgM, IgG.

«Виявлення антитіл до SARS-CoV-2 має допоміжне значення для діагностики COVID-19 та основне значення для оцінки імунної відповіді на існуючу чи перенесену інфекційну хворобу». Тестування на антитіла до вірусу SARS-CoV-2 рекомендується використовувати у випадках: як додатковий метод діагностики гострої інфекційної хвороби (з урахуванням серонегативного періоду) при наявності клінічних симптомів та при наявності негативного результату дослідження методом ПЛР», - додала Головний державний санітарний лікар Тернопільщини, в.о. директора ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України» Оксана Чайчук.

Додамо, що в області впродовж останніх семи днів лабораторно проведено у ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України» 9206 ПЛР, з них позитивні – 44,9%. За попередню добу – 1185.

Також у лабораторному центрі функціонує електронна система видачі результатів ПЛР-тестів на коронавірус. 

Нагадаємо, наразі діагностування на COVID-19 в області  проводять методом ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції) лише у ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України». Він є єдиним в області закладом, який увійшов до переліку сертифікованих лабораторій України, де можуть робити тести методом ПЛР.


Читайте також