ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь
Телефони гарячих ліній
Урядова
1545
Міністерство охорони здоров'я
0-800-801-333
Тернопільська ОДА
097 828-75-27
Департамент ОЗ Тернопільської ОДА
0352 52-10-71
Новини
всі новини

Дитина вакцинована лише ІПВ - чи достатній це захист від поліомієліту?

????‍⚕ Поліомієліт – надзвичайно заразне інфекційне захворювання, яке спричиняють поліовіруси, що потрапляють до організму зазвичай через немиті руки та іноді через воду, що містить збудників. Поліовіруси можуть вражати клітини нервової системи, які відповідають за скорочення м’язів, рухи, і таким чином спричиняти невиліковний параліч.

Ліків проти поліомієліту не існує. Єдиним захистом від хвороби є щеплення. Для боротьби з поліомієлітом використовують інактивовану поліомієлітну вакцину (ІПВ) та оральну поліомієлітну вакцину (ОПВ).
За українським календарем щеплень загалом треба отримати 6 доз вакцини:

☛ 2 дози вакцини ІПВ: у 2 і 4 місяці,
☛ 4 дози вакцини ОПВ: у 6, 18 місяців, 6 і 14 років.

Їх можна отримати безоплатно у сімейного лікаря або педіатра.

???? Яка різниця між ІПВ та ОПВ?

ІПВ – це інактивована поліомієлітна вакцина, яка містить вбитий вірус та водиться ін’єкційно. Вона запобігає потраплянню поліовірусу до клітин нервової системи, що захищає від паралічу.

ОПВ – це оральна поліомієлітна вакцина, яка містить “живий”, проте ослаблений вірус, її крапають в рот. Така вакцина добре формує імунітет у кишківнику дитини, тим самим захищає від зараження та зупиняє поширення інфекції.

Обидві вакцини захищають людину від хвороби, але ОПВ на додачу захищає і від можливості стати носієм збудника та передати його іншим.

У країнах з низьким ризиком потрапляння збудника та з низьким ризиком його поширення (наприклад, через високий рівень охоплення вакцинацією дітей – понад 90%), для щеплення можуть використовувати лише інактивовану вакцину, як-от у США та Великій Британії, країнах ЄС.

У країнах із ризиком виникненням спалахів, використовують так звану “змішану схему вакцинації” – як інактивовану, так і оральну поліомієлітну вакцину. На жаль, ми теж серед таких країн. У 2022 році в Україні менше ніж 70% дітей віком до 1 року отримали необхідні щеплення від поліомієліту.

❗ Якщо внаслідок використання комбінованих вакцин або відсутності вакцини ОПВ дитина отримає тільки ІПВ, нічого страшного в цьому немає. Проте при нагоді доцільно також отримати хоча б одну дозу ОПВ. Виняток становлять діти з імунодефіцитом – їм протипоказана жива вакцина ОПВ, тому їх вакцинують лише ІПВ.

Читайте також