Представники Тернопільщини взяли участь у міжрегіональному семінарі для керівників Центрів ментального здоров’я
Представники Тернопільщини взяли участь у міжрегіональному семінарі для керівників Центрів ментального здоров’я
14 квітня 2025 року у Львові, на базі Першого медичного об’єднання Львова (Центр UNBROKEN), відбувся міжрегіональний семінар «Центри ментального здоров’я: мережа, менеджмент, моніторинг». Участь у заході взяли представники департаменту охорони здоров’я Тернопільської обласної військової адміністрації, а також керівники Центрів ментального здоров’я, які функціонують на базі медичних закладів області.
Семінар організовано Міністерством охорони здоров’я України у партнерстві з Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні та Представництвом Світового банку. Захід є частиною реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я — ініціативи Першої леді Олени Зеленської, що спрямована на розбудову ефективної мережі закладів, які надають допомогу в сфері психічного здоров’я.
У Тернопільській області на сьогодні вже функціонують Центри ментального здоров’я на базі 8 закладів охорони здоров’я:
-
КНП "Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня" Тернопільської обласної ради
-
КНП "Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради
-
КНП "Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги"
-
КНП "Тернопільська комунальна міська лікарня № 2"
-
КНП "Козівська центральна районна лікарня Козівської селищної ради"
-
КНП Теребовлянської міської ради "Теребовлянська міська лікарня"
-
КНП "Заліщицька центральна міська лікарня" Заліщицької міської ради
-
КНП "Чортківська центральна міська лікарня" Чортківської міської ради
Ці заклади надають психіатричну та психосоціальну допомогу дорослим і дітям відповідно до Програми медичних гарантій за пакетом №72. Психосоціальна та психіатрична допомога дорослим та дітям, що організовується центрами ментального (психічного) здоров'я та мобільними мультидисциплінарними командами.
Програма заходу була сфокусована на найактуальніших аспектах організації та розвитку системи ментального здоров’я:
-
Ірина Микичак, радниця Прем’єр-міністра України, координаторка проєктів з психічного здоров’я МОЗ України, представила концепцію розбудови мережі Центрів ментального здоров’я, а також стала модераторкою семінару.
-
Олег Березюк, керівник служби ментального здоров’я Першого медичного ТМО м. Львова, поділився досвідом організації допомоги в умовах багатопрофільної лікарні та презентував роботу місцевого Центру ментального здоров’я.
-
Наталія Масяк, дитячий психіатр, експерт НСЗУ, окреслила ключові особливості роботи з дітьми у сфері ментального здоров’я.
-
Ксенія Возніцина, директорка Центру психічного здоров’я і реабілітації ветеранів МОЗ України «Лісова поляна», презентувала напрацювання та рекомендації для ефективної організації таких Центрів.
-
Ірина Іванчук, керівник відділу залежностей ЦГЗ МОЗ України, зосередилася на проблематиці розладів, пов’язаних з вживанням психоактивних речовин та алкоголю.
-
Тетяна Кудик, директорка Західного міжрегіонального департаменту НСЗУ, розповіла про принципи фінансування та моніторинг діяльності ЦМЗ.
-
Сестра Севастіана Карвацька, голова Комісії УГКЦ у справах душпастирства та охорони здоров’я, представила ініціативу «Зцілення ран війни» — освітню програму для духовенства.
Семінар дав змогу обмінятись досвідом, напрацюваннями й практичними підходами до організації психіатричної та психосоціальної допомоги в регіонах. Така співпраця сприяє підвищенню якості медичних послуг і ефективній реалізації державної політики у сфері ментального здоров’я.