ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Девіз проведення Всесвітнього Дня боротьби проти раку в 2016 році: "Ми можемо. Я можу". Об'єднувати зусилля. Надихати. Любити.

Девіз проведення Всесвітнього Дня боротьби проти раку в 2016 році: «Ми можемо

Онкологічне захворювання - це завжди трагедія. Але фахівці звертають увагу на те, що в наш час добре відомі причини виникнення ракових захворювань, і це дає можливість запобігти до 40% випадків захворювання раком, в тому числі за допомогою таких норм здорової поведінки, як:

  • Утримання від куріння тютюну.
  • Огорожа доступу до паління дітей.
  • Фізична активність.
  • Збалансоване споживання здорової їжі, що включає: зменшення споживання жиру (при звичайній рухової активності не більше 50-70 г жиру в день з усіма продуктами); обов'язкове включення в щоденний раціон не менше 400-500 г овочів і фруктів, що забезпечують організм рослинною клітковиною, вітамінами і речовинами, що володіють антиканцерогенною дією (до них відносяться: жовті та червоні овочі, що містять каротин (морква, помідори, редька та ін.), фрукти, що містять велику кількість вітаміну С (цитрусові, ківі та ін.), капуста (особливо броколі, цвітна і брюссельська), часник і цибуля; регулярне вживання продуктів з цільних зернових злакових культур; обмеження споживання алкоголю; обмеження споживання копченої та нітритвмісної їжі.
  • Попередження ожиріння.
  • Утримання від тривалого перебування на сонці і в соляріях.
  • Захист проти деяких вірусів, що викликають рак.Слід пам'ятати, що в даний час проводиться вакцинація проти вірусу гепатиту В, який викликає рак печінки; проти вірусу папіломи людини (HPV), який викликає рак шийки матки.

При веденні здорового способу життя і грамотної профілактики раку, ризик захворіти можна значно знизити. Необхідно підвищувати обізнаність населення та медичних працівників щодо ранніх ознак і симптомів раку, таких як:

  • Невмотивована слабкість, стомлюваність;
  • Субфебрильна температура;
  • Ущільнення на шкірі або під шкірою, в області молочних залоз, пахвових западин, в паху;
  • Збільшення лімфовузлів;
  • Домішки в калі, в сечі - кров, гній, слиз;
  • Тривалі болі в області кишечника, шлунка, стравоходу, інших органах;
  • Чи не проходить кашель, зміна тембру голосу;
  • Довгостроково незагоєні рани;
  • Швидке зниження ваги без спеціально розпочатих заходів.

При появі цих ознак потрібно негайно звернутися до лікаря. Крім того, існують скринінгові дослідження з метою виявлення осіб з ризиками розвитку певних ракових захворювань, наприклад: тест на рак шийки матки, який рекомендується проводити жінкам старше 20 років; мамографія для виявлення раку молочної залози, рекомендується жінкам старше 39 років (1 раз на 2 роки); колоноскопія - для виявлення раку прямої кишки, рекомендується чоловікам і жінкам старше 50 років; РSA-тест - для виявлення раку передміхурової залози, рекомендується чоловікам старше 50 років і ін.

Всі жителі області мають змогу пройти диспансеризація по місцю проживання, основною метою якої є здійснення комплексу заходів, спрямованих на формування, збереження і зміцнення здоров'я населення, попередження розвитку і зниження захворювань, запобігання передчасної смертності в працездатному віці, збільшення активного довголіття.

Однією з головних цілей диспансеризації є профілактика та раннє виявлення онкологічних захворювань. Виявлення онкологічних захворювань на ранніх стадіях дає можливість раннього початку лікування, що в свою чергу принесе добрі результати і збільшить шанси на довголіття.

ДОЗ ТОДА рекомендує фахівцям ЛПЗ області, територіальних підрозділів (центри, відділення, кабінети) організувати проведення Всесвітнього Дня боротьби проти раку 2016 і включити наступні інформаційно-просвітницькі профілактичні заходи:

  1. Провести тематичні наради, конференції, семінари з лікарями і середнім медичним персоналом лікувально-профілактичних установ з питань профілактики та ранньої діагностики раку.
  2. Висвітлити дану тематику у місцевих ЗМІ (на радіо, телебаченні, в пресі) і на Інтернет-сайтах.
  3. Організувати в ЛПЗ профілактичні огляди і тест-обстеження населення щодо запобігання розвитку раку, раннього його виявленню.
  4. Проводити систематичну санітарно-просвітницьку роботу з населенням щодо профілактики онкологічних захворювань, раннього виявлення раку, а також формуванню установок на здоровий спосіб життя.
  5. Організувати виставки, оформити в ЛПЗ стенди з наочною агітацією з питань профілактики онкологічних захворювань.
  6. Поширити в медичних та освітніх установах пам'ятки, буклети, листівки з профілактики онкологічних захворювань, з формування установок на здоровий спосіб життя і безпечну поведінку.

Рання діагностика онкологічних захворювань - єдиний метод виявлення патологічного процесу. Чим раніше виявлено захворювання, тим більше шансів з ним впоратися. Справа в тому, що найчастіше перші стадії хвороби проходять безсимптомно, і людина навіть не здогадується про неї. Тільки регулярні перевірки можуть виявити рак на виліковних стадіях!

Кожен дорослий повинен проходити онкологічні перевірки раз на рік, але особливо уважні повинні бути ті, хто знаходяться в групі ризику.

Анамнестичний анонімний онкологічний скринінг - це анкетне експрес-обстеження, що дозволяє за короткий проміжок часу виконати попередню діагностику ракових захворювань.

Ви можете відповісти на питання:

  • чи немає у мене раку на ранніх стадіях?
  • є у мене схильність до захворювання раком?
  • які органи і системи мого організму можуть бути уражені раком?
  • як я можу попередити розвиток раку?
  • як уберегти від захворювання раком рідних і близьких?

Вам пропонується анонімна анкета з метою подальшого профілактичного обстеження. Просимо Вас уважно читати питання. Для відповіді на питання поставте галочку, "ні" або "так". Від точності відповідей залежить своєчасне виявлення симптомів приховано протікаючих захворювань. По закінченні скринінгу , зверніться до свого лікуючого лікаря, Вам буде запропонований алгоритм дій з подальшого обстеження.

Ми бажаємо Вам здоров’я!

Комунальна установа Тернопільської обласної ради
“Центр здоров’я”