ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь
Телефони гарячих ліній
Урядова
1545
Міністерство охорони здоров'я
0-800-801-333
Тернопільська ОДА
097 828-75-27
Департамент ОЗ Тернопільської ОДА
0352 52-10-71
Новини
всі новини

Онкоепідеміологічна ситуація та стан онкологічної допомоги населенню Тернопільської області

Онкоепідеміологічна ситуація та стан онкологічної
Шкробот Л. Д., головний лікар обласного онкологічного диспансеру

Як повідомляє Шкробот Л. Д., головний лікар обласного онкологічного диспансеру, однією з найнебезпечніших медико-біологічних та соціально-економічних проблем залишаються злоякісні новоутворення, які щороку в Тернопільській області виявляють більш як у 3 тис. осіб. Рівень ураження населення області онкологічною патологією щорічно зростає на 1,5-2%, що відповідає загальноукраїнській та світовій тенденції. Так в 2015 році зареєстровано 3317 випадків захворювань на злоякісні новоутворення. При цьому захворюваність склала 311,0 на 100 тис. населення. В 2014 році – 304,9 на 100 тис. населення (3263 випадки).

В І-ІІ стадії виявлено 1599 випадків, що становить 48% від загальної кількості. В 30,8% пацієнтів з вперше встановленим діагнозом раку захворювання виявлено на профілактичних оглядах. Рання діагностика онкологічної патології дає можливість радикального лікування пацієнтів, збільшує шанси на одужання та повернення до суспільно-активного життя.

Питома вага випадків злоякісних новоутворень виявлених в запущених стадіях процесу порівняно з минулим роком нижча. Так в 2015 році запущеність становить 16,3%, а в 2014 році – 18,0%.

Відсоток запущеності серед первинних онкологічних хворих з візуальними формами раку також нижчий порівняно з попереднім роком. В 2015 році питома вага первинних хворих з візуальними формами раку, які виявлені в ІІІ-ІV стадії склала 13,5%, в 2014 році – 14,5%.

Показник морфологічної верифікації діагнозу захворювання на злоякісні новоутворення в 2015 році в цілому по області становить 84,3%. Високий рівень морфологічного підтвердження мають пухлини візуальних локалізацій – понад 97%, гемобластози – до 100%.

Питома вага хворих з вперше встановленим діагнозом раку, які отримали спеціальне лікування в 2015 році збільшилася порівняно з минулим роком. Так в 2015 році спеціальне лікування в області отримали 75,1% первинних онкологічних хворих, в 2014 році цей показник склав 74,2%.

За даними канцер-реєстру в 2015 році спеціальне лікування отримали 2317 пацієнтів з первинно-діагностованим злоякісним захворюванням, з них тільки хірургічне лікування отримали 738 пацієнтів, тільки променеву терапію – 172 пацієнти, хіміотерапевтичне лікування – 494 пацієнти, хіміо-променеве лікування – 140 пацієнтів, комбіноване або комплексне лікування – 773 пацієнти. Застосування доступних методів лікування онкологічної патології дозволяє продовжити тривалість безрецидивного періоду, покращити якість життя онкологічно хворих, а в ряді випадків досягнути повного регресу хвороби. Зараз в області проживає 23540 осіб, які перенесли онкологічне захворювання, з них 14670 осіб живуть 5 і більше років з моменту встановлення діагнозу.

Проте оцінка стану надання онкологічної допомоги в області показала, що при зростанні частки виявлення хворих на ранніх стадіях злоякісного новоутворення та збільшення охоплення спеціальним лікуванням хворих, питома вага хворих, що не прожили 1 року з моменту встановлення діагнозу, залишається високою – 29,5%.

Впродовж першого року помирає майже кожен третій хворий. Понад третини хворих на злоякісні новоутворення органів травлення та половина хворих на злоякісні новоутворення органів дихання не отримали спеціального лікування, в зв’язку з чим 30-70% хворих не прожили більше року з моменту встановлення діагнозу.

Також залишається високим показник смертності від злоякісних новоутворень. Так в 2015 році кількість померлих від раку склала 1852 особи, при цьому показник смертності становить 173,6 на 100 тис. населення, що на 0,5% більше, ніж у попередньому році.

В області близько 20% пацієнтів з онкологічною патологією лікується в закладах загально-лікувальної мережі, де немає фахівців відповідної кваліфікації, відсутні умови для комплексного та комбінованого лікування з використанням не лише хірургічного, а й променевого та хіміотерапевтичного компонентів, неможливе адекватне та ефективне лікування, що відповідало б сучасним вимогам. У зв’язку з цим скорочується тривалість життя онкологічних хворих, зростає кількість таких, що стають інвалідами.

Фінансові ресурси, як обласного онкологічного диспансеру, так і інших закладів охорони здоров’я обмежені, що погіршує належне забезпечення сучасною діагностичною і лікувальною апаратурою, а також забезпечення онкологічних хворих хіміотерапевтичними препаратами, без яких неможливе одужання хворого.

Стійкі тенденції до зростання захворюваності та смертності від раку, несприятлива економічна та екологічна ситуація, можливість онкологічних ефектів внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, свідчать про надзвичайну гостроту проблеми, необхідність включення до системи протиракової боротьби не тільки онкологічних, а й інших закладі охорони здоров’я, особливо центрів первинної медико-санітарної допомоги, а також установ та закладів усіх галузей економіки, науки, освіти, культури, засобів масової інформації.

Протягом року лікарями онкодиспансеру та районними онкологами проводиться санітарно-освітня робота з питань профілактики, раннього виявлення та лікування онкологічних захворювань. Підготовлено 32 публікації в періодичних друкованих виданнях, 5 телепередач, 21 радіопередача, створений ролик соціальної реклами. Лікарями-онкологами проводяться лекції з студентами, учнями та працівниками навчальних закладів області по питаннях формування здорового способу життя, профілактики онкологічних захворювань, а також семінари для сімейних лікарів центрів ПМСД.

З метою перевірки стану онкологічної служби та надання організаційно-методичної і консультативної допомоги бригадами спеціалістів онкодиспансеру здійснюються виїзди в райони області. В 2015 році здійснено виїзди в 15 районів. Також проведена перевірка стану надання допомоги онкологічним пацієнтам в лікувальних закладах м. Тернопіль.

Щомісячно здійснюється моніторинг онкоепідеміологічної ситуації та стану надання онкологічної допомоги населенню області в розрізі районів.

Метою протиракової боротьби в області є підвищення ефективності заходів з профілактики, своєчасного виявлення та лікування онкологічних захворювань, створення умов для продовження та покращення якості життя онкологічних хворих шляхом удосконалення методів діагностики та профілактики. Першочергово це удосконалення системи первинної та вторинної профілактики злоякісних захворювань – охоплення онкологічними профілактичними оглядами населення, диспансерне спостереження за хворими з передпухлинною патологією в закладах охорони здоров’я, що надають первинну медико-санітарну допомогу; забезпечення відповідної взаємодії усіх закладів охорони здоров’я області.

Прес – служба ДОЗ
за матеріалами Шкробота Л. В.,
головного лікаря Тернопільського обласного комунального
клінічного онкологічного диспансеру