ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь
Телефони гарячих ліній
Урядова
1545
Міністерство охорони здоров'я
0-800-801-333
Тернопільська ОДА
097 828-75-27
Департамент ОЗ Тернопільської ОДА
0352 52-10-71
Новини
всі новини

Зіка-вірус: У чому небезпека?

Зіка-вірус: У чому небезпека

Хвороба, яку спричинює вірус Зіка (англ. Zika virus disease; Zika virus fever; також — гарячка, яку спричинює вірус Зіка) — гостре інфекційне захворювання, яке зумовлює вірус Зіка з роду Flavivirus. Відносять її до арбовірусних хвороб. Перебігає відносно доброякісно, з нетривалою гарячкою без виразної інтоксикації, висипом. Останнього часу хвороба привертає пильну увагу до себе через можливість значного світового поширення, легкого зараження мандрівників, а також через імовірність уражень нервової системи, а ще й високої тератогенної дії вірусу, яку підозрюють через збільшення кількості новонароджених з вродженою вадою — мікроцефалією, що виявлено на сьогодні у ендемічних по вірусу районах Бразилії.

На сьогодні джерело інфекції та резервуар у дикій природі невідомі. Люди, скоріше за все, є джерелом інфекції щонайменше під час гострих проявів у них хвороби. Передача хвороби до інших людей здійснюється завдяки трансмісивному механізму передачі. Це відбувається через укуси комарів роду Aedes, найчастіше, виду Aedes aegypti в тропічних та екваторіальних регіонах. Ці комарі поширені й у субтропічній та тропічній кліматичних зонах, вони здатні також переносити жовту гарячку, чикунгунья, гарячку денге. Зазвичай, такі комарі кусають вранці та у пізні денні, ранні вечірні години.

Крім того передбачають високий ступінь імовірності вертикальної передачі та у 2009 році встановлено факт статевої передачі вірусу від людини до людини. Про тривалість та силу імунітету після перенесеної хвороби поки що достеменно невідомо.

Захворювання відоме з 1950-х років і назване на честь лісу Зіка, що розташований біля озера Вікторія в Уганді, де вперше у 1947 році він був помічений у мавп. З тих пір, вірус розповсюдився по всій екваторіальній Африці і, зовсім недавно, дійшов до Азії, Тихоокеанської Полінезії і Південної Америки. Разом з ним паралельно поширювався інший вірус, який спричинений укусами комарів роду Aedes, під назвою Чикунгунья. Поки не відомо чи можуть інші комарі його переносити.

Окрім вагітних жінок, вірус особливої загрози не несе. Симптоми включають у себе лихоманку, висип, біль у суглобах або кон’юнктивіт. Більшість людей не можуть зрозуміти, що вони заражені, і можуть відновитися після 2-7 днів інфікування. Тим не менш, з’являється все більше доказів причинно-наслідкового зв’язку між вірусною інфекцією Зіка під час вагітності та вродженими дефектами плоду після пологів під назвою мікроцефалія, коли мозку плоду, що розвивається, не вдається нормально рости, і немовлята народжуються з серйозними вадами. Нема вакцини або лікування вірусу Зіка.

Поки що доказів, що вірус викликає мікроцефалію нема. Але Бразилія пережила зростання випадків захворювання на мікроцефалію та передачу Зіка. Як правило, країна повідомляла про 200 випадків мікроцефалії на рік, але з жовтня минулого року Бразилія фіксує майже 4000 випадків вроджених вад у новонароджених, в основному це у бідній області Пернамбуку на північному сході країни, де 1-2% мікроцефалії у новонароджених стало тепер нормою. Раніше показник становив 0,07%. У той же час, вірус Зіка швидко поширився по всій Бразилії.

Вчені і раніше спостерігали за збільшенням мікроцефалії в інших регіонах світу, таких як острови Яп у Мікронезії у 2007 році і Французькій Полінезії у 2013-2014 роках, де починався Зіка. Інші дані свідчать про зв’язок між тим, що дві третини матерів, у яких діти народилися з мікроцефалією, мали на тілі висип під час вагітності.

По суті, скрізь, де є можливість передачі комарами лихоманки денге, існує і ймовірність того, що вірус Зіка також може поширюватися. В Америці це означає будь-яке місце – від приблизно Флориди до американсько-мексиканського кордону і південного краю Бразилії на півдні. Існує мінімальний ризик передачі Зіка комарами у Великобританії або Північній Європі. За даними Центру США з контролю і профілактиці захворювань, зараз триває поширення Зіка у Бразилії, Колумбії, Гвіані, Гватемалі, Гаїті, Гондурасі, Мексиці, Мартініці, Панамі, Парагваї, Пуерто-Ріко, Суринамі і Венесуелі.

Про вірус Зіка і як він призводить до мікроцефалії відомо так мало, що вчені прагнуть дізнатися більше. Вони кажуть, що найкращим сценарієм буде, якщо люди, які перехворіють вірусом, вироблять імунітет, що означає, що він просто стане ще однією дитячою інфекцією. Нагальна проблема – це захист неінфікованих жінок, які вагітні або збираються завагітніти.

Комунальна установа
Тернопільської обласної ради “Центр здоров’я”.