Хвороби харчового походження: Кампілобактеріоз
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ
м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua
Campylobacter - це бактерія, яка викликає кишкові інфекції.Інфекції Campylobacter протікають, в основному, в легкій формі, але можуть призводити до летального результату серед дітей раннього віку, літніх людей і людей з ослабленим імунітетом.
Зазвичай бактерії живуть в кишковому тракті теплокровних тварин, таких як домашні птахи та велика рогата худоба, і часто виявляються в харчових продуктах, отриманих від таких тварин.
Бактерії роду Campylobacter гинуть під впливом високих температур і при належному приготуванні їжі. Для профілактики інфекцій Campylobacter необхідно готувати їжу у відповідності з основними практичними методиками харчової гігієни. Бактерії Campylobacter є однією з основних причин діарейних захворювань харчового походження серед людей і основним видом бактерієй, які призводять до розвитку гастроентеритів у світі. Як у розвинених, так і в країнах, що розвиваються вони викликають більше число випадків діареї, ніж Salmonella харчового походження. Висока захворюваність діареєю Campylobacter, а також тривалість захворювання і можливі ускладнення свідчать про її значимість з соціально-економічної точки зору. У країнах, що розвиваються інфекції Campylobacter особливо часто зустрічаються серед дітей віком до двох років і іноді призводять до смерті.
Campylobacter - це бактерії, що мають, в основному, спиралевидную, S-подібну або вигнуту, паличковидну форму. В даний час існує 17 видів і 6 підвидів, які належать до роду Campylobacter, з яких до захворювань людей найбільш часто призводять C. jejuni (підвид jejuni) and C. coli. Інші види, такі як C. lari і C. upsaliensis, також були ізольовані у пацієнтів з діарейними захворюваннями, але реєструються рідше. Для росту більшості видів кращим є мікроаеробне середовище (містить 3-10% кисню). Деякі види воліють анаеробне середовище (з незначним вмістом кисню або його відсутністю), хоча їх зростання також відбувається в умовах мікроаеробної сфери.
Захворювання Кампілобактеріоз - це захворювання, що викликається інфекцією Campylobacter. Симптоми хвороби зазвичай розвиваються через 2-5 днів після інфікування бактерією, але можуть розвиватися і через 1-10 днів.Найбільш поширеними клінічними симптомами інфекцій Campylobacter є діарея (часто з кров'ю у фекаліях), болі в області живота, підвищена температура, головний біль, нудота та / або блювання. Зазвичай симптоми тривають від 3 до 6 днів.Кампілобактеріоз рідко закінчується летальним результатом, який зазвичай трапляється лише серед дітей самого раннього віку, літніх людей або людей, вже страждаючих від будь-якої іншої важкої хвороби, такий як СНІД.
Такі ускладнення, як бактеріємія (наявність бактерій в крові), гепатит, панкреатит (інфекції печінки та підшлункової залози, відповідно) і самовільний аборт, реєструються з різним ступенем частоти. Постінфекційні ускладнення можуть включати реактивний артрит (хворобливе запалення суглобів, яке може тривати кілька місяців) і неврологічні розлади, такі як синдром Гієна-Барре, подібна поліомієліту форма паралічу, яка може призводити до дихальної та важкої неврологічної дисфункції або смерті в незначній кількості випадків.
Джерела і передача інфекції. Види Campylobacter широко зустрічаються в організмі більшості теплокровних тварин. Вони поширені у тварин, продукти яких використовуються в їжу, таких як домашня птиця, велика рогата худоба, свині, вівці, страуси і молюски, а також у кішок і собак.Вважається, що інфекція передається, в основному, харчовим шляхом, через м'ясо та м'ясні продукти, що не приготовлені належним чином, а також через сире або забруднене молоко. Забруднені вода або лід також є джерелом інфекції. Деяка частка випадків відбувається в результаті контакту із забрудненою водою під час рекреаційних заходів. Кампілобактеріоз є зоонозом, хворобою, що передається людині від тварин або продуктів тваринного походження. Найчастіше туші або м'ясо забруднюються Campylobacter з фекалій під час забою. У тварин Campylobacter рідко призводить до захворювань.
Відносний "внесок" кожного з перерахованих вище джерел в загальний тягар хвороби невідомий, але вважається, що основним фактором є споживання зараженої домашньої птиці, що пройшла недостатню теплову обробку. На спалах хвороби, пов'язаний з загальним джерелом інфекції, доводиться досить незначна процентна частка випадків захворювання. Оцінити значимість всіх відомих джерел надзвичайно складно. Крім того, широка поширеність Campylobacter ускладнює розробку стратегій боротьби з інфекцією протягом всієї продовольчої ланцюга. Проте в країнах, де проводяться особливі стратегії по зменшенню поширеності Campylobacter серед живої домашньої птиці, спостерігається аналогічне зменшення випадків захворювання серед людей.
Лікування. В основному лікування не потрібно, за винятком відшкодування електролітів і регідратації. Протимікробне лікування (еритроміцин, тетрациклін, хінолони) рекомендується в інвазивних випадках (коли бактерії проникають у клітини слизової оболонки кишечника і руйнують тканини) або для ліквідації стану носійства (стан людей, які є носіями Campylobacter і виділяють бактерії, але не виявляють симптомів захворювання).
Методи профілактики.
Профілактика заснована на визнанні контрольних заходів на всіх стадіях продовольчого ланцюга - від сільськогосподарського виробництва на фермі до переробки, виробництва та приготування їжі як у промисловому масштабі, так і в домашніх умовах.У країнах, які не мають належних систем видалення стічних вод, може бути необхідна дезінфекція фекалій і предметів, забруднених фекаліями, до їх утилізації. Заходи щодо зменшення поширеності Campylobacter серед домашньої птиці включають посилену біобезпеку для запобігання передачі Campylobacter з навколишнього середовища в зграї птахів на фермах. Така контрольна міра можлива тільки в тих випадках, коли птахи утримуються в закритих умовах.
Належні практичні методики для дотримання гігієни під час забою сприяють зменшенню забруднення туш фекаліями, але не гарантують відсутність Campylobacter в м'ясі та м'ясних продуктах. Для мінімізації забруднення необхідна санітарна освіта працівників боєнь та виробників сирого м'яса в області гігієнічного поводження з харчовими продуктами.
Методи профілактики інфекції на домашніх кухнях аналогічні методам, використовуваним для профілактики інших бактеріальних хвороб харчового походження. Дезинфікуючая обробка, така як нагрів (наприклад, теплова обробка або пастеризація) або опромінення, є єдиним ефективним методом знищення Campylobacter в забруднених харчових продуктах.
Рекомендації для населення та осіб, що здійснюють поїздки
Переконайтеся в тому, що харчові продукти приготовлені належним чином і подані в гарячому вигляді.
Уникайте вживання сирого молока і продуктів, приготованих з сирого молока.
Пийте тільки пастеризоване або кип'ячене молоко.
Вживайте лід тільки в тому випадку, коли він зроблений з безпечної води.
У разі невпевненості в безпеці питної води закип'ятіть її або, якщо це неможливо, продезінфікуйте її за допомогою надійного препарату з уповільненим вивільненням (зазвичай доступним в аптеках).
Ретельно мийте руки і часто використовуйте мило, зокрема після контакту з домашніми та сільськогосподарськими тваринами або після відвідування туалету.
Ретельно мийте фрукти і овочі, особливо якщо вони вживаються в їжу в сирому вигляді. По можливості, овочі та фрукти слід очищати.
Рекомендації для людей, що працюють з харчовими продуктами
Працівники харчової промисловості та сфери громадського харчування, а також люди, які звертаються з харчовими продуктами в домашніх умовах, повинні бути пильні і дотримувати гігієнічні правила під час приготування їжі.
Працівники харчової промисловості та сфери громадського харчування, які мають підвищену температуру, діарею, блювоту або видимі інфіковані пошкодження шкіри, повинні негайно повідомляти про це свого роботодавця.
Комунальна установа Тернопільської обласної ради
"Центр здоров’я"