ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Крижана вода корисна для тіла і розуму.

Крижана вода корисна для тіла і розуму
ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ


м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua

Щоб не просто бути у формі, незважаючи на будь-які навантаження, а зберігати здатність приймати виважені і точні рішення, часто недостатньо просто мати час на їх обдумування. Потрібно ще бути бадьорим настільки, щоб перебрати в голові максимум можливих варіантів і вибрати всього одне рішення - оптимальне. А для цього необхідно постійно повертати організму сили та енергію, яку він витрачає. Один із способів (який останнім часом все частіше і частіше використовують бізнесмени і політики) - зимове купання. Адже воно не забирає багато часу: навіть в самому напруженому робочому графіку завжди можна знайти пару годин два-три рази на тиждень, щоб зануритися в ополонку перед початком робочого дня. А результат - таке підвищення працездатності і зниження захворюваності, якого не домогтися відвідуванням спортклубу. Та й історія цієї оздоровчої системи корінням сягає в далеке минуле.

Зимове купання - чи не ексклюзивна зимова забава східних слов'ян, їх вікова традиція. Християнська релігійна практика тут тісно переплітається зі старовинними язичницькими віруваннями. Адже здавна на Русі купанням в ополонці не тільки змивали гріхи, але й лікувалися від безлічі хвороб. Причому "моржування" допомагало не тільки при хворобах тіла (таких як артрит, мігрень, радикуліт ("простріл"). Часто пірнання в крижану воду допомагало перемогти і "хвороби душі", які в давнину називали не інакше як "погана кров" - запої , депресії і т. д.

У чому ж унікальність цього екстремального методу оздоровлення?

Перед тим як зважитися на настільки неординарний крок, як зимове купання, добре б задати самому собі питання: "А навіщо мені це потрібно?". Якщо мета - просто справити враження на кого-небудь або розвеселити компанію в сауні, краще відразу відмовитися від цієї затії і знайти менш екстремальний спосіб самовираження. Зовсім інша справа, якщо ви хочете знайти бадьорість, здоров'я, чудовий життєвий тонус, оптимізм і стійкість до стресів, позбутися щорічних простуд, а також випробувати почуття гордості від заслуженого подолання свого страху чи ліні.

Однак холод вимагає серйозного до себе ставлення і послідовності. Абсолютно безглуздо чекати від зимового купання оздоровчого і тонізуючого ефекту, поринаючи в ополонку один-два рази на півроку, продовжуючи при цьому палити або регулярно спантеличувати свою печінку кількістю випитого алкоголю. Адже моржування - це крайня ступінь загартовування шляхом впливу холоду на організм (гіпотермія). Зазвичай під загартовуванням розуміють пристосування до холоду, але зміст цього поняття більш широкий: воно охоплює також підвищення стійкості організму до впливу спеки, температурних контрастів, вітру, вологості і інших несприятливих факторів зовнішнього середовища, тобто підвищення адаптаційних можливостей організму в цілому. Моржування - за своєю суттю той же стрес, але стрес зі знаком плюс, що змушує всі системи адаптуватися до екстремальних умов. При цьому мобілізація внутрішніх ресурсів проходить екстрено і з максимальною функціональною напругою.

Що відбувається з організмом під впливом холодної води? Оскільки теплопровідність води приблизно в 28 разів більше теплопровідності повітря, при зануренні в ополонку поверхня тіла починає стрімко віддавати тепло і з організмом відбувається таке. При короткочасному впливі холоду (1-2 хв.) пульс стає рідше на 10-15%, споживання кисню зростає майже в 6 разів, судини шкіри різко стискаються, що є чудовою гімнастикою для зміцнення капілярів і при цьому у внутрішні органи надходить велика кількість крові. Виробництво тепла в організмі зростає в 10 разів.

Крім того, після крижаної купелі людина відчуває ейфорію і надзвичайний підйом емоційних і душевних сил, що обумовлено викидом в кров "гормонів радості" - ендорфінів. Піднесений настрій і підвищений тонус зберігаються ще кілька годин після купання. Крім цього, наднирники реагують на холодової стрес виділенням гормонів, призначених для термінової підтримки основних органів і фізіологічних систем в екстремальних ситуаціях. Такі гормони (кортикостероїди) мають потужну протизапальну дію, що частково пояснює оздоровлюючий ефект моржування в осіб з хронічними запальними захворюваннями.

Занурюючись в ополонку знову і знову, "моржі" тренують організм, з кожним разом підвищуючи його адаптаційні можливості. Ось чому "моржі" зі стажем переносять різкий перепад температури набагато легше і здатні набагато довше перебувати у студеній воді, ніж новачки. У інтенсивному режимі тренуються всі системи організму - від серцево-судинної та дихальної до імунної та ендокринної, тому настільки широкий спектр лікувальних ефектів моржування. Найбільш переконливим аргументом на користь цього способу загартовування служить той факт, що частота простудних захворювань у "моржів" знижується в п'ять разів. Такий профілактичний ефект не здатні забезпечити навіть сучасні імуностимулюючі препарати, застосування яких в період епідемії грипу та інших ГРВІ знижує ризик захворювання лише в 1,3-3 рази. Якщо "морж" все ж захворіє під час епідемії, хвороба у нього буде протікати у легкій формі, і видужає він майже в 3 рази швидше, ніж будь-хто інший.

Користь від моржування не обмежується підвищенням стійкості до простудних інфекцій. При систематичному і тривалому занятті зимовим плаванням активізуються обмінні процеси в клітинах за рахунок підвищення активності їх внутрішніх "енергетичних станцій" - мітохондрій. А це сприяє відновленню пошкоджених клітин і поліпшення функції здорових. Як показують дані опитувань, у більшості тих, хто став "моржем" заради позбавлення від різних хронічних недуг, стан дійсно значно покращився. У "моржів" збільшується ємність легень і об'єм грудної клітки, м'язова сила, фізична і розумова працездатність, підвищується толерантність до геомагнітних бурів і кліматичних катаклізмів.

Не дарма ще великий полководець Олександр Суворов вважав, що "крижана вода корисна для тіла і розуму". Адже саме обливання студеною водою зіграли не останню роль в перемозі майбутнього генералісимуса над власною вродженої кволістю. Сучасні ж дослідження показують, що моржування знижує умовний біологічний вік людини незалежно від її статі і спадковості. Тобто має омолоджуючий ефект і сприяє довголіттю. Адже не випадково, третє місце за часткою довгожителів серед населення займає Оймяконского район Якутії (після Дагестану і Абхазії), де морози іноді доходять до 60-70°С. Також вважається, що моржування сприяє виведенню з організму радіонуклідів, важких металів, нітратів і пестицидів.

Вплив часу перебування в холодній і крижаній воді на організм людини

Адаптаційні ресурси людського організму настільки великі, що часом приводять до здивування навіть бувалих реаніматологів. За даними фахівців Медичного дослідницького інституту ВМС США, зниження температури тіла людини до 35°С є межею, за яким починаються серйозні зміни в організмі, а її зниження до 24°С призводить до смерті. Однак у 60-річного американського біолога Уоррена Черчілля, який в квітні 1975 р. перекинувся в човні на вкритому плаваючим льодом озері, температура тіла після півторагодинного перебування у крижаній воді знизилася до 16°С. До моменту появи рятувальників він уже не дихав, тони серця ледь прослуховувалися. Проте ця людина залишилася живою. І вже звичайно, не може загинути від холоду здорова людина, яка занурюється в ополонку всього на кілька миттєвостей з доброї волі.

Втім, опірність холоду - характеристика суто індивідуальна, у величезній мірі залежить від психологічного настрою. Саме тому перед тим, як почати серйозно готуватися стати "моржем", потрібно обов'язково порадитися з грамотним лікарем, який практикує цей метод і глибоко вивчив його суть. Адже існують захворювання, при яких зимові купання протипоказані. (Перш за все, це важкі ураження коронарних і мозкових судин, небезпечні аритмії, декомпенсована легенево-серцева недостатність, холодова алергія, а також гарячкові стану або період загострення хронічних хвороб.) І якщо моржування з медичних міркувань вам заборонено, можна загартовуватися, використовуючи прохолодні обтирання або контрастний душ.

Велике значення має і індивідуальна стійкість організму до низьких температур. Відомо, що людина більше схильна до охолодження при перевтомі, голодуванні, алкогольному сп'янінні, після травм (!). На швидкість охолодження впливають також товщина підшкірно-жирового шару (кожен зайвий сантиметр на талії знижує швидкість тепловіддачі в 2,7 рази), вік, стать і поведінку людини у воді.

Не дивлячись на беззаперечну користь закалювання, слід пам'ятати, що непомірне заняття моржуванням може призвести до переохолодження і загострення ряду захворювань, в зв'язку з чим необхідно дотримуватись поступовості при підвищенні холодових навантажень, а також враховувати існуючі протипоказання.

Ось скорочений перелік правил, які необхідно знати перед тим як починати перші заняття моржуванням:

  • перед тим як почати практикувати моржування слід пройти підготовку і впевнитись, що не маєте ніяких протипоказань, підготовка включає обливання прохолодною водою чи обтирання вологим рушником;
  • ні в якому разі не купайтесь поодинці, завжди здійснюйте купання під чиїмось наглядом з суходолу;
  • якщо ви початківець і займаєтесь перший рік, то перед плаванням слід зробити фізичну розминку;
  • ні в якому разі не приймайте перед купанням алкоголь, наркотичні речовини чи лікарські препарати;
  • перед тим як зайти в воду, окремо змочіть обличчя, руки, ноги, груди, живіт та спину;
  • не занурюйтесь в воду з головою, так як голова надзвичайно чутлива до холоду, набагато більш чутлива ніж інші частини тіла;
  • закінчивши купання (починайте з короткочасного перебування, не більше кількох секунд) вийдіть з води і, вставши на завчасно підготовлений килимок, швидко витріться великим рушником насухо і розітріть тіло долонями, після чого швидко вдягніться.

Не занурюйтеся більше, ніж на 40 секунд

Пам'ятайте, що ефект закалювання виникає тільки при регулярних заняттях моржуванням.

Якщо вважаєте загартовування чимось недосяжним або вам не дозволяє цим займатися ваш діагноз – намагайтеся частіше ходити босоніж. Знімайте взуття за будь-якої можливості: на пляжі, дачі, під час прогулянок у лісі, тощо, щоб організм поступово звикав до навантаження. Навіть кілька секунд на снігу босоніж додадуть вам бадьорості.

Комунальна установа Тернопільської обласної ради
“Центр здоров’я”