29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ
м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua
Проблема боротьби з інсультом – є світовою проблемою, тому що ця патологія є головною причиною смертності не тільки в Україні, а і у розвинутих країнах ЄС та США. 29 жовтня об’явлений Всесвітньою асоціацією боротьби з інсультом Всесвітнім Днем боротьби з інсультом.
В цей день в різних країнах світу проводяться соціальні-просвітні, наукові заходи, які направлені на привернення уваги населення до стану свого здоров’я, висвітлюються питання головних факторів ризику розвитку серцево-судинних ускладнень – інсультів та інфарктів.
Кожен рік більше ніж 110 тисяч українців стають жертвами інсульту, одна третина з них молодше 65 років. Інсульт посідає друге місце в списку хвороб, від яких помирають українці. Нажаль, Україна є лідером в Європі по смертності від серцево-судинних захворювань, зокрема від інсульту. В Україні 11,8 млн. хворих на артеріальну гіпертензію, 9 млн. хворих на ішемічну хворобу серця, 1 млн. на цукровий діабет. 36% українців знають про те що в них підвищений артеріальний тиск, але не звертаються до лікаря.
Кількість хворих, які перенесли мозковий інсульт, збільшується з кожним роком, і сьогодні їх кількість настільки зросла, що лікарі почали говорити про справжню епідемію. Половина з хворих, що перенесли гострий інсульт і вижили, стають залежними від оточуючих інвалідами. В Україні ростуть покажчики кількості хворих на інсульт в працездатному віці.
Інсульт трапляється у випадках, коли одна з судин що живить головний мозок опиняється перекритою згортком крові або втрачає цілісність своєї стінки. При нинішньому нездоровому способі життя і численних проблемах зі здоров’ям – таких як підвищений артеріальний тиск, фізична неактивність, паління, зловживання алкоголем, – розповсюдженість інсульту щороку зростає та досягає масштабів епідемії в усьому світі. Інсульт обумовлює 5,7 мільйонів смертей щороку в усьому світі, і як причина смерті поступається лише ішемічній хворобі серця. Він є також провідною причиною серйозної втрати працездатності або здатності до самообслуговування в повсякденному житті, і не шкодує нікого – незалежно від віку, статі, матеріального стану, соціального рівня, етнічного походження, або країни.
80% випадків інсульту можна запобігти, якщо приділяти увагу таким факторам ризику розвитку інсульту, як нелікована артеріальна гіпертензія, паління, цукровий діабет. На 8% зростає можливість розвитку серцево-судинних подій (інсульт та інфаркт), якщо людина палить більше 10 цигарок на день.
Надзвичайно важливо надати необхідну допомогу при розвитку інсульту протягом перших трьох годин. Якщо ви стали очевидцем навіть короткочасної втрати людиною свідомості, перевірте, чи може людина після повернення до тями вимовити зв’язано просте речення, посміхнутись, підняти вгору обидві руки. Можна попросити висунути язика. Проблеми з виконанням завдань, западання язика на сторону є ознаками інсульту, необхідно негайно викликати швидку допомогу, описати симптоми прибулим на місце медикам. Така увага, виявлена до постраждалого, допоможе врятувати йому життя, попередити розвиток інвалідності.
Перші ознаки інсульту:
- Раптова слабкість м’язів, заніміння в області обличчя, руки, ноги або однієї половини тіла;
- Раптове порушення мовлення та розуміння звернутої мови;
- Раптова повна або часткова втрата зору на одне або обидва ока;
- Раптовий незвичайний сильний головний біль;
- Раптова втрата рівноваги, головокружіння, нудота у поєднанні з іншими вищеописаними ознаками.
Людину з першими ознаками цих захворювань слід негайно доставити в медичну установу.
Щоб врятувати життя пацієнта з гострим інсультом телефонуйте -103.
Профілактичні просвітні заходи щодо запобігання розвитку інсульту – ключовий елемент в роботі по зниженню кількості нових випадків інсульту. Тільки наполеглива роз’яснювальна робота серед українців, плідна співпраця з засобами масової інформації мають вплинути на свідомість широких верств населення і сформувати великий прошарок людей, обізнаних з проблемою інсульту і його наслідків та свідомих щодо свого здоров’я.
Проблеми серцево – судинного характеру можуть виникнути в кожного, але існує ряд проблем, які збільшують ризик захворювань. Чим більше факторів ризику, тим більше шансу для розвитку серцево – судинної патології.
Фактори способу життя:
- низька фізична активність,
- неправильне харчування,
- стрес,
- куріння.
Фактори стану здоров’я:
- високий рівень холестерину,
- високий артеріальний тиск,
- надлишкова вага,
- діабет,
- старіння,
- стать.
Фактори ризику, які не можна змінити:
Вік. Зі збільшенням віку, збільшується кількість людей, які помирають від серцево – судинних захворювань. Ризик розвитку серцевого нападу для чоловіків збільшується після 45 років, а для жінок – після менопаузи.
Стать.
У чоловіків ризик серцевого нападу більший , ніж у жінок, і він може розвинутись скоріше.
Спадковість.
Діабет, гіпертонія, високий рівень холестерину в крові проявляються в сім’ях, які вже мали такі захворювання.
Фактори ризику, які можна змінити:
Куріння, низька фізична активність, неправильне харчування і стрес – головні фактори , які можна контролювати, і які викликають гіпертонію, діабет, зайву вагу, високий рівень холестерину в крові.
Холестерин. Кожен з нас повинен знати рівень свого холестерину. При високих цифрах ( більше 5, 2 ммоль/л ) варто звернутись до лікаря.
Артеріальна гіпертензія. Часто люди, що мають високий артеріальний тиск, нічого не відчувають, але в них може статись раптово інфаркт міокарда чи крововилив в головний мозок.. Слідкуйте за своїм тиском!
Пам’ятайте!
Не варто змінювати все кардинально, ліпше розпочати з невеликих перемін.
Ми бажаємо Вам здоров’я!
Комунальна установа Тернопільської обласної ради
“Центр здоров’я”