ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь
Телефони гарячих ліній
Урядова
1545
Міністерство охорони здоров'я
0-800-801-333
Тернопільська ОДА
097 828-75-27
Департамент ОЗ Тернопільської ОДА
0352 52-10-71
Новини
всі новини

ПРОФІЛАКТИКА НАРКОМАНІЇ

ПРОФІЛАКТИКА НАРКОМАНІЇ
ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ


м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua

(матеріали для проведення бесід)

В Україні, за оцінками фахівців, нараховується більше мільйона осіб, що вживають наркотичні речовини. При цьому 80% споживачів ін'єкційних наркотиків - носії ВІЛ/СНІД, близько 2 тис. щорічно помирають від передозування. Подібну статистику можна розглядати як загрозу національній безпеці.

Основними постачальниками наркотиків є країни Південно-Східної Азії і Латинської Америки, Афганістан, Таджикистан, Росія, Туреччина, Молдова, Румунія.

Поняття "наркотик" походить від грецького "narcoticos" - заколисливий. Воно застосовується до всіх отрут і речовин, що здатні викликати ейфорію, мають снодійну, заспокоюючу біль чи збудливу дію.

Найбільш часто уживаними у світі наркотиками (до 70-80%) є опіати. Це - героїн, морфій та ін. У небагатій Україні домінує вживання кустарно виготовленої наркотичної рідини, називаної ширкою. Залежність від опіатів настає швидко - після 2-3 прийомів. Опіати викликають стан веселощів, оживляють фантазії і створюють ілюзію легкості фізичної і розумової роботи. Однак уже через декілька місяців "контроль" над видіннями втрачається, приступи веселощів коротшають і для їх "приходу" вимагаються усе більш високі дози наркотику, а приємні переживання витісняються жахливими сценами і галюцинаціями.

Стан абстиненції (синдром скасування) виникає через 4-8 годин після прийому дози, супроводжується болісними відчуттями в м'язах, суглобах і внутрішніх органах, кривавим проносом, слизо- і слинотечею, порушенням серцевого ритму і дихання аж до судом і коми. Абстиненція, а не почуття веселощів, стає головним мотивом для нового прийому наркотику в наркомана зі стажем. Думки про нього стають нав'язливими настільки, що наркотик перетворюється в основу життєвих інтересів, все інше іде на задній план. Зі збільшенням психічної і фізичної залежності людина, як особистість, деградує, стає конфліктною і агресивною, байдужою до навколишнього світу, егоцентричною. Глибока депресія змінюється приступами нерозсудливості, травматизмом, порушеннями сну і кошмарами. Необхідність грошей на придбання дорогих наркотиків змушує їхніх споживачів красти і грабувати.

Опіати, як правило, застосовують в ін'єкційній формі, їх споживачі часто користуються одним шприцом, що приводить до поширення супутніх хвороб: СНІД, гепатит та ін. хвороби. Половина тих, хто "сів на голку" умирають протягом 3-4 років від хвороб чи передозування. Тільки в Києві від передозування щодня гинуть 2-4 молодих людей.

Існує група наркотичних речовин - опіоїди, що на відміну від опіатів є синтетичним аналогом опіумних препаратів, їх одержують хімічним шляхом.

Препарати конопель - маріхуана і гашиш, викликають схожі з опієм ефекти. Зазвичай їх вживають у вигляді сигарет-самокруток ("косяка"), рідше додають у їжу. При їхньому прийомі розвивається порушене відчуття, яскраві галюцинації, відчуття безтурботності і веселощі, змінювані дрімотою і барвистими сновидіннями. При вживанні гашишу відбувається роздвоєння власного "Я", коли фантастична істота продукує в іншого незліченні ідеї, велика частина яких, на щастя, не встигають реалізуватися в силу їхньої швидкої змінюваності.

Один "косяк" маріхуани за вражаючою дією на дихальні шляхи прирівнюється до 25 сигарет. Маріхуана затримує розумовий і статевий розвиток, викликає порушення координації, погіршення пам'яті. Нерідко маріхуана стає "стартовим" наркотиком на шляху до "важкого" наркотика, таким як ЛСД, кокаїн, героїн, оскільки для того, щоб одержати приємні відчуття, навіть великої кількості сигарет внаслідок розвитку звикання стає недостатньо.

Кокаїн являє собою психостимулятор, отриманий з листів коки, що діє спочатку збуджуюче, а потім паралізуюче. Кокаїнове сп'яніння супроводжується прискоренням розумових процесів, розгальмуванням, підвищенням лібідо, особливо в жінок. Систематичне застосування кокаїну призводить до виснаження організму. Фаза веселощів швидко змінюється тривожно-депресивними станами. З роками приходить кокаїновий параліч. Характерні марення величі, підвищений настрій, балакучість, метушливість на тлі вираженого слабоумства і власної некритичності. У ряді випадків виникають кокаїнові епілепсії.

Крек - різновид недорогого кокаїну, його дія настає швидко й інтенсивно, але триває недовго (5-10 хв.), за яким випливає різкий занепад сил із сильним бажанням до повторного прийому наркотику.

Наркоманія амфетамінового типу близька за проявами до кокаїнового. Амфетаміни – психостимулятори з вираженим збудливим ефектом, викликають приплив сил, інтелектуальної продуктивності. Однак не дають ейфорії і важких проявів абстиненції. Систематичний прийом амфетамінів веде до швидкого руйнування організму внаслідок його перенапруги. У результаті, настають спустошеність, глибока утома і потреба в тривалому сні.

Снотворні засоби, використовувані в медицині для лікування порушень сну, нерідко використовують наркомани разом з амфетамінами чи алкоголем для посилення ейфорії. Подібна "асоціація" процес руйнування особистості збільшує в кілька разів.

Засоби побутової хімії, такі як розчинники, клеї широко використовуються підлітками у вигляді їх доступності і дешевизни. До наркотичних засобів можна віднести алкоголь і тютюн.

Ознаки і симптоми, що можуть свідчити про вживання наркотичних речовин:

  • Фізичні ознаки: уповільнена мова чи підвищена балакучість, неадекватні реакції; утрата моторних навичок; раптове зменшення чи збільшення ваги тіла; зміна зовнішнього вигляду чи втрата інтересу до особистої гігієни; підвищене потовиділення, неприємний запах від тіла та з рота; істотні зміни годин активності і сну; розлади функцій шлунково-кишкового тракту, блювота.
  • Зміни в поведінці; раптові і регулярні зміни настрою: з радості і жвавості до замкнутості і похмурості; підвищена облудність та інші ознаки потаємної поведінки; незвичайна дратівливість і агресивність; чи депресія ворожість до усього, розмови про самогубство; пропажа з будинку цінностей, одягу і книг; незвичайні прохання дати грошей; втрата інтересу до колишніх своїх захоплень, спорту, навчання; часті пропуски занять у школі, інституті.
  • Зовнішні ознаки: розширені чи звужені зіниці; почервонілі чи мутні очі; сліди від уколів на рукавах чи в інших місцях; сліди крові на одязі.

Наркоманія - це злочинність. Постійна "боротьба за наркотики", за засоби до їхнього придбання штовхає хворих на шлях злочинів, аж до найважчих - замахів на життя інших людей. Злочинцем нерідко стає і людина, що знаходиться в стані одурманення, що живе у світі бачень.

Як протистояти бажанню спробувати наркотик чи пропозиції з боку "друзів"?

Треба, насамперед, завжди пам'ятати, що людина повинна бути самостійною, незалежною, що уміє вибирати і відмовляти. Цікавість не вада, це гарна якість, але її треба вміти направляти й обмежувати. Ризик повинний бути виправданий. Не можна ж з цікавості стрибати з 10-го поверху чи лягати під потяг. Дружбу не завойовують сліпим наслідуванням чи зміною своєї думки. Якщо лідер, "кумир" приймає наркотики – виходить, він тільки носить маску "сильного", а сам – раб шкідливої звички, раб своєї страшної хвороби. Якщо хтось із близьких приймає наркотики, потрібно зупинити його, а не стрибати разом з ним у безодню!

Тому, хто хоче домогтися успіху в житті, відбутися як людина розумна, вільна у виборі професії, життєвих цінностей, зробити кар’єру, придбати певний соціальний статус – з наркотиками не по дорозі.

Краща профілактика наркозалежності – здоровий спосіб життя. Саме він є однією з основних умов збереження здоров’я людини. А здоров’я – це основа реалізації фізичних і психічних можливостей і здібностей особистості.

Здоровий спосіб життя – це гігієнічна поводінка, що будується на науково обґрунтованіх санітарно-гігієнічних нормативах, спрямованих на збереження і зміцнення здоров’я, забезпечення високого рівня працездатності, досягнення активного довголіття. У структурі факторів, що впливають на здоров’я, здоровий спосіб життя займає 48-53%, на генетичні фактори припадає 18-20%, забруднення навколишнього середовища -16-20%, а якість медичного обслуговування всього 3-10%.

Основні складові здорового способу життя:

  1. Рухова активність-використання способів фізичної культури і спорту, різних форм оздоровлення, спрямованих на підвищення рівня фізичного розвитку, його підтримку і відновлення після фізичних і психічних навантажень. За історично короткий термін (всього 50-60 років) питома вага важкої м'язової роботи людини в процесі виробництва скоротилася в 200 разів. Гіподинамія сприяє розвитку захворювань. Починати свій день необхідно з ранкової гімнастики, важливо займатися спортом, туризмом і т.д. При виконанні фізичних вправ підсилюються функції серцево-судинної, м'язової, дихальної, нервової, травної систем.
  2. Раціональне харчування. Припускає вживання якісної питної води, необхідної кількості вітамінів, мікроелементів, білків, жирів, вуглеводів. Кожній людині потрібно повноцінне харчування з урахуванням віку, умов роботи, підлоги, індивідуальних особливостей і кліматогеографічних умов. Саме воно забезпечує підтримування фізіологічної життєдіяльності організму, розумову і фізичну працездатність, обмін речовин, стійкість організму до неприємних факторів навколишнього середовища.
  3. Сексуальна культура - профілактика хвороб, що передаються статевим шляхом, нерозривно пов'язана з рівнем інформованості людини за даними аспектами, виробленням навичок безпечного сексуального поводження.
  4. Психогігієна - уміння володіти собою, своїми емоціями сприяє гармонізації взаємин між людьми, створенню здорового мікроклімату в колективах, у побуті, у родині.
  5. Відмова від шкідливих звичок. Куріння, зловживання алкоголем, уживання наркотиків несумісні з поняттям здоров'я і здорового способу життя.

Ми бажаємо Вам здоров’я!

Комунальна установа Тернопільської обласної ради
“Центр здоров’я”