ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь
Телефони гарячих ліній
Урядова
1545
Міністерство охорони здоров'я
0-800-801-333
Тернопільська ОДА
097 828-75-27
Департамент ОЗ Тернопільської ОДА
0352 52-10-71
Новини
всі новини

Кожен рік понад 110 тисяч українців стають жертвами інсульту

Кожен рік понад 110 тисяч українців стають жертвами інсульту
ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ


м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua

Історія дати, яка відзначається 29 жовтня, почалася в 2004 році, коли Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила інсульт глобальною епідемією. Ця недуга і донині залишається однією з головних причин смерті та інвалідності як у світі, так і в Україні. На судинні захворювання припадає більше половини смертей, причому близько п'ятої частини з них це люди у працездатному віці.

Кожен рік понад 110 тисяч українців стають жертвами інсульту, третина з них молодше 65 років. На жаль, Україна є європейським лідером за смертністю від серцево-судинних захворювань, зокрема від інсульту.

Інсульт посідає друге місце в списку хвороб, від яких помирають українці. У 80% випадків інсульт може бути попереджений, якщо приділяти увагу таким факторам ризику розвитку інсульту, як нелікована артеріальна гіпертензія, куріння, цукровий діабет, ожиріння, малорухливий спосіб життя. Половина хворих, що перенесли гострий інсульт і вижили, стають інвалідами, залежними від оточуючих. В Україні зростають показники числа хворих, що перенесли інсульт в працездатному віці. Профілактичні просвітницькі заходи щодо запобігання розвитку інсульту - ключовий елемент в роботі по зниженню числа нових випадків інсульту.

Найбільше значення у вирішенні проблеми в усьому світі набувають профілактичні заходи. Багато з них пристосовують якраз до Всесвітнього дня боротьби з інсультом (World Stroke Day), який був встановлений Всесвітньою організацією по боротьбі з інсультом (World Stroke Organization, WSO) і щорічно відзначається 29 жовтня. В цей день медики і допомагають їм волонтери організовують роботу з населенням, здійснюють експрес-діагностику факторів ризику. По всій країні 29 жовтня діють виїзні медичні центри, де кожен може проконсультуватися з лікарем - неврологом або терапевтом - і отримати інформацію про те, як уникнути інсульту.

При навіть малій підозрі на інсульт необхідно негайно звернутись по екстрену медичну допомогу.

Догоспітальний етап включає надання медичної допомоги хворим з гострими порушеннями мозкового кровообігу з моменту звернення хворого (або його представників) за медичною допомогою до моменту госпіталізації. Проміжок часу від появи перших симптомів інсульту до дзвінка в станцію швидкої медичної допомоги є одним із значущих чинників, що впливають на перебіг інсульту при подальшому лікуванні, тому зменшити втрату часу на цьому етапі вкрай важливо.

У момент виникнення перших ознак інсульту, пацієнт або його родичі повинні звернутися за медичною допомогу до станції швидкої медичної допомоги. Швидке звернення до станції швидкої медичної допомоги зменшує проміжок часу від появи симптомів хвороби до госпіталізації в лікарню.

Оцінка стану пацієнта з інсультом починається диспетчером станції швидкої медичної допомоги, який спілкується з пацієнтом (або його представником) по телефону. При підозрі на гострий інсульт диспетчер забезпечує негайне спрямування бригади екстреної медичної допомоги до хворого з підозрою на інсульт.

Медична допомога на догоспітальному етапі повинна бути надана хворим з інсультом у перші хвилини, з початку розвитку перших ознак захворювання.

Для діагностики інсульту на догоспітальному періоді використовують прості методики, такі як тест FAST "обличчя – рука - мова"

Тест «обличчя-рука-мова» (FAST)

1. Порушення мови

Є

Немає

Необхідно виявити порушення мови, які щойно виникли (запитати оточуючих, відзначити нерозбірливість мови, утруднення у розумінні мови, виконуванні команд, повторенні фраз)

2. Парез мімічних м'язів

Є

Немає

Необхідно виявити виниклу асиметрію обличчя, яка щойно виникла, у спокої, при виконанні команди посміхнутися, оскалити зуби

Уражена сторона обличчя

Ліва

Права

3. Слабкість в руці

Є

Немає

Підняти обидві руки пацієнта на 90° у положенні сидячи і на 45° у положенні лежачи, утримати їх впродовж 5 секунд, а потім опустити. Відзначити «є» у разі опущення однієї з двох рук.

Уражена сторона

Ліва

Права

тест FAST

Пацієнти з симптомами інсульту повинні бути без зволікання доставлені в найближчий медичний центр з відділенням гострих порушень мозкового кровообігу (інсульту), в якому виконується екстрена терапія. Пацієнти з давністю симптомів інсульту в межах трьох годин повинні бути оглянуті і транспортовані в першу чергу.

Життя після інсульту

За приблизною оцінкою, в Україні живуть приблизно мільйон осіб, що перенесли інсульт. Деякі з них одужали без суттєвих наслідків або ускладнень. Але кілька сотень тисяч осіб страждають від наслідків або ускладнень інсульту, які заважають їм в повсякденному житті.

Наукове визначення інсульту - порушення мозкового кровообігу - не повністю відображає суть цей судинної катастрофи. У результаті інсульту багато пацієнтів повністю втрачають навички самообслуговування, що погіршує якість життя не тільки самої людини, але і всієї його родини. Реабілітація хворого після інсульту може зайняти багато часу, проте витрачений час варто того результату заради якого проводяться лікувальні заходи. Незважаючи на те, що заздалегідь складно сказати - наскільки повним буде відновлення після інсульту, практика показує, що наполеглива спільна робота пацієнта, лікаря та родичів практично завжди призводить до прогресу.

Найчастіші довготривалі наслідки інсульту:

  • Проблеми в управлінні рухами власного тіла;
  • Проблеми в спілкуванні, наприклад труднощі при висловленні власних думок або в розумінні сказаного іншими особами;
  • Втрата зору, часто - однобічна;
  • Втрата чутливості однієї сторони тіла;
  • Втрата рівноваги;
  • Проблеми з мисленням та пам’яттю;
  • Емоційні проблеми, зокрема депресія;
  • Порушення сечовипускання та дефекації;
  • Порушення ковтання;
  • Больові синдроми різного характеру та локалізації;
  • Судоми.

Існують методи лікування, що допомагають подоланню багатьох з цих труднощів. Але навіть ті з них, що не піддаються лікуванню, можуть бути зведені до мінімуму по впливу на хід життя особи, що перенесла інсульт.

Запобігання повторному інсульту

Особи, які вже перенесли інсульт або транзиторну ішемічну атаку, схильні до набагато вищого ризику інсульту в подальшому, в порівнянні з особами, у яких інсульту не було. Тому якщо ви або близька вам людина перенесли інсульт, - слід звернутися до невролога, щоб він допоміг вам запобігти повторному інсульту. Засоби для запобігання повторному інсульту можуть включати внесення певних змін у спосіб життя та призначення деяких лікарських засобів.

До числа найважливіших профілактичних заходів відносяться, зокрема:

  • Вживання їжі з низьким вмістом солі, жирів, холестерину;
  • Підтримання здорової маси тіла;
  • Підтримання нормального артеріального тиску;
  • Відмовлення від паління;
  • Дозовані фізичні навантаження;
  • Прийом антитромбоцитарних засобів (ацетилсаліцилова кислота – окремо чи в поєднанні з дипірідамолом уповільненого вивільнення) та антикоагулянтів (наприклад, варфарин), що знижують ризик тромбозу. Рішення про призначення таких ліків та їх вибір має бути прийняте лікарем.
  • Прийом лікарських засобів для підтримки прийнятного рівня холестерину (за необхідності).

Деякі фактори ризику, такі як вік, стать, расова приналежність, наявність випадків інсульту серед найближчих родичів, не можуть буту усунені або змінені. Але багато інших факторів ризику можуть бути виправлені або усунені. Більшість з так званих "поправних" факторі ризику пов’язані зі здоров’ям серця та судин.

Наведені нижче міри допомагають запобіганню не тільки інсульту, але і інших серцево-судинних захворювань:

  • Регулярні медичні обстеження;
  • Контроль високого артеріального тиску;
  • Утримання від паління та відмовлення від нього, якщо Ви палите;
  • Лікування захворювань серця, особливо порушень ритму, зокрема фібриляції передсердь;
  • Раціональне харчування – утримання від надлишкового споживання солі, жирів, алкоголю;
  • Регулярні дозовані фізичні навантаження;
  • Лікування діабету – забезпечення контролю над рівнем глюкози в крові;
  • Негайне звернення по медичну допомогу при появі симптомів та проявів, що можуть свідчити про розвиток інсульту.

Деякі особи схильні до інсульту, оскільки в них наявні відомі фактори ризику, такі як підвищений артеріальний тиск, діабет, захворювання серця. Перенесений раніше інсульт або транзиторна ішемічна атака (минуще порушення мозкового кровоплину) також підвищують ризик інсульту в подальшому. На щастя, існують лікувальні підходи, що допомагають запобіганню інсульту.

Розроблено досить багато комплексних методів відновного лікування та реабілітації пацієнтів після інсульту. Найбільш ефективним є поєднання спеціальних фізичних вправ (лікувальної фізкультури), масажу, фізіотерапії і рефлексотерапії. Крім цього, при порушеннях мови до процесу реабілітації підключають логопеда, проте результативність так само залежить від зусиль самого хворого.

Оскільки всі фізичні навантаження слід проводити під контролем артеріального тиску, то краще за все робити це за програмою, розробленою лікуючим лікарем.

Підібраний фахівцями комплекс реабілітаційного лікування допоможе тим, хто переніс інсульт
повернути радість спілкування з улюбленими людьми.

Комунальна установа Тернопільської обласної
ради “Центр здоров’я”