ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь
Телефони гарячих ліній
Урядова
1545
Міністерство охорони здоров'я
0-800-801-333
Тернопільська ОДА
097 828-75-27
Департамент ОЗ Тернопільської ОДА
0352 52-10-71
Новини
всі новини

Псоріаз – одне із найзагадковіших захворювань

Псоріаз – одне із найзагадковіших захворювань
ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ


м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua

Тема псоріазу є актуальною для пацієнтів і дерматологів з давніх часів і до сьогодні, оскільки є дуже серйозною проблемою здоров’я, яка накладає свій відбиток на всю життєдіяльність людини.

Якщо ще років десять тому науковці вважали псоріаз суто шкірним захворюванням, то на сьогодні є очевидним, що це системна патологія, в основі якої не одна причина, а цілий комплекс взаємодіючих факторів. Точні причини захворювання донині невідомі.

Встановлено, що до розвитку псоріазу причетна спадкова схильність. 60% хворих на псоріаз мають родичів з цим захворюванням. Сучасні генетичні дослідження довели: якщо в обидвох батьків є псоріаз – є 50% ймовірності псоріазу у дітей; якщо хворіє один з батьків – вірогідність зменшується до 20%. До речі, псоріаз може "дрімати" довгі роки і проявитись лише у правнуків.

Проте генетичну схильність до псоріазу зовсім не слід розуміти як обов’язкову можливість захворіти на псоріаз при успадкуванні певних генів. У хворих на псоріаз людей можуть народжуватись абсолютно здорові діти і внуки, а в якому поколінні "проявиться" псоріаз, передбачити поки що не можливо. І навпаки: відсутність в родичів псоріазу не дає гарантії, що хвороби не буде.

Однак, відомо, що навіть при "тяжкій" спадковості для розвитку псоріазу потрібний вплив провокуючих факторів.

Спровокувати дебют хвороби і чергові загострення можуть інфекції, травми, стрес, медикаменти, погодні умови, не раціональне харчування, зміни гормонального фону, шкідливі звички, ендокринні порушення, збій обміну речовин, зміни в імунній системі, шкідливі фактори довкілля та ін. Але відомо, що жоден із факторів – ні сам по собі, ні в різних поєднаннях – не є причиною псоріазу.

Тому, незважаючи на досягнення медицини, сьогодні ніхто не може відповісти на запитання: "Чому захворіла саме ця людина? Звідки взялася ця хвороба? Що робити аби застрахувати себе від псоріазу?"

Захворіти на псоріаз може кожен незалежно від статі, віку, національності, наявності інших хвороб. Псоріаз може виникнути в будь-якому віці від народження і до глибокої старості. Але у 70% пацієнтів захворювання починається у віці до 20 років. Відомо, що чим раніше проявилось захворювання, тим більшою є вірогідність важкого перебігу з частими загостреннями.

Псоріаз характеризується появою загрубілих червоних ділянок, вкритих сріблястими лусочками, свербінням, іноді болючістю в уражених місцях. Поширеність таких змін на шкірі може бути від однієї чи декількох "бляшок" до уражень великої площі поверхні тіла. Крім того, псоріаз може вражати суглоби, нігті, слизові оболонки. Тривати захворювання може роками, супроводжуючись чергуванням рецидивів і ремісій.

Звістка про встановлення діагнозу псоріаз і про те, що хвороба є невиліковною до кінця часто для хворого є неочікуваним і сильним ударом. Тому дуже важливим є первинно правильне сприйняття такої інформації. Важливо не панікувати, не хвилюватись, бо власне спокій і є головною зброєю проти хвороби, і не тільки проти псоріазу. Потрібно вчитись не сприймати псоріаз як недолік, вчитись жити з псоріазом, навчитись правильно "давати раду" своїй недузі. І ще: не "вестись" на обіцянки різноманітних "цілителів" і псевдолікарів, які обіцяють гарантоване вилікування від хронічного (!) захворювання, яке є в більшості випадків пожиттєвим станом. В кращому випадку ви отримаєте плацебо - "пустушку", але трапляються випадки коли "лікування" проводять небезпечними препаратами і методиками без належного контролю. Наслідок такого лікування – сильне загострення після короткочасного відступу хвороби, стійкість до лікування в наступні роки.

Псоріаз – доволі серйозне хронічне захворювання, яке не терпить самолікування. Хворому необхідно звертатись за допомогою до лікаря. А ще – не впадати у відчай, оскільки при наявних і випробуваних сучасних методиках у більшості випадків можна домогтися стійкої ремісії або клінічного одужання.

Так, лікування псоріазу вимагає від хворого величезного терпіння і коштів. На сьогоднішній день наукова клінічна медицина схиляється до застосування хіміопрепаратів, а народна й альтернативна – тяжіє до природних факторів (трави, препарати натурального походження, морепродукти). І такий підхід є виправданим, оскільки відповідає найголовнішому принципу медицини – "Не зашкодь!"

В арсеналі дерматологів на сьогоднішній день є достатньо ліків і методик лікування, які дозволяють контролювати псоріаз, тобто надовго усувати його прояви, зробити загострення не такими частими і тяжкими. Як і всі аутоімунні хвороби, псоріаз лікують методами, які пригнічують імунну систему. Але на жаль, жоден з цих методів не може знизити активність імунних клітин назавжди. Тобто, сучасні медикаменти усувають симптоми псоріазу, але не здатні вплинути на його глибинну причину: атаку імунної системи на шкіру. Тому оптимальним є для більшості хворих знайти прийнятний баланс між контролем свого стану і кількістю часу, сил і коштів, які вони готові витратити на лікування.

Отже, якщо Ви цінуєте своє здоров’я і ставитеся до нього відповідально, самолікування псоріазу без консультації з фахівцем має стати для Вас неприпустимим.

Комунальна установа Тернопільської обласної ради “Центр здоров’я”
за матеріалами
Оксани Глушок, позаштатного спеціаліста- дерматовенеролога
відділу охорони здоров’я Тернопільської міської ради