ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Всеукраїнський та обласний тиждень планування сім`ї та збереження репродуктивного здоров`я

Всеукраїнський та обласний тиждень планування сім`ї та
ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ


м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua

Всеукраїнський та обласний тиждень планування сім`ї та
збереження репродуктивного здоров`я

У період з 22 по 26 вересня 2014 року Міністерство охорони здоров`я України проводить Всеукраїнський тиждень збереження репродуктивного здоров’я, планування сім'ї, безпечного материнства та відповідального батьківства.

Це відбувається у рамках реалізації Державної програми “Репродуктивне здоров`я нації на період до 2015 року ” , затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 1849 від 27 грудня 2006 року.

В умовах несприятливої демографічної ситуації в країні, погіршенні стану репродуктивного здоров'я населення, велика увага повинна приділятися проблемі планування сім'ї. До цього відноситься як питання заохочення народжуваності, так і питання запобігання небажаній вагітності, регулювання інтервалів між вагітностями, вибір оптимального часу для народження дітей залежно від віку батьків і стану їх здоров'я.

Сьогодні Україна посідає сьоме місце серед європейських країн за чисельністю населення. Протягом 2000–2010рр. чисельність населення в Україні скоротилася більш ніж на 3 мільйони осіб. Головним чинником значних демографічних втрат виступила депопуляція: скорочення чисельності населення за підсумками його природного руху становило у цей період майже 3,4 млн осіб. Загалом соціально-демографічна ситуація в Україні й по закінченні першого десятиліття нового сторіччя залишається складною і неоднозначною.

Серед інших позитивних тенденцій, які виявляються у медико -демографічній сфері, слід назвати поліпшення ситуації щодо репродуктивного здоров’я населення України та чинників, які його визначають. Так, в країні стабільно знижується частота абортів, зменшуються показники захворюваності на інфекційні недуги, що передаються статевим шляхом, скорочується частка ускладнених пологів у загальному їх числі, виявляє тенденцію до зниження рівень перинатальної смертності тощо. Однак навіть з урахуванням вищезгаданих обнадійливих тенденцій Україна ще входить до групи держав — "сумнівних лідерів" серед європейських країн за рівнем абортів та розповсюдженням інфекцій, що передаються статевим шляхом ”- за повідомленням завідувачки відділу проблем якості демографічних процесів Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Ірини Курило.

“Кожна вагітність повинна бути бажаною, кожні пологи - запланованими, кожна особистість – реалізованою, таке ставлення повинне бути у кожної подружньої пари і не лише у них ” - про це заявила спеціаліст зі зв’язків з громадськістю та роботи зі ЗМІ Фонду Народонаселення ООН (UNFPA) Олена Кулик.

Не дивлячись на складну політичну ситуацію в країні влада турбується про здоров’я кожного громадянина України і проводить міроприємства, що сприяють збереженню репродуктивного здоров’я.

Збереження і покрашення репродуктивного здоров'я виходить за рамки чисто медичної проблеми і є загальнодержавною, багатокомпонентною проблемою, яка повинна вирішуватися на національному рівні шляхом забезпечення умов для реалізації населенням репродуктивної функції і планування сім'ї.

Тернопільська область приєдналась до впровадження програми "Здоров’я жінок України", що підтримується Агентством США з міжнародного розвитку. Населення області складає 1 076943 осіб, або 2,4 % від загальної частки населення України. Тернопільщина є однією із 5 областей України, де сільське населення (55,9%) перевищує міське ( 44,1% ); 46,2 % складають чоловіки, та 53,8 % жінки, з яких 47, 4% (274 478 жінок) складають жінки репродуктивного віку.

Тиждень планування сім'ї і збереження репродуктивного здоров'я проводиться в рамках реалізації програми. Його мета - привернути увагу урядових, громадських організацій, медичних працівників і широких мас населення до вирішення проблем планування сім'ї і репродуктивного здоров'я й подолання негативних тенденцій демографічної ситуації в Україні. Позитивним зрушенням у вирішенні проблем сексуального і репродуктивного здоров'я сприяло створення мережі центрів планування сім'ї і гінекологічних кабінетів дитячого і підліткового віку, центрів репродуктивного здоров'я підлітків, провідних гігієнічну і просвітницьку роботу серед підлітків і молоді, формують відповідальну сексуальну культуру.

Для вирішення цих проблем в Тернопільській області створена мережа служби планування сім'ї, дитячої і підліткової гінекології, а також мережа кабінетів "Клініки дружньої до молоді" .

Завдяки заходам, які останніми роками проводяться в Тернопільській області, за останніх 12 років в 3 рази сталося зниження показника абортів ( 2013 рік - 13,7 в порівнянні з 2001 - 32,3 ).

Саме народженню бажаного і здорового дитяти присвячені всі заходи, які будуть проведені під час тижня планування сім'ї.

На Тернопільщині за 1 півріччя 2014 року народилося 5589 немовлят, що на 54 дитини більше минулого року За словами обласного акушер – гінеколога Федченка Олексія Олексійовича народжувати в області стали більше , показник народжуваності становить 5,2 порівняно з минулорічним 5,1.

Свідченням великої профілактичної роботи свідчить наступне: лише за 6 місяців цього року фахівцями області та міста проведено 9 виступів по телебаченню, більше 50 виступів по радіомовленню, понад 60 статей в періодичній пресі; практично кожне звертання пацієнтів переходить у своєрідну бесіду, що у цифрах досягає до 80 тисяч. Лекційна робота у малих групах досягла позначки 700.

Протягом тижня планування сім'ї в Тернопільській області будуть проведені прес - конференції, круглі столи, виступи на телебаченні, акції з безкоштовним поширенням інформаційних матеріалів.

Прес - служба ДОЗ ТОДА