ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Українські жінки відмовляються від куріння

Українські жінки відмовляються від куріння
ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ


м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua

Про те, що куріння шкодить здоров'ю, знає багато хто, але величезна кількість людей належить своїй згубній звичці, не здогадуючись про те, який згубною вона може виявитися насправді для їхнього організму. Особливо шкідливим куріння є для жінок, які часто курять не менше чоловіків, а наслідки для їхнього здоров'я від отруєння організму тютюном і нікотином є досить серйозними.

Кожна людина, починаючи курити, стикається з опором організму, який відчуває чужорідні речовини і реагує на тютюн нудотою і запамороченням. Чим частіше людина курить, тим більше звикає організм до тютюну, і тим сильніше формується залежність. Чим довше дівчина курить, тим швидше вона може помітити, що сигарети вже не доставляють звичного задоволення, а здоров'я починає давати збої - курці постійно відчувають задишку, їх мучить ранковий кашель, псується голос, стаючи хрипким, низьким і сиплим.

Довготривале паління негативно впливає і на зовнішність жінки - псується і жовтіє зубна емаль, жовтіють нігті, погіршується стан шкіри - вона сіріє і обвисає, втрачаючи еластичність і пружність. Куріння викликає непереборний запах з рота, який відштовхує від жінки співрозмовників. Куряща дівчина виглядає набагато старше своїх ровесниць - її тіло не справляється з отруєнням, що позначається на зовнішності.

Подібні наслідки очікують всіх курців, незалежно від того, курять вони звичайні сигарети або віддають перевагу "полегшеним" варіантам. Так звані "легкі" сигарети не корисніше звичайних - шкідливий вплив на організм виявляється в будь-якому випадку, навіть якщо ви вважаєте, що курите безпечні сигарети. Кинути палити після того, як в організмі сформувалася фізична залежність від нікотину, дуже непросто, і для цього марно переходити на сигарети з низьким вмістом нікотину - організм буде вимагати звичну дозу, а значить, ви будете викурювати підвищену кількість "легких" сигарет.

Куріння шкідливе для жінок і з психологічної точки зору - багато жінок палять, щоб відволіктися від проблем і розслабитися, і, як наслідок, вони не в змозі власними силами боротися зі стресом. Куріння вкрай негативно впливає на внутрішні органи, зокрема на репродуктивну систему жінки, і багато молодих дівчат через пристрасть до сигарет страждають безпліддям.

Куріння в період вагітності і під час неї може спровокувати появу у дитини вроджених мутацій і відхилень, і багато дітей у тих, хто палять, народжуються хворими і недоношеними. Серед курців нерідким явищем стають викидні.

Міжнародне дослідження впливу куріння на здоров'я жінок показало, що куріння забирає багато років життя, а відмова від куріння знижує ризик смерті.

В Україні курять 11%, близько 4-х мільйонів жінок віком від 15 років. Це на 9% менше ніж у попередні роки. Усе більше представниць прекрасної статі роблять свій вибір на користь здорового способу життя без тютюнової залежності.

У той же час близько 25% жінок стають жертвами пасивного куріння в себе вдома та/або на роботі. Тепер, через законодавче обмеження місць для куріння, згідно Закону України № 4844, жертв пасивного куріння на робочих місцях буде значно менше. Це стосується, у першу чергу, офіціантів, адже за даними Держстату, 65% працівників закладів ресторанного господарства – молоді жінки.

Міжнародні дослідження впливу куріння на здоров'я жінок підтверджують факти: куріння віднімає роки життя, а відмова від куріння знижує ризик смерті.

Нещодавно опубліковане "Дослідження одного мільйона жінок Великобританії" розглядає вплив довгострокового куріння і відмови від сигарет на рівень смертності, викликаної курінням, серед 1,3 млн. британських жінок, які народилися в 1940-і роки. Це було перше покоління, багато представників якого курили протягом всього дорослого життя.

Основні результати дослідження:

  • 2/3 всіх випадків смерті серед курців віком від 50 до 70 років і старше викликані курінням;
  • куріння забирає щонайменше 10 років життя;
  • пов'язані з курінням ризики для жінок молодше 40 років високі,
  • для тих, хто продовжує палити і після 40, ці ризики в десять разів вищі;
  • відмова від куріння до 40 років (а краще набагато раніше) дозволяє запобігти більш ніж 90% хвороб, викликаних курінням, що стали причиною передчасних смертей після досягнення сорокарічного віку.

Прийняття закону про заборону куріння в громадських місцях – це серйозний крок у боротьбі за здоров'я нашого народу, за формування свідомого ставлення кожного члена суспільства до необхідності дбайливого ставлення не тільки до свого здоров'я , але і до здоров'я оточуючих людей. Україна вже сьогодні демонструє одну з найкращих динамік по зниженню куріння і зменшенню його негативних наслідків. Так, за останні три роки частка курящих, у віці 12 років і старше зменшилася більш , ніж на 13% , на 36% зменшилася поширеність куріння серед молодих жінок у віці від 18 до 29 років. На 1, 5 мільйона зменшилася кількість курців в Україні

Повна заборона реклами тютюну, підвищення цін на тютюнові вироби та запровадження повної заборони куріння в громадських і на робочих місцях, а також розміщення графічних попереджувальних написів на упаковках тютюнових виробів – це ефективні заходи, що дозволяють запобігти епідемії жіночого паління в країнах з низькою поширеністю куріння серед жінок.

Загалом українці палять останніми роками дедалі менше. Якщо 2005 року палило 42% дорослого населення України, зараз кількість курців зменшилась до 31%. Утім, кількість чоловіків серед курців незмінно втричі перевищує кількість жінок.

Палити стає немодно і дорого

В Коаліції громадських організацій "За вільну від тютюнового диму Україну" вважають, що зменшення паління відбувається завдяки комплексу дій на державному рівні: підняття цін на тютюн, поширення соціальної реклами проти паління, а також заборона палити в громадських місцях.

"Дедалі більше відчувається і західньоєвропейській вплив на українське суспільство, яке дедалі більше прагне здорового способу життя", - підсумовує Олександра Устінова, координатор прес-центру Коаліції громадських організацій "За вільну від тютюнового диму Україну"

Розглянемо дію паління докладніше. Як відомо під час паління в наших легенях утворюються вільні радикали, які сприяють ранньому старінню шкіри. З іншого боку сигаретний дим містить радіоактивний кадмій, який опромінює легені з середини створюючи ефекти вторинного опромінювання клітин крові. Які розносять радіацію по всьому організмові.

Паління сприяє різкому зменшенню колагену від чого тургор шкіри зменшується. Як відомо цигарковий дим містить приблизно чотирьох тисяч різноманітних токсинів, більшість з яких всмоктуються в кров і з нею доходять до клітин шкіри. Паління звужує кров'яні судини у верхніх шарах шкіри, в результаті шкіра недостатньо добре насичується киснем, внаслідок чого рівень колагену знижується. Ця ж саме спричиняє потоншення шкіри, а на тоншій шкірі "сліди" старіння з'являються набагато раніше.

Якщо Ви розглянувши склад сигаретного диму в розрізі токсичних складників не замислитеся про негайне позбуття цієї згубної звички, то Ви можете себе вважати латентним самогубцем. Сконцентруйтеся лише на складі тютюнового диму:

  • азот,
  • водень,
  • аргон,
  • метан,
  • окис вуглецю,
  • ацетальдегід,
  • ацетон,
  • аміак,
  • бензол,
  • бутиламін,
  • диметиламін,
  • ДДТ,
  • етиламін,
  • формальдегід,
  • сірководень,
  • гідрохінон,
  • метиловий спирт,
  • метиламін,
  • з'єднання нікелю,
  • піридин.

Хіба, створюючи Ваші чисті як ранкова роса легені, Творець міг уявити, що ви станете туди помпувати цю гидоту, яка вкриває сажею альвеоли легень курців, від вигляду яких непритомніють екскурсанти моргів у розвинутих країнах світу, що прийшли туди аби подивитися на легені померлих від куріння людей.

Вплив паління на фігуру:

Існує поширена думка про те, що куріння сприяє схудненню. Насправді, куріння викликати порушення в роботі гормональної системи, що приведе до незбалансованості у жирових відкладеннях фігури: якісь місця дійсно схуднуть, а якісь навпаки поправляться.

Отже, якщо Ви бажаєте схуднути, тоді краще виберіть для себе той або інший вид спорту, який не тільки сприятиме здоровому схудненню, а й поверне м'язам втрачений тонус

І на завершення цікаві факти про тютюнопаління:

  • Кожні 10 секунд одна людина в світі вмирає в результаті паління.
  • Тютюн щорічно вбиває близько трьох мільйонів людей у всьому світі. Через тридцять-сорок років, ця цифра виросте до 10 мільйонів, якщо нинішні тенденції куріння збережуться.
  • За збереження нинішніх тенденцій, близько 500 мільйонів з людей, що нині живуть, - або приблизно 9% населення світу - будуть убиті тютюном.
  • Починаючи з 1950 року, тютюн убив 62 мільйони людей, тобто більше, ніж їх загинуло у ІІ Світовій Війні.
  • В даний час тютюнова пандемія є найбільш гострою в Центральній та Східній Європі, а також в Західному Тихоокеанському Регіоні. Згідно оцінкам ВООЗ, в 1995 році в Центральній і Східній Європі станеться 700 000 обумовлених тютюном смертей, приблизно четверта частина таких смертей в світі. Більш того, на відміну від країн Західної Європи і Північної Америки, де лише половина або менш таких смертей стаються з людьми молодше 70 років, в Центральній і Східній Європі від двох третин до чотирьох п'ятих таких смертей станеться з людьми середнього віку. І ситуація не поліпшується, а погіршується. Тенденції і прогнози споживання тютюну на одного дорослого показують, що споживання в цих країнах знаходиться серед найвищих в світі, в деяких випадках приблизно удвічі вище середньосвітового, і все ще продовжує рости.
  • Тютюн викликає 6% всіх смертей в світі і приблизно 3% глобального тягаря хвороб, згідно вимірюванням по такому показнику як DALY (disability adjusted life years - роки непрацездатності перераховані на роки втраченого життя), який бере до уваги як захворюваність, так і смертність. Більш того, число смертей від тютюну продовжує зростати.
  • До 2020 року при збереженні нинішніх тенденцій тютюн викликатиме 12% смертей в світі.

Отже, вибирайте - або довге і щасливе життя, або куріння!

Комунальна установа Тернопільської обласної ради
“Центр здоров’я”