ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Захворюваність на вірусні гепатити в Україні і світі зростає

Захворюваність на вірусні гепатити в Україні і світі зростає
ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ


м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua

Щороку 28 липня світова спільнота звертає увагу на необхідність профілактики і боротьби із вірусними гепатитами. Про важливість лікування цих захворювань, методи діагностики і профілактики уже не один рік говорять і в Україні. Детальніше про акутальність цієї проблеми розповідає головний позаштатний дитячий інфекціоніст області, завідуючий інфекційним відділенням міської дитячої комунальної лікарні Ольга Дивоняк.

- Що таке вірусні гепатити і які є їх види?

Вірусні гепатити - це захворювання, які викликаються гепатотропними збудниками-вірусами і призводять до ураження печінки. Налічується 8 видів вірусів гепатиту - А, В, С, Е, Дельта, F та інші. Будь-який з них є небезпечним для життя людини. Захворювання може проходити непомітно для людини, а може призводити до інвалідизації чи смерті хворого.

Щодо гепатиту А, то передається він фекально-оральним шляхом як і будь-яка кишкова інфекція. Найчастіше підвищення захворюваності відбувається наприкінці літа - початку осені, коли діти повертаються із зон відпочинку. Також зростання захворюваності на гепатит А спостерігається кожних 6 років. Головною профілактикою є дотримання санітарно-гігієнічних норм, ізоляція вогнища інфекції та вакцинація. Особливо це важливо, коли спалах зафіксовано в організованому колективі. Після вакцинації здорових членів колективу епідеміологічний ланцюг переривається. На гепатит А здебільшого хворіють діти від 5 до 16 років, на гепатит Е - молоді і дорослі люди. Треба сказати, що гепатит Е не є характерним для нашого кліматичного поясу. На нього хворіють жителі Таджкистану, Киргизії, Узбекистану. Проте він особливо небезпечний для вагітних жінок і може призвести до важкого перебігу вагітності і летального наслідку хвороби.

- Чим небезпечні вірусні гепатити В і С?

Захворюваність на вірусні гепатити у світі й Україні зростає. Зокрема 300-400 мільйонів носіїв гепатитів В зареєстровано у світі, 2 мільйони хворих на гепатит В щорічно вмирають від ускладнень гострої і хронічної форми цього захворювання. Зареєстровано 175 мільйонів хворих на гепатит С у світі. Також гепатитами В і С інфіковано 58,4 відсотків донорів, 25 відсотків вагітних жінок, 17,8 відсотків медичних працівників, 21 відсоток гастроенетерологічних хворих і аж 75 відсотків онкогематологічних хворих. Проходячи протокольне лікування, такі пацієнти підлягають значному переливанню препаратів крові або її дериватів.

Повне видужання у дорослого населення після гострої форми гепатиту В спостерігається у 85-95 відсотків, хронізація - у 5-15 відсотків, віддалений цироз печінки - у 10-20 відсотків, карцинома (злоякісна пухлина печінки) - у 3-6 відсотків. Фульмінантний (надгострий) гепатит В у дітей має місце у 15 відсотків, при цьому летальні наслідки становлять 95 відсотків. Видужання після гострого гепатиту В у дітей спостерігається у 30-40 відсотків, хронізація - у 6-12 відсотків, фіброз - у 88 відсотків, цироз печінки через 3-15 років - у 6-9 відсотків, карцинома після 30-40 років - у 4 відсотків. Серед онкогематологічних хворих гепатитом С інфіковано 49 відсотків, гепатитом В - 44 відсотків, В і С одночасно - 8 відсотків, іншими - 1 відсоток.

- Чи відрізняється перебіг гепатиту С?

Видужання після захворювання на гепатит С спостергіається лише у 20-30 відсотків, хронізація - у 70-80 відсотків, цироз печінки - у 15-20 відсотків, карцинома - у 3-8 відсотків. Якщо у дитини діагностовано хронічний гепатит, то варто шукати можливості для лікування, оскільки з віком зростає можливість переходу хвороби від гепатиту до цирозу та летального насліду. На жаль, антивірусна терапія досить вартісна. Наприклад, лікування дитини віком 13-14 років вартує від 7 до 11 тисяч гривнів на місяць. Повний перелік обстеження (визначення типу вірусу, вірусного навантаження, розширений біохімічний аналіз крові), необхідний для початку терапії, також коштує дорого. Певні види аналізів ми робимо в лікарні, але, на жаль, низку обстежень роблять тільки у приватних лабораторіях. Зараз при обласному департаменті охорони здоров'я створюється програма щодо охоплення хронічних хворих на гепатити В і С сучасною противірусною терапією. До Міністерства охорони здоров'я уже надіслано листи із даними про кількість хворих на гепатити В і С у Тернопільській області та прогнозовану кількість потрібних препаратів. З власного досвіду скажу, після піврічного лікування одного із наших пацієнтів ми досягли клінічного та лабораторного одужання. Зараз він перебуває на диспансерному обліку і сподіваємося, що у цієї дитини з'явився шанс бути здоровою.

- Як багато дітей, хворих на гепатити В і С, перебувають на обліку?

З гострим гепатитом В ми час від часу стикаємося, а от хворих із гострим гепатитом С не було. Справа в тому, що останній частіше діагностується в хронічній формі від моменту зараження. У нас цього року зареєстровано 4 випадки різних гепатитів серед дітей. Останнім часом нових випадків не було. Це пов'язано з тим, що населення не звертається за допомогою. Батькам потрібно уважно спостерігати за дитиною і вчасно приводити її на огляд до лікаря. Такі симптоми, як знижений апетит, важкість у правому підребер'ї, особливо після фізичного навантаження, висипання на шкірі, так звані судинні зірочки, позапечінкові прояви, зокрема болі в кістках, часто не викликають занепокоєння і є дуже загальними, тому батьки не звертають на них уваги. Якщо дітки потрапляють до лікарні з приводу патології кишково-шлункового тракту, зокрема печінки та жовчевивідних шляхів, вони планово проходять скринінгові обстеження на гепатити В і С. При позитивних первинних тестах дитина обстежується далі за допомогою точнішого методу - полімеразної ланцюгової реакції( ПЛР), коли в крові виявляється геном віруса гепатиту В або С.

Розпочинати специфічне противірусне лікування можна тільки тоді, коли вірус гепатиту В або С виявлено в крові, відома його кількість, тип вірусу, якщо йде мова про гепатит С і якщо є підвищення так званих печінкових проб. При такій умові відповідь організму буде значно кращою на терапію. Якщо вірус гепатиту В або С виявлено в крові, але не спостерігається підвищення трансаміназ, то такі діти терапії не підлягають тому що, як показує світовий досвід, можливість повного видужання набагато нижча.

- Які є види профілактики захворювання на вірусні гепатити для дітей?

Насамперед, імунізація. З усіх гепатитів профілактиці за державною програмою підлягає гепатит В. Звертаюся до всіх мам і майбутніх матерів із проханням переглянути свої погляди на вакцинацію. Краще хворобу попередити, ніж її лікувати. Особливо це розумієш після спілкування із батьками хворих дітей. Гостро постає питання, чи людина пройшла імунізацію проти гепатиту В, коли вона стикається із необхідністю масивного оперативного втручання, переливання крові чи гемодіалізу. Мама, відмовившись від імунізації, позбавляє свою дитину права бути захищеною від багатьох так званих керованих інфекцій, в.т.ч. і від гепатиту В. Щеплення проти гепатиту В можна пройти за допомогою вакцин, наданих державною програмою, починаючи з пологового будинку, або придбаних за власні кошти в аптеці (наприклад вакцина "Гекса" захищає малюка одразу від шести хвороб - кашлюка, дифтерії, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції та гепатиту В). Всі вони ліцензовані і безпечні.

Хотілось би застерегти молодь від вживання ін'єкційних наркотиків, раннього статевого життя і частої зміни партнерів, незахищеного сексу. Також з великою обережністю потрібно ставитися до таких маніпуляцій як манікюр, педікюр, пірсінг і тату у салонах краси.

Ми бажаємо Вам здоров’я!

Комунальна установа Тернопільської обласної ради
“Центр здоров’я”