ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Застосування рідкого азоту в медицині

Застосування рідкого азоту в медицині
ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ


м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua

Рідкій азот є одним з чотирьох агрегатних форм азоту. Він не токсичний і не вібухонебезпечний за звичайних атмосферних умов. Азот - газ без кольору, запаху, смаку. Він складається з двоатомних молекул азоту. За нормальних умов 1 л азоту важить 1,25046 г. Його критична температура дорівнює -147,16°С.

Сфери застосування рідкого азоту різноманітні:

  • кріогенне різання,
  • пожежогасіння,
  • охолодження різної техніки та обладнання,
  • глибоке заморожування органічних і неорганічних матеріалів,
  • кріоконсервація клітін, тканин і органів,
  • кріотерапія.

Кріотерапія - це лікування штучним холодом, що викликає стресовий стан організму, активно впливає на регулювання обміну речовин, утворення необхідних гормонів, поліпшення кровообігу, та й усіх процесів в організмі людини, що дає можливість довго залишатися здоровим, молодим, красивим.

Ще наші далекі предки поклали початок кріотерапії, вони отримували крижані ванни для омолоджування. Сучасні ж методи кріотерапії використовують вплив інертним газом азотом або повітрям, охолодженим до наднизької температури - 150-190°С.

Кріотерапія ділиться на загальну і локальну.

Загальна кріотерапія проводиться в спеціальній кріокамері, де шкіра протягом 2-3 хвилин піддається температурному стресу. Ця процедура передбачає повне або часткове занурення голого тіла в газове середовище при температурі 110 - 160°С. Кінцівки і органи дихання захищають від обмороження - одягають шерстяні шкарпетки , рукавиці і ватно-марлеву маску. Кріосауна - нове віяння в області косметології, вживане для лікування або загартовування. Загальна кріотерапія володіє оздоровчим і омолоджуючим впливом на весь організм в цілому.

Все це дуже допомагає реабілітації після травм опорно-рухового апарату і оперативних втручань, при захворюваннях хребта, запальних і обмінних захворюваннях суглобів, при багатьох шкірних захворюваннях. Завдяки посиленому теплообміну загальна кріотерапія сприяє і втраті ваги. Процедури загальної кріотерапії не супроводжуються побічними ефектами. Але протипоказані при таких важких станах, як інфаркт міокарда і мозкові інсульти, високі ступені гіпертонічної хвороби і серцевої недостатності та деяких інших. І, звичайно, при індивідуальній непереносимості холоду.

Один з методів, що використовуються для лікування широкого спектру захворювань з області гінекології, дерматології, косметології і навіть стоматології, називається кріодеструкція. Метод допомагає уникнути в багатьох випадках проведення операції та хірургічного втручання, має ряд переваг перед іншими способами лікування, наприклад, відсутність шрамів, кровотеч.

Проведення кріодеструкції призначається тільки після повного обстеження. Лікарем повинні бути визначені і інші наявні захворювання, які можуть представляти собою протипоказання до застосування методу заморожування азотом.

Передбачає кріодеструкція заморожування рідким азотом тих тканин і клітин, які підлягають видаленню з різних причин. Патології, при яких може бути призначено заморожування рідким азотом, мають різну природу походження. Це можуть бути пігментні плями, сенільний кератоз, гіпертрофічні рубці, вугрова висипка, папіломи, меланоми. Останні, до речі, належать до онкологічних захворювань. Крім шкірних проблем, існує великий перелік гінекологічних хвороб, які можуть бути вилікувані за допомогою кріодеструкції. Це і ерозія матки, і кіста, і ракові утворення, і лейкоплакії, дисплазія та багато інших. Процедура, що має назву кріодеструкція, проводиться тільки в умовах стаціонару спеціалізованих клінік.

Вкосметичній практиці ефективно використовується косметичний кріомасаж, який проводиться по масажних лініях або локально на проблемну область. Проводиться також кріомасаж шкіри волосистої частини голови для лікування деяких форм облисіння.

Кріомасаж найактивніше застосовується в програмах омолодження шкіри обличчя і тіла. Нове слово в локальному застосуванні холоду - кріопілінг і кріоелектрофорез. Суть останньої процедури - у веденні в глибокі шари шкіри заморожених препаратів, підібраних залежно від характеру шкірної проблеми, за допомогою пульсуючого струму. Ефектом косметичного кріомассажа є зменшення зморшок, профілактика в'ялості шкіри, відновлення форми і пружності грудей, позбавлення від жирових відкладень.

Ми бажаємо вам здоров’я!

Комунальна установа Тернопільської обласної ради
“Центр здоров’я”