Отруєння грибами небезпечне для життя!
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ
м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua
Гриби – це дарунок лісу, але водночас вони є небезпечним продуктом харчування, який може призвести до отруєння, а іноді й смерті. Прикро, що багато людей замислюються над цим лише після свого гіркого досвіду.
Знання симптоматики отруєння грибами та першої допомоги при таких станах дозволить вам у скрутну хвилину зарадити собі чи своїм рідним і близьким та навіть врятує життя!
Перші симптоми отруєння грибами, як правило, такі: у людини, що їла гриби, розвиваються гастроентерит або гастроентероколіт, які проявляються болем в животі, нудотою, блювотою, діареєю, аж до обезводнення організму. Якщо ці симптоми виражені особливо сильно, а допомога не надана своєчасно, то пацієнт може загинути ще на цьому етапі, до ураження печінки.
При отруєнні грибами дії, токсини яких діють на шлунково-кишковий тракт. захворювання проявляється через дві-три години після вживання грибів і зазвичай обмежується явищами гастроентероколіту. Інші органи і системи практично не страждають, тому своєчасна і достатня детоксикація і інші лікувальні заходи дозволяють звести до мінімуму усю симптоматику.
При отруєннях грибами з гепатонефротоксичною дією (ураження нирок і печінки) перші симптоми отруєння розвиваються не раніше, ніж через 6 годин з моменту вживання, іноді через 8-10 годин, рідше - до 2-3 доби. Прояви спочатку також носять гастроентерологічний характер, але через деякий час може настати так званий період уявного благополуччя, коли ознаки розладів з боку шлунково-кишкового тракту поступово зникають (особливо в умовах стаціонару після надання адекватної допомоги), стан пацієнта стабілізується. Нерідко під час цього періоду пацієнти вимагають виписати їх, оскільки почувають себе цілком задовільно. Але при цьому динаміка біохімічних змін залишається неблагополучною, особливо печінки. Ще через 10-12 годин з'являються і клінічні симптоми патології печінки - жовтушність склер, слизових оболонок і шкірних покривів, важкість і біль в правому підребер'ї, збільшення печінки і інші ознаки токсичного гепатиту.
Таким чином, діагноз отруєння грибами встановлюється за сукупними даними. Це, передусім, факт вживання грибів в їжу, эпіданамнез, характерні клінічні особливості і біохімічні зміни. За особливостями перебігу захворювання можна з великою часткою вірогідності припустити, якими грибами отруїлася людина, і на основі цього розробити найбільш ефективну тактику лікування.
На жаль, в Україні немає можливості проводити дослідження токсинів у біологічних середовищах. У ряді високорозвинених країн практикують дослідження змісту аманітінів у сечі - токсинів блідої поганки, які можна виявити впродовж двох-трьох діб з моменту споживання грибів. Це значно спрощує постановку діагнозу і тактичні заходи. За наявності аманітінів у сечі і відповідній клінічній симптоматиці пацієнтам може бути показана навіть трансплантація печінки.
Перша допомога при отруєнні грибами
Головним принципом як лікарської, так і долікарської медичної допомоги при отруєнні грибами є деконтамінація - видалення токсину, що ще не всмоктався. Вона може бути проведена різними способами. Важливо викликати блювоту (якщо не було мимовільної блювоти) і промити шлунок, випити води з активованим вугіллям (важливо щоб воно залишалося в шлунку деякий час). Слід підкреслити, що кількість активованого вугілля має бути достатньою - не менше 0,5-1 г/кг маси тіла (40-60 г для дорослої людини). Якщо діарея відсутня, до активованого вугілля можна додати послаблюючий засіб.
Якщо пацієнта турбує багатократна блювота, не слід призначати протиблювотні засоби, оскільки блювота - важливий захисний механізм, який сприяє детоксикації. З цієї ж причини не рекомендується усувати діарею медикаментозними препаратами. Також потрібно багато пити для того, щоб уникнути зневоднення організму і пришвидшити вивід токсинів. Зокрема, не просто воду, а спеціальні соляні розчини, такі як регідрон, він сприяє нормалізації водно-електролітного балансу. У стаціонарі лікар може провести пацієнту промивання шлунку, що є досить ефективним. При підозрі на отруєння блідою поганкою у лікарні застосовують антидоти до аманітінів. До засобів антидотной терапії відносяться два препарати - бензилпеніцилін і силібінін. Антидоти часто призначають навіть при підозрі на отруєння блідою поганкою - ще до початку розвитку класичної симптоматики.
Факт вживання отруйних грибів в їжу і отруєння ними фіксується в екстреному сповіщенні в СЭС. Санітарні лікарі СЭС виїжджають на місце випадку, беруть проби грибів, що залишилися, ідентифікують їх, що допомагає діагностувати і лікувати отруєння.
Ніякого самолікування! Бо чим більше токсинів потрапить у кров, тим важчим буде перебіг отруєння.
В зарубіжних країнах отруєння дикорослими грибами трапляються рідко, оскільки люди майже не збирають грибів у лісах. Тож, щоб бути спокійним за себе і свою родину, краще споживати печериці та гливи, вирощені у теплицях.
Комунальна установа Тернопільської обласної ради
“Центр здоров’я”