ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь
Телефони гарячих ліній
Урядова
1545
Міністерство охорони здоров'я
0-800-801-333
Тернопільська ОДА
097 828-75-27
Департамент ОЗ Тернопільської ОДА
0352 52-10-71
Новини
всі новини

Остерігайтесь надмірної засмаги!

Остерігайтесь надмірної засмаги
ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ


м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua

Після сніжної зими, холодної весни і дощу на початок літа багато хто планує свою відпустку провести біля теплого моря, поніжитись на сонечку і позасмагати.

Як слід підготуватись до літнього відпочинку на морі чи на березі річки.

Дивіться на термін придатності крему від засмаги.

Якщо у вас залишилося чимало сонцезахисного засобу, з яким ви провели два тижні на пляжі минулого літа, не полінуйтеся подивися на термін придатності. До складу сучасних кремів додають консерванти, які дозволяють продуктам зберігатися до трьох років. Однак, якщо засіб лежав на осонні, формула могла стати нестабільною (тобто менш ефективною), а консистенція - змінитися, так що слідкуйте за цим. І на майбутнє - тримайте косметичку в тіні.Навіть саме інноваційний засіб з SPF слід наносити кожні дві-три години. Інакше ніякого захисту від сонця ви не отримаєте.

Будьте пильні, якщо приймаєте ліки.

Сечогінні препарати, сильні знеболюючі, гормональні контрацептиви, антибіотики роблять шкіру більш чутливою до сонця. Якщо плануєте приймати щось з вищепереліченого під час відпустки або закінчуєте курс лікування за пару тижнів до нього, купуйте засіб з максимальним ступенем захисту.

Їжте овочі та фрукти.

Один британський журнал про дерматології пару років тому описав цікавий науковий експеримент: протягом 12 тижнів кілька жінок випивали по дві склянки кавунового соку на день. З'ясувалося, що після цього їх шкіра інакше реагувала на сонці - не обгорала і не сохла. Є влітку овочі та фрукти, багаті лікопіном. Цей ізомер захищає плоди рослин від сонячного світла і окисного стресу, те ж саме він зробить і з вашою шкірою, якщо включити в раціон томати, рожевий грейпфрут, гуаву і кавун. Використання сонцезахисних засобів при цьому ніхто не відміняв.

Крем наносити слід регулярно.

Нехай багатообіцяючі заяви, поміщені на упаковці косметичного засобу, будуть на совісті виробника. Ми зараз про ваблячі фрази на зразок "Захист від сонця на цілий день". Такого ефекту не може бути в апріорі. Є поняття - "фотостабільність". Воно означає здатність продукту зберігати заявлену ступінь захисту протягом якогось часу. Приміром, один засіб з SPF 50 захищатиме твою шкіру 15 хвилин, а другий - годину. Так от, фотостабільність навіть самого інноваційного сучасного продукту складає всього дві-три години, а це означає, що наносити крем, поки ви знаходитесь на сонці, слід якомога частіше.

Щоб правильно зорієнтуватися, який рівень захисту підходить саме вам, слід мати чітке уявлення про свій фототипу, або, як ще його називають, сонячний тип. Багато років тому доктор Томас Фітцпатрік з Гарвардської медичної школи виділив шість фототипів. Щоправда, у слов’ян прийнято звертати увагу лише на перші чотири, не беручи до уваги темно-коричневий і чорний колір шкіри.

До першого сонячного типу відносяться власники блакитних очей, русявого або рудого волосся і світлої шкіри, на якій вже навесні під впливом сонця починають проступати ластовиння. Для таких людей загар зазвичай перетворюється на катування. Замість бажаної смуглості їх шкіра набуває болісно-червоного відтінку, вкривається плямами. Голубооким блондинкам краще взагалі не засмагати.

Якщо бажання переважує всі аргументи здорового глузду, можна скористатися кремами з підвищеним захистом.

Другий фототип об’єднує карооких і сіроокий блондинів і блондинок, у яких шкіра теж світла; але на відміну від своїх блакитнооких друзів по нещастю їм засмагати набагато простіше. Щоправда, після перших сонячних ванн шкіра червоніє, але потім почервоніння сходить і його місце займає рівномірний красивий загар. Щоб по можливості звести етап почервоніння до мінімуму, варто запастися кремами з захистом 20 одиниць.

Люди з каштановим волоссям, карими очима і не дуже світлою шкірою сміливо можуть віднести себе до третього фототипу. Цей тип найпоширеніший. Кароокі шатени загоряють цілком успішно, часто навіть без стадії почервоніння. Але все одно нехтувати захисними кремами не варто. Для людей, що відносяться до третього фототипу, підійдуть засоби з індексом SPF від 15 одиниць.

Четвертий фототип – це смагляві брюнети з темними очима. Щоб обгоріти, їм треба постаратися і сидіти на сонці не менше чотирьох годин на день, не користуючись ніякими захисними засобами. Такі люди навіть узимку виглядають так, ніби минулого тижня повернулися з Єгипту. Однак і їм не варто забувати про захист, щоб уникнути обезводнення і висихання шкіри. Для профілактики можна використовувати креми з мінімальною захистом.

Звертайте увагу на сонцезахисний фактор на кремі.

Абревіатура SPF (Sun Protection Factor) в перекладі з англійської означає "фактор захисту від сонця". Він позначає рівень захисту від ультрафіолетових B-променів. Однак SPF-фільтри захищають лише від UVB-пошкоджень, які викликають опіки (буква B в даному випадку свідчить про це, burn в перекладі з англ. - "Опік"). П'ять років тому ще можна було знайти у продажу сонцезахисний крем з SPF 100, але це був чистий маркетинг - споживачеві приємніше думати, що він повністю захищений від небезпечних променів. На бік правди встали вчені. Існує стандартизований метод Шульца, який дозволяє розрахувати рівень захисту від сонця SPF-фільтра. Формула така: (1 - 1/SPF) x 100. Виходить, що, якщо підставити в неї число 100, то ступінь захисту складе 99, а якщо 50 - то 98. Тобто різниця між SPF 100 і 50 всього-нічого і боротися за неї немає сенсу.

Купіть засіб із захистом від UVA-променів.

Якщо ви все ще не вірите, що сонце старить шкіру, є неслабкий аргумент. На засіданні Американської академії дерматовенерології були показані фотографії вчительки, яка все своє життя вела уроки в одному і тому ж кабінеті, стоячи біля вікна. Так от, та сторона її обличчя, яка була спрямована до сонця, кардинально відрізнялася від іншої - наявністю глибоких зморшок і кольором шкіри. Якби педагог знала про існування UVA-променів, які мають накопичувальне дію, і фільтрах, що захищають від них, все було б інакше. Не хочете повторити її долю, дивіться, щоб на банках з кремом від сонця була абревіатура UVA (або її синонім PPD). Індекс UVA показує захист від A-променів.

Збільшуйте час на сонці поступово.

Коли ви приїжджаєте в зону високої інсоляції (в жарку країну), тримайте себе в руках. Постарайтеся мінімізувати перебування на відкритому сонці в перші дні - це здається неможливим, але почніть з 15 хвилин. Якщо по приїзді провести на пеклі кілька годин поспіль, клітини шкіри випробують серйозний стрес, так як не будуть готові виробити достатню кількість меланіну, щоб убезпечити себе (адже засмага - це їх захисна реакція). Поступово привчайте організм до впливу ультрафіолету: бар'єрні механізми повністю активізуються, і ви отримаєте рівний шоколадний відтінок. Час на пляжі - з 8 до 10 ранку та з 16 до нескінченності.

Віддавайте собі звіт в тому, чим загрожують сонячні опіки. Отримані до 18 років, вони є грунтом для виникнення меланоми. У дитячому та підлітковому віці імунна система шкіри ще не до кінця сформована, і агресивна дія сонця призводить до загибелі клітин і пошкодження їх ДНК. І ось вони вже починають виробляти потомство з генетично зміненим апаратом. Наступне покоління клітин - теж. У гіршому випадку, при спадковості і регулярних обгорання, це може призвести навіть до раку шкіри.

Вибирай правильні помаду і блиск.

У спекотні дні відмовтеся від блисків для губ, що містять світловідбиваючі частинки. Вони акумулюють ультрафіолет, а це може забарвити контур губ в коричневий відтінок. Замініть перламутровий блиск або помаду на бальзам, в ідеалі - з сонцезахисним фільтром.

Що робити, якщо шкіра згоріла?

Якщо крем не допоміг і ви все-таки отримали сонячний опік, треба терміново прийняти анальгін, аспірин або ібупрофен. Почервоніння можна змастити кефіром або сметаною чи пантенолом. Звести до мінімуму ймовірність опіку допоможуть кошти, якими слід користуватися після тривалого перебування на сонці.

Щоб ваша шкіра не облізла і ви не отримали сонячний удар, треба пам’ятати, що найнебезпечніше засмагати з 11 до 15 години; перша в році сонячна ванна не повинна перевищувати 15 хвилин; вилазячи з води, треба як слід обтертися, тому що крапельки на шкірі подібні лінзи, що фокусує сонячне світло, і призводять до опіків.

Сонячна дієта.

Посилити ефект засмаглої шкіри можна і вдавшись до спеціальній дієті. Потрібно зосередитися на продуктах, що містять вітамін А (бета-каротин). В ідеалі непогано було б з’їдати по 2 кілограми моркви в день, але це майже неможливо. Споживання моркви в таких кількостях може призвести до розладу шлунку і депресії. Бета-каротин міститься також в абрикосах (їх споживання можна обмежити 200 грамами на день) і персиках (500 грамів на день). Для більшого ефекту можна порадувати себе 300 грамами кавуна або кілограмом ожини. Споживаючи всі ці вітаміни, можна замислитися, чи так уже потрібена ця горезвісна засмага, настільки небезпечна для організму.

Купання:

У перші дні рекомендується купатися один раз на день. Тільки здоровим людям у подальшому можна купатися 2-3 рази на день. При цьому проміжок між купаннями повинен бути не менше 3-4 годин. Найкращий час для купання – вранці і ввечері. У спекотну погоду купання корисно і вдень.

Прийшовши на пляж і роздягнувшись, не кидайтеся відразу, як би вам цього не хотілося, в обійми хвиль. Особливо спотілим і розпашілим, а також після значного фізичного і розумового напруження. Прийміть під тентом повітряну ванну, потім сонячну і, відпочивши в тіні 5-10 хвилин, купайтеся собі на здоров’я.

Не можна купатися до ознобу – появи "гусячої шкіри", інакше відбудеться надмірне охолодження організму, що, у свою чергу, може привести до ускладнень та застуді навіть при теплій погоді, а також викликати загострення хвороби суглобів, бронхів, нирок. При появі ознобу потрібно відразу ж вийти з води, виконати кілька фізичних вправ, розтертися рушником.

Не рекомендується купатися натщесерце, а також відразу після їжі; поїв, потерпіть хоча б годину.

Утримайтеся від купання при штормі моря у три і більше балів.

Засмагання:

Не прагніть, прибувши на курорт, з першого ж дня "залягти під сонечко" – це може погано скінчитися: отримавши опік (сильне почервоніння шкіри), вам бажаного гарної засмаги, можливо, вже не мати. Через два – три дні почне лущитися шкіра, ті місця, де вона зійде, стануть більш світлими, тому тіло вкриється плямами, що аж ніяк не виглядає красиво. Це в кращому випадку. При тривалому перебуванні на сонці можуть з’явитися пухирі. Крім того, можуть виникнути головні болі, дратівливість, можна отримати сонячний удар і інші ускладнення.

Ми бажаємо Вам теплого моря і лагідного сонця!

Комунальна установи Тернопільської обласної ради
“Центр здоров’я”