Безпечна кров для порятунку матерів
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ
м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua
14 червня відзначається Всесвітній день донора крові. Ця дата приурочена до дня народження Карла Ландштейнера /1868-1943/, австрійського лікаря та імунолога, удостоєного у 1930 р. Нобелівської премії з фізіології і медицини за відкриття груп крові у людини.
Організаторами Всесвітнього дня донора крові є Всесвітня організація охорони здоров`я /ВООЗ/, Міжнародна Федерація товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця /МФКК/, Міжнародна федерація організацій донорів крові /МФОДК/ і Міжнародне товариство з переливання крові /МОПК/.
Щомиті в усьому світі у людей будь-якого віку і походження виникає потреба в переливанні крові за життєвими показаннями. Хоча потреба в крові є загальною, доступ до неї тих, хто її потребує, на жаль, загальним не є. Особливо гостро брак крові відчувається в країнах, що розвиваються, де проживає більшість світового населення.
ВООЗ обрала 14 червня в якості дня для вираження вдячності мільйонам людей, які рятують життя і поліпшують здоров`я інших людей, здаючи свою кров. З 80 країн з низькими показниками наявності донорської крові / менше 10 випадків донорства на тисячу чоловік /, - 79 є країнами, що розвиваються.
Метою цієї щорічної події є заклик більшого числа людей до донорства крові. У цей день демонструється те, як системи охорони здоров`я та особи, які розробляють політику, працюють над тим, щоб зробити переливання крові більш безпечним і доступним для людей в усьому світі.
Важливість Всесвітнього дня донора крові перегукується з безсумнівною важливістю самого донорства. Як відомо, потреба в донорській крові виникає у людей будь-якого віку з різними серйозними захворюваннями. Тому кожен донор, який здає кров безоплатно, робить свій безцінний внесок у добру справу - порятунок людських життів.
Тема кампанії Всесвітнього дня донора крові, який буде відзначений 14 червня цього року - безпечна кров для порятунку матерів.
Близько 800 жінок щодня вмирають від ускладнень вагітності та пологів, і важке кровотеча є основною причиною смерті, захворюваності та інвалідності. Однак забезпечення доступу до безпечних запасам крові і проведення переливань крові досі залишаються основними проблемами в багатьох країнах світу
Всесвітній день донора крові - ще один шанс міжнародної спільноти закликати людей до відповідальності одне перед одним і надання посильної допомоги тим, хто її потребує.
В Україні менше половини донорів, ніж повинно бути для того, щоб потреби лікарень були забезпечені. Саме тому необхідно, щоб донори давали кров регулярно.
Також немає можливості прогнозувати нещасні випадки, тому в критичних ситуаціях станції переливання крові вимушені закликати донорів давати кров.
Як обстежують донорів?
Усі донори до кожного давання крові попередньо проходять лабораторне обстеження та огляд лікаря. Усі обстеження донорам проводяться безоплатно. У разі необхідності кожен донор може при пред’явленні паспорта одержати письмову довідку з результатами досліджень.
Лікар переглядає заповнену донором анкету і детально розпитує потенційного донора про всі захворювання, які він переніс. Лікар визначає, чи підходить людина для донорства. Дуже важливо, щоб донор, який заповнює анкету, вдумувався в кожне питання і відповідав на нього чесно. Уся інформація про донора конфіденційна. Такий ретельний контроль за станом здоров'я донорів в рівній мірі важливий як для самого донора, так і для людини, яка одержить його кров, плазму, клітини крові, препарати плазми. Чоловіки можуть давати кров 5 разів на рік, з 2-місячним інтервалом. Жінки можуть давати кров 4 рази на рік, з 3-місячним інтервалом.
Чи існує замінник крові?
Кров - це органічний матеріал, який не можна штучно виготовити. Єдиним джерелом крові є донор.
Довідка:
У 1995 році засноване звання "Почесний донор України", а у 2001 році - "Заслужений донор України". В Україні нараховується більше 99896 осіб, які здобули звання "Почесний донор України" і 60 мають почесне звання "Заслужений донор України". Це люди, які безплатно здали кров або її компоненти в кількості 100 i більше разових максимально допустимих доз.
Одному із донорів присвоєно високе звання "Герой України".
Комунальна установа Тернопільської обласної ради
“Центр здоров’я”