ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

31 травня - Всесвітній день без тютюну

31 травня - Всесвітній день без тютюну
ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ


м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua

"Сигара може послужити хорошим сурогатом думки"

Артур Шопенгауер

Всесвітня організація охорони здоров’я в 1988 році оголосила 31 травня Всесвітнім днем без тютюну (World No-Tobacco Day). Перед світовою спільнотою було поставлено завдання - домогтися того, щоб в XXI столітті проблема тютюнопаління зникла. XXI століття настало, але проблема не зникла. Боротьба з нікотином триває.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я в світі від причин, пов’язаних з курінням, щорічно передчасно вмирають більше, ніж від дорожньо-транспортних пригод, вживання наркотиків, або від СНІД.

Вживання тютюну — окрема найзначніша запобіжної причиною смерті в усьому світі. В даний час смерть кожного десятого дорослої людини у світі пов’язана з наслідками тютюнопаління. Протягом більш ніж двадцяти п’яти захворювань (серцево-судинних, легеневих та онкологічних) погіршується під впливом куріння.

Щороку приблизно 7 мільйонів людей у світі помирає від захворювань, пов’язаних з курінням. Всесвітня організація охорони здоров`я підрахувала, що загалом в Україні сьогодні палить 15,5 мільйонів людей і що внаслідок куріння з них у цьому році помре 120 тисяч осіб. Особливо гостро проблема стоїть серед підлітків. За статистикою, з них палить кожен четвертий.

Кинути палити нелегко. Відомо, що нікотин викликає сильну залежність, і всі ми знаємо людей, які спробували кинути, але всього лише через кілька місяців знову почали курити. Це є проблемою для всіх нас, і ми повинні нею займатися, тому що знаємо, що збільшення числа тих, хто кинув палити є ключовим елементом зниження прогнозованого тягаря викликаних тютюном смертей протягом найближчого двадцятиріччя.

Недавнє опитування показало, що дві третини курців помилково вважають, що куріння спричиняє невеликий шкоду, або взагалі не робить її, деякі з них хочуть кинути палити і ще менше успішно кинули курити. В даний час більшість тих, хто успішно кинув палити, зробили це без будь-якої сторонньої допомоги. Але нам потрібно істотно підвищити рівень успішного припинення паління.

Існує багато успішних і затрато-ефективних методів лікування. Засоби заміщення нікотину, такі як нікотинова жувальна гумка, пластир, назальний спрей (аерозоль для носа) та інгалятори, а також не-нікотинові засоби, такі як бупропіон, можуть подвоїти шанси людей добитися успіху. Вони повинні стати більш широко доступні, а їхня вартість також повинна знижуватися, щоб курці в усіх країнах могли собі дозволити придбати їх. Доброю новиною є те, що можна знайти істотні переваги для здоров’я, кинувши палити в будь-якому віці. Ті, хто кинув палити у віці 30-35 років, мають тривалість життя, як та, що у людей, які ніколи не палили.

Завдання Всесвітнього дня без тютюну - привернути увагу до небезпек для здоров’я, які тягне за собою вживання тютюну, і закликати до проведення ефективної політики щодо зменшення масштабів споживання тютюнової продукції в усьому світі. Щороку вибирається нова тема дня, пов’язана з одним з аспектів проблеми, якої присвячуються проведені заходи.

В цьому році ВООЗ визначила темою Всесвітнього дня без тютюну підвищення податків на тютюнові вироби і закликає уряди країн робити рішучі кроки в цьому напрямку.

Рамкова Конвенція ВООЗ із боротьби проти тютюну, яку Україна ратифікувала у березні 2006 року, передбачає проведення країнами податкової та цінової політики, яка б сприяла зниженню вживання тютюну. Наукові дослідження свідчать, що підвищення податків особливо ефективне для зниження рівнів вживання тютюну серед груп населення з низьким рівнем прибутків, запобігання початку куріння молодими людьми.

Підвищення податків на 10% сприяє зниженню рівня вживання тютюну в середньому на 4% в країнах з високим рівнем прибутків населення і до 8% - в країнах з середнім і низьким рівнем прибутків. Крім того, підвищення акцизних податків на тютюнові вироби вважається найбільш ефективним по затратам заходом боротьби проти тютюнокуріння.

В деяких штатах США безпрецедентно високе, в декілька разів, підвищення ставки податку на сигарети у 2006-2007 роках знизило вживання тютюну одразу на 18-35%, а в штаті Південна Кароліна, де підтримується найбільш низький в США податок на сигарети, вживання тютюну скоротилось всього на 5% з 2000 року.

В Україні такі кроки, як збільшення цін на тютюнові вироби, підвищення ставки акцизів, заборона реклами тютюну, поява на пачках сигарет попереджень з малюнками, звільнення громадських місць, в тому числі ресторанів від тютюнового диму знайшло своє відображення у поширеності тютюнокуріння. Нещодавно проведена шоста Європейська конференція "Тютюн або здоров’я" в Стамбулі відмітила, що в Україні за останні п’ять років (2008-2013) кількість курців скоротилася на 20% - з 10,1 до 8,1 млн. осіб.

Для подальшого скорочення рівня тютюнокуріння в Україні з 1 липня 2014 року ставку акцизів на тютюнові вироби буде підвищено на 25%, відповідно до ухваленого 27 березня 2014 року Верховною Радою України Закону України № 1166. Це призведе до чергового збільшення реальних цін на тютюнові вироби.

В нашій країні працює 4 потужні міжнародні тютюнові компанії - американська, дві американсько-британські та одна японська - які контролюють 99% її ринку і виробляють майже все сигаретне різноманіття. Податки вони платять нижчі, ніж в усіх країнах Європи (крім Молдови). Податок на 1 сигарету в Україні в 20 разів нижчий, ніж у сусідніх країнах – Польщі, Словаччині, Туреччині.

В Україні створена найбільш розгалужена система збуту тютюну серед усіх товарів народного вжитку, в тому числі нелегальна - за допомогою "бабусь", через Т-кіоски, розташовані на зупинках громадського транспорту, де заборонено куріння. Для багатьох людей відмова від куріння створює великі, здавалось би непереборні проблеми. Спроби кинути курити у курців з великим стажем і вже проявленими хронічними хворобами призводять до їх загострення і дуже неприємного синдрому відміни.

Завдання медичних працівників на сьогодні – навчитись надавати комплексну, з урахуванням хронічних хвороб медичну допомогу тим людям, які прагнуть відмовитись від тютюнокуріння і не можуть зробити це самостійно.

Бажаємо мешканцям Тернопільщини звільнитись від залежності, яка віднімає не тільки здоров’я, але і багато коштів з сімейного бюджету, при необхідності звертатись за допомогою.

Комунальна установа Тернопільської обласної ради
“Центр здоров’я”