ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь
Телефони гарячих ліній
Урядова
1545
Міністерство охорони здоров'я
0-800-801-333
Тернопільська ОДА
097 828-75-27
Департамент ОЗ Тернопільської ОДА
0352 52-10-71
Новини
15:33, 03 листопада 2023
Біль за грудиною – то не конче інфаркт, а інфаркт – це не завжди хапання за груди ліворуч, як це показують у кіно. Раптовий біль може бути через стенокардію, коли серцю мало кисню, але багато навантаж..
14:30, 03 листопада 2023
Виснаження, вигорання, депресія – як розрізнити та що робити.Ну як так? Людина щойно назвалася, а вже за мить її ім’я вилетіло з твоєї голови. Або ніяковієш під час розмови, бо наче кожною клітинкою т..
14:11, 03 листопада 2023
Найкраща дієта для профілактики інсульту ???? - дієта переважно рослинного походження з невеликою кількістю м’яса, риби. Ця дієта була описана як «середземноморська дієта», і існує велика кількість до..
всі новини

Всеукраїнський тиждень планування сім’ї та збереження репродуктивного здоров’я

Всеукраїнський тиждень планування сім’ї та збереження репродуктивного здоров’я
ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ


м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua

Репродуктивне здоров’я є найважливішою частиною загального здоров’я, займає центральне місце в розвитку людини, підтримує відтворення, передачу спадкових якостей, стосується особистих і в найбільшій мірі цінних аспектів життя. Репродуктивне здоров’я дає можливість мати здорових нащадків, вільно приймати рішення відносно доцільності, часу та частоти народження дітей, мати доступ до відповідної інформації та послуг, вести безпечне статеве життя.

Планування сім’ї – надійний спосіб збереження та покращання здоров’я жінок та дітей. Відповідальність за планування сім’ї лягає на обох майбутніх батьків, передбачає оволодіння знаннями про те, з якого віку можна народжувати дітей, скільки мати дітей, яких інтервалів дотримуватись між пологами, а головне – практикувати здорову по відношенню до себе та майбутнього покоління поведінку.

Дуже важливо знати методи запобігання небажаної вагітності. Це допоможе уникнути аборту – шкідливої та небезпечної для здоров’я жінки операції. Сучасна медицина пропонує різноманітні методи запобігання небажаної вагітності, але оптимальними є природні методи регулювання запліднення. Їх використання не шкодить здоров’ю, робить родину незалежною від контрацепції, не порушує етичних норм, дає можливість з певною мірою надійності попередити небажану вагітність.

Один з найбільш ефективних методів (93-97%) – симптотермальний. Суть методу полягає в спостереженні та інтерпретації одночасно трьох основних симптомів (вагінального слизу, базальної температури, стану шийки матки), які супроводжують плідний період жінки. Такі спостереження дозволяють кожній жінці дітородного віку, незалежно від індивідуальних особливостей її організму і фізіологічного стану, чітко окреслити період потенційної плідності і виключити в ці дні статеву близькість (якщо не планується зачаття) чи навпаки, успішно використати їх для зачаття.

Поряд з необхідністю використання контрацепції, існує протилежна проблема – безпліддя. Безпліддя визначають як нездатність партнерів зачати дитину при регулярних статевих стосунках на протязі року без контрацепції. Причини безпліддя порівну діляться між жінками та чоловіками: 40% припадає на здоров’я матері, 40% - залежать від батька, 20% - інші причини. У деяких випадках безпліддя можливо вилікувати гормональним, психотерапевтичним чи хірургічним шляхом. В інших випадках - воно незворотнє, і для його подолання використовують альтернативні методи: внутрішньоматкову інсемінацію – введення спеціально підготовленої сперми чоловіка або донора в порожнину матки, а також найсучасніший метод – екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ). ЕКЗ полягає у взятті з яєчника декількох яйцеклітин та запліднення їх сперматозоїдами у лабораторних умовах. Запліднену яйцеклітину культивують і пересаджують матері. Це надійний метод, завдяки якому багато безплідних пар отримали можливість мати дитину. В Україні є клініки, які займаються проблемою безпліддя і мають можливість проводити ЕКЗ.

Значущим для здоров’я матері та дитини є характер протікання вагітності, пологів та післяпологового періоду. Тут на перше місце виходить спосіб життя жінки та її супутні хвороби. Так, у жінок з тютюновою залежністю діти зазвичай народжуються зі зниженою вагою. У алко- та наркозалежних жінок частіше народжуються діти з тяжкими вадами розвитку. Хвороби крові призводять до сильних кровотеч під час пологів та у ранній післяпологовий період. Складними проблемами є ВІЛ-позитивний статус жінки, вроджена гонорея та сифіліс у дитини.

Репродуктивне здоров’я тісно пов’язане із загальним станом людини. Свідоме ставлення до свого здоров’я дає великі шанси надовго зберегти дітородну функцію і створити міцну і щасливу родину.

Комунальна установа Тернопільської обласної ради
“Центр здоров’я”