Види профілактики захворювання на вірусні гепатити для дітей
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ
м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua
Як розповідає головний позаштатний дитячий інфекціоніст області, завідуючий інфекційним відділенням міської дитячої комунальної лікарні Ольга Дивоняк, основним в профілактиці захворювань на вірусні гепатити у дітей є імунізація.
З усіх гепатитів профілактиці за державною програмою підлягає гепатит В. Дивоняк О. М.: “Звертаюся до всіх мам і майбутніх матерів із проханням переглянути свої погляди на вакцинацію. Краще хворобу попередити, ніж її лікувати. Особливо це розумієш після спілкування із батьками хворих дітей. Гостро постає питання, чи людина пройшла імунізацію проти гепатиту В, коли вона стикається із необхідністю масивного оперативного втручання, переливання крові чи гемодіалізу. Мама, відмовившись від імунізації, позбавляє свою дитину права бути захищеною від багатьох так званих керованих інфекцій, в.т.ч. і від гепатиту В.”
Щеплення проти гепатиту В можна пройти за допомогою вакцин, наданих державною програмою, починаючи з пологового будинку, або придбаних за власні кошти в аптеці (наприклад вакцина "Гекса" захищає малюка одразу від шести хвороб - кашлюка, дифтерії, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції та гепатиту В). Всі вони ліцензовані і безпечні.
Необхідно застерегти молодь від вживання ін'єкційних наркотиків, раннього статетвого життя і частої зміни партнерів, незахищеного сексу. Також з великою обережністю потрібно ставитися до таких маніпуляцій як манікюр, педікюр, пірсінг і тату у салонах краси.
Профілактика гепатиту А поділяється на два типи: специфічна та неспецифічна.
Специфічна. До специфічної профілактики відноситься вакцинація дітей у вогнищі інфекції. При проведенні даної профілактики слід враховувати той факт, що вироблення імунітету після вакцинації займає як мінімум 2 тижні (як максимум - 4 тижні), тому в деяких випадках, які потребують негайної захисту, може бути використана імунізація нормальним людським імуноглобуліном, тобто пасивно набутими антитілами до вірусу гепатиту А, тривалість дії яких становить не більше 2 місяців. Якщо потрібний швидкий захист, але передбачається тривале знаходження в регіоні з високою захворюваністю, рекомендується одночасне введення імуноглобуліну і вакцини. Імуноглобулін може бути використаний і в разі необхідності профілактики гепатиту А у дітей молодше 2 років. Вакцинація проти вірусного гепатиту А дозволена дітям старше 3-ьох років.
Вакцинація. Сьогодні створені досить ефективні вакцини, що захищають від гепатиту А. Ці вакцини являють собою вбиті віруси гепатиту А. Вакцина вводиться двократно з інтервалом 6-12 місяців. Використовуються наступні вакцинні препарати: Хаврікс 720 (дитяча), виробництва Бельгії; Авакс (Франція), ГЕП-А-ін-ВАК (Росія), Вакта, США. Введення вакцини стимулює вироблення антитіл у високому титрі, що надійно захищає від інфікування гепатитом А як дітей, так і дорослих. Тривалість захисту за допомогою вакцинації не менше 6-10 років. Щеплення від гепатиту А показані: дітям, які раніше не хворіли на гепатит А, та відносяться до групи осіб з підвищеним ризиком інфікування; особам, які прямують у райони з високим рівнем передачі гепатиту А (туристи, контрактники, військовослужбовці); вихователі і персонал дитячих дошкільних установ.
Неспецифічна профілактика вірусного гепатиту А, зводиться до раннього виявлення та ізоляції хворих, заключної дезинфекції в осередку інфекції. Так, особи, які контактували з хворими, підлягають медичному обстеженню протягом 35 днів на предмет виявлення ранніх симптомів хвороби. У дитячих закладах установлюють карантин на 35 днів, протягом 2-х місяців після останнього випадку захворювання на гепатит А не проводять планових щеплень.
Прості правила, які убезпечать вашу дитину
Враховуючи, що основним механізмом передачі вірусного гепатиту А є фекально-оральний, то і заходи профілактики спрямовані перш за все на його розрив. Вони передбачають:
- Використовувати для пиття та миття посуду лише перекип`ячену воду (воду кип'ятити не менше 10 хв., дати відстоятися).
- Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання.
- Перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, для споживання дітьми – обдати окропом.
- Строго дотримуватись правил особистої гігієни – обов`язково мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету.
- Не займатись самолікуванням. При появі перших ознак захворювання терміново звернутись до лікаря!
Ми бажаємо Вам здоров’я!
Комунальна установа Тернопільської обласної ради
“Центру здоров’я”