ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Всесвітній День Товариства Червоного Хреста

Всесвітній День Товариства Червоного Хреста
ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ


м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua

Минають роки і разом з ними спливають події, їх герої та символи. Але залишаються одвічні істини, що непідвладні руйнівному часу. Це – милосердя, людяність, співчуття, взаємодопомога. Саме їх майже 150 років несе в життя Міжнародний рух Червоного Хреста. До цієї найбільшої гуманітарної мережі в світі входить: Міжнародний Комітет Червоного Хреста, Міжнародна Федерація Червоного Хреста та 186 національних Товариств Червоного Хреста та Червоного Півмісяця.

Одним із ініціаторів руху був швейцарець Анрі Дюнан, який 24 червня 1859 року випадково став свідком кровопролитної битви між італо-французською та австрійською арміями біля містечка Сольферіно на півдні Італії. Ця битва коштувала арміям 80 тисяч вбитих, поранених і хворих воїнів. Війська відійшли на свої позиції, а на полі залишились без допомоги тисячі поранених. А.Дюнан був приголомшений побаченим і звернувся за допомогою до місцевих жителів - сотні життів було врятовано. У 1862 році А. Дюнан видає свою знамениту книгу "Спогади про Сольферіно”, яка справила велике враження на європейську громадськість і прискорила створення міжнародної червонохресної спільноти. Розпізнавальним знаком Товариства була прийнята емблема – червоний хрест на білому полі – це зворотнє розташування кольорів прапору Швейцарії – в ознаку того, що Рух зародився саме в цій країні. День народження А.Дюнана – 8 травня –відзначається, як Всесвітній день Червоного Хреста. Анрі Дюнан все своє подальше життя присвятив благодійній діяльності та розвитку червонохресного руху. В 1901 році він став першим лауреатом Нобелевської премії, яку теж віддав на доброчинні справи.

Створений у 1863 році "Міжнародний комітет допомоги пораненим”, у 1876 р. був перейменований у "Міжнародний Комітет ЧХ”. Він і досі складається виключно із громадян Швейцарії і покликаний здійснювати контроль за додержанням державами конвенції про захист жертв війни. Перша конвенція була прийнята в Женеві 22 серпня 1864 р., в її основі були покладені такі принципи, як: воюючі сторони повинні підбирати поранених на полі бою і надавати їм допомогу незалежно від їх національності; персонал і установи, а також поранені та хворі, які перебувають у них на лікуванні, користуються правами захисту і недоторканності. Міжнародний Комітет Червоного Хреста діє і донині. Його діяльність полягає в захисті та допомозі жертвам збройних конфліктів. МКЧХ виступає, як нейтральний посередник між воюючими, надає допомогу пораненим та хворим військовослужбовцям та учасникам внутрішніх збройних конфліктів, діє в інтересах цивільного населення, пильнує за дотриманням усіма сторонами норм міжнародного гуманітарного права.

У 1919 році була створена Ліга товариств ЧХ, тобто федерація (об’єднання) національних товариств ЧХ і ЧП. Сьогодні Міжнародна Федерація Червоного Хреста – це міжнародна гуманітарна організація, до складу якої входить 186 держав світу. Її мета - надання всебічної допомоги потерпілим від стихійних та екологічних катастроф в мирний час та координація дій національних товариств у наданні гуманітарної допомоги потребуючим; підтримка і сприяння національним товариствам у реалізації програм щодо запобігання інфекційних і небезпечних хвороб, допомоги малозахищеним категоріям населення, розвитку молодіжного волонтерського руху тощо. Міжнародна Федерація ЧХ і ЧП фінансується за рахунок внесків країн – членів МФ, Гуманітарного Управління Європейського Співтовариства (ЕСНО), благодійних пожертвувань.

Діяльність Товариства Червоного Хреста – найстарішої і найбільшої благодійної організації світу, завжди була пов’язана з наданням допомоги людям, які через хвороби, самотність, важкі життєві обставини, воєнні конфлікти, природні та техногенні катастрофи опинилися у скрутному становищі.

У 1918 році Україна оголосила себе демократичною країною. Але після воєн і революцій в ній лютували голод і епідемії, бракує ліків і медиків, вмирають безпритульні. 18 квітня 1918 року в Києві відбувся з’їзд, на якому було організоване Українське Товариство Червоного Хреста. Воно почало створювати пункти харчування, протитуберкульозні та венерологічні диспансери, станції боротьби з малярією, будинки для безпритульних. В період 1921-23 років діяльність Червоного Хреста вже Української республіки була тісно пов’язана з міжнародними організаціями. Так, на територіях багатьох областей діяли міжнародні благодійні організації "Джойнт”, "АРА”, "Чехословацький Червоний Хрест”, "Місія Ф.Нанесена”. Цими організаціями постачалися медикаменти та продукти харчування, готувалася їжа для пересувних їдалень.

Особливої уваги заслуговує активна діяльність Місії Нансена. Ім’я легендарного норвежця Фрітьофа Нансена для багатьох українців невідоме. Аристократ, барон за походженням, вчений і полярний дослідник, мисливець і спортсмен , Ф.Нансен зробив для українського народу в його тяжку годину стільки, скільки не зробив би і цілий полк меценатів. Місії Нансена були відкриті як у великих містах України – Одесі, Харкові, Єлисаветграді, Олександрії, так і в маленьких. Діяльність Місії була всебічною: від постачання продуктів харчування та ліків, відкриття пересувних їдалень, підвозу товарів на місця до заготівлі дров і встановлення опалювальних котлів. З Харбіну, куди приходили цілими вагонами сіль, цукор, крупи, борошно, олія, ліки, дрова, одяг, вантажі направлялись в Україну.

В довоєнні роки Український Червоний Хрест утримував за свій рахунок 325 медико-профілактичних та дитячих закладів, 400 аптек та магазинів гігієни санітарії, відкрив курси по підготовці сандружинниць та санінструкторів. Багатьох сандружинниць було відправлено на фронт, де вони, ризикуючи власним життям, рятували воїнів на полі бою.

В післявоєнні роки Український Червоний Хрест допомагає відновити мережу сільських лікарень, будує лазні та їдальні, проводить просвітницьку роботу серед населення.

Товариство Червоного Хреста України є учасником Міжнародного Руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, який сьогодні об'єднує 183 національні товариства. Український Червоний Хрест почав свою діяльність 18 квітня 1918 року в Києві. Сьогодні в його лавах понад 6,3 мільйони активістів і прихильників. Патронажна служба нараховує 3200 висококваліфікованих сестер милосердя. Товариство Червоного Хреста України реалізовує понад 40 проектів і програм по всій території України. Щорічно волонтери і співробітники цієї організації обслуговують понад 105 тисяч самотніх людей похилого віку, майже 23 тисячі інвалідів війни і праці, понад 25 тисяч учасників Великої Вітчизняної війни, понад 8 тисяч інвалідів дитинства. 28 жовтня 1992 року Президент України видав Указ про Товариство Червоного Хреста України, згідно якому воно визнається єдиним Національним Товариством Червоного Хреста, яке уповноважене надавати підтримку органам державної влади в їх діяльності в гуманітарній сфері.

Одвічні цінності, такі як потреба у милосерді, людяність, взаємодопомога і співчуття непідвладні часові. Червоний Хрест України, створений більше 90 років тому назад ще за часів Української Народної Республіки, уособлює ці ідеали і посідає дедалі помітнішу роль у розбудові нашого суспільства.

Шляхетна місія тернопільського червонохресного Товариства з допомоги нужденним залучала до себе десятки тисяч небайдужих сердець, набуваючи все більших масштабів. В решті решт, упродовж тривалого часу Товариство Червоного Хреста України довело життєздатність, згуртованість і здатність в будь-який час прийти на допомогу.

Одним із основних напрямків діяльності Товариства є надання медико-соціальної допомоги соціально-незахищеним верствам населення. Побутова допомога надається працівниками патронажної служби вдома та на базі центрів і кімнат медико-соціальної допомоги. Усе більше уваги приділяється таким суміжним завданням, як допомога лікарням, забезпечення санітарно-епідемічного контролю, підвищення грамотності населення до питань надання першої необхідної допомоги.

Правління облорганізації Товариства вважає пріоритетним напрямком організаційної роботи збереження, відновлення та вдосконалення роботи первинної ланки Товариства. Основними завданнями залишаються питання подальшого вдосконалення роботи по наданню медико-соціальної допомоги малозахищеним верствам населення, інформаційного забезпечення цільових та комплексних програм організації, участі у пропаганді безоплатного донорства, активізації діяльності міськрайорганізацій, залучення населення до членства, підвищення кваліфікаційного рівня працівників.

Тернопільська облорганізація має на обліку 12 187 самотніх громадян похилого віку, інвалідів, з них 1874 лежачих хворих та тих, яким важко пересуватися. Для реалізації програми медико-соціального обслуговування одиноких громадян похилого віку в області діє патронажна служба, до складу якої входить 85 посад. За звітний період додатково, на громадських роботах, в Товаристві працювало 1 485 чоловік, які надали допомогу 32 444 пацієнтам та зроблено 287 735 відвідувань.

В області діє 5 медико-соціальних центрів. За звітний період медичну допомогу отримали 46 670 пацієнтів, соціально-побутову допомогу отримали 37 949 осіб, проконсультувало лікарями 9 734 пацієнтів. Активно ввійшов в дію Лановецький медико-соціальний центр, де започатковано надання нових послуг: силами волонтерів були зібрані книги в мікро-бібліотечку і створена громадська читальня; впроваджено фітолікування – фіточаї та фітоароматика; дитячий масаж – для дітей з особливими вадами та потребами. В області діє 8 медико-соціальних кімнат, за звітний період отримали медичну допомогу 55 451 пацієнт, соціально-побутову допомогу – 34 822 чоловіки, проконсультувало лікарями 77 271 потребуючий. В кожній з 18 місьрайорганізацій діє банк речей. За звітний період в них отримали допомогу 60642 потребуючих.

В Тернопільському районі, за рахунок коштів обласної організації (оплата праці медичного та молодшого персоналу), дотацій органів державної влади та благодійних пожертв ЦРЛ функціонує лікарня Червоного Хреста на 20 ліжок. За звітний період в ній проліковано 426 хворих. При Кременецькій ЦРЛ функціонують 2 палати Червоного Хреста на 4 ліжка покращеного облаштування. За звітний період в них пролікувалось 108 пацієнтів.

У практичній діяльності облорганізація направляє зусилля на реалізацію цільових комплексних державних програм, які спрямовані на вдосконалення надання допомоги населенню:

  • Програма розвитку донорської крові та її компонентів.
  • Комплексна програма реалізації стратегії подолання бідності.
  • Програма медико-соціального забезпечення ветеранів ВВВ.
  • Програма “Турбота”
  • Програма “Діти вулиці”
  • Програма боротьби з туберкульозом
  • Програма “Патронажна служба”
  • Програма “Здоров’я нації”

Продовжується реалізація обласних програм:

  • “Молодь проти туберкульозу”
  • Служба Розшуку
  • Програма “Лікарня Червоного Хреста”
  • Програма “Ліки”
  • Програма “ Про вдосконалення організації Програма “Рік волонтерського руху” медичної допомоги хворим на ВІЛ –інфекцію СНІД”
  • Програма з підготовки до ліквідації наслідків виникнення надзвичайних ситуацій

З метою привернення уваги суспільства до проблем соціально-вразливих верств населення, поліпшення умов їх життя шляхом надання адресної матеріальної та натуральної допомоги Товариством Червоного Хреста України щорічно проводиться Всеукраїнський місячник Червоного Хреста. Завдяки зусиллям працівників організацій Товариства цього року допомогу отримало понад 8,5 тис. чоловік, з них: продуктами харчування – 3 892 чол., одягом та взуттям – понад 3 тис. чол., грошовими коштами - 148 чоловік на заг. суму понад 13,5 тис. грн.

Важливою є робота Товариства з молоддю у напрямках підготовки активістів молодіжної ланки Товариства, санітарно-просвітницької роботи, поширення знань про необхідність дотримання здорового способу життя та елементарних санітарно-гігієнічних навичок; вдосконалюється робота медико-санітарних гуртків, “Загонів милосердя”, клубів “Юний медик”. Важливим є напрямок роботи з поширення знань про міжнародне гуманітарне право. Молоді люди повинні знати про існуючі інструменти, за допомогою яких можна проводити оцінку подій як віддалених у просторі, так і тих, що відбуваються поблизу рідної домівки, застосовуючи при цьому принцип поваги людської гідності. Завдання Товариства Червоного Хреста – допомогти навчитися застосовувати гуманітарні стандарти щодо своєї поведінки.

В школах області працює 229 медико-санітарних гуртків, в яких учні отримують знання по догляду за хворими, елементарні знання про поширені інфекційні захворювання, туберкульоз, а в старших класах про СНІД та хвороби, що передаються статевим шляхом. Патронажні медсестри спільно з лікарями-волонтерами ЦРЛ проводять заняття по наданню першої невідкладної допомоги при надзвичайних ситуаціях з учнями загальноосвітніх шкіл.

Товариством Червоного Хреста спільно з Державтоінспекцією та з управлінням з надзвичайних ситуацій проводяться змагання шкільних санітарних постів та юних інспекторів руху, з юними рятувальниками на районному, а згодом і на обласному рівні, на яких визначалось вміння дітей надавати першу домедичну допомогу при ДТП та в екстремальних ситуаціях.

Товариство Червоного Хреста України, як і вся держава, переживає своє нове становлення. Перед ним - безліч завдань щодо утвердження високої моральності, поширення ідей гуманізму, милосердя, злагоди та миру.

Комунальна установа Тернопільської обласної ради
“Центр здоров’я”