“Всесвітній тиждень імунізації. Попередь. Захисти. Зроби щеплення.”
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ
м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua
Всесвітній тиждень імунізації (World Immunization Week) проводиться у другій половині квітня з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ). Спочатку цей захід називався Європейської тижнем імунізації і охоплював, відповідно, тільки країни Старого Світу, однак поступово до нього приєдналися й інші континенти. Щорічно, починаючи з 2005 року, в Україні проходить Всеукраїнський тиждень імунізації.
Проведення Тижня імунізації покликане привернути увагу громадськості до імунізації як однієї з головних профілактичних заходів, що дозволяють уберегти людство від інфекційних захворювань. ВООЗ настійно рекомендує сім'ям обов'язково вакцинувати дітей проти смертоносних хвороб.
За даними ВООЗ, імунізація дозволяє щорічно запобігати від 2 до 3 мільйонів випадків смерті від дифтериту, правця, кашлюку, кору, свинки і краснухи. Кількість дітей, які вчасно отримують вакцину, зростає, в тому числі завдяки старанням ВООЗ і оголошеної нею Тижня імунізації. Кожен рік щеплення від дифтериту, правця та кашлюку робляться більш ніж 100 мільйонам дітей у всьому світі. За період з 2000 по 2012 рік протикорова вакцинація призвела до зниження глобальної смертності від кору на 78 %.
Метою Всесвітнього тижня імунізації , який проводитиметься з 24 по 30 квітня 2014 року, є сприяння просуванню одного з найбільш дієвих інструментів охорони здоров'я в світі - використанню вакцин для захисту людей різного віку від хвороб.
У 2014 році Всесвітній тиждень імунізації проводиться на тему “Не відставайте від життя!”. Цей заклик адресований, головним чином , до кожного мешканця планети і нагадує про те , що кожна людина повинна перевірити свій вакцинальний статус , тобто ті щеплення , які вже зроблені і які необхідно зробити .
Заклики до дії:
- знайте чому вам необхідно вакцинуватися ;
- які вакцини вам необхідні;
- як, де і коли вам слід вакцинуватися ;
- де ви можете знайти додаткову інформацію;
- перевіряйте чи зробили ви і члени вашої родини всі необхідні щеплення;
- коли необхідна повторна вакцинація ;
- чи потрібні вам які-небудь вакцинації перед поїздкою.
Захищайте себе та членів своєї сім'ї - вакцинуйтеся ! Ми закликаємо людей і організації, що працюють на регіональному, національному та місцевому рівнях у державному та приватному секторах , а також громадянське суспільство приєднатися до нас в наших зусиллях по розширенню доступу до інформації та служб, що дозволить кожній людині упевнитися в тому, що всі необхідні щеплення зроблені
Заходи спрямовані на інформування людей і усунення перешкод для вакцинації, нагадування батькам про необхідність зробити щеплення своїм дітям, а всім дорослим людям - про важливість власної безпеки від хвороб шляхом імунізації впродовж всього життя.
Широкий резонанс Європейського тижня імунізації особливо важливий цього року, бо 2014 рік - ключовий на шляху до досягнення в Україні елімінації кору і краснухи до 2015 року і збереження статусу території, вільної від поліомієліту.
Лише завдяки проведенню масової імунізації населення проти дифтерії, правця, поліомієліту, кору, краснухи, епідемічного паротиту, епідемічна ситуація в Тернопільській області, як в цілому в Україні, покращилася і захворюваність на окремі інфекції знизилася до поодиноких випадків або зовсім не реєструється.
Для успішної боротьби із інфекційними недугами в Україні запроваджена та діє Загальнодержавна програма з імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2007-2015 роки. Відповідно до статті 12 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”- профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюку, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов'язковими і включаються до календаря щеплень. Всі щеплення в Україні проводяться згідно схем Національного календаря щеплень (основний контингент підлеглих щепленням – діти). ВООЗ рекомендує здійснювати щеплення не менше, ніж 95% дітей. Якщо 90-95% людей мають імунітет проти інфекційного захворювання, воно не поширюється серед населення, адже створюється колективний імунітет.
До 1,5 років дитина отримує всі необхідні щеплення, що дозволяє їй активно контактувати з іншими дітьми без ризику заразитись і захворіти. Всі щеплення, згідно з календарем щеплень, проводяться в поліклініках безкоштовно.
У разі відмови від профiлактичних щеплень батьки повинні усвідомлювати, що вся відповідальність за здоров’я та життя своєї дитини лягає на них. В умовах активних міграційних процесів зростає ризик зараження в першу чергу нещеплених дітей і дорослих. Відмови від щеплень підвищують не лише ризик зараження інфекцією, але і ризик її важкого перебігу, розвитку ускладнень і навіть смерті.
Крім того, відмови від вакцинації призводять до зменшення захищених осіб в колективі і роблять можливими спалахи тих захворювань, які людство залишило в минулому.
Всі вакцини, які закуповує МОЗ України та які використовуються для вакцинації, зареєстровані в Україні, перед централізованим постачанням до регіонів проходять лабораторний контроль якості. На сьогодні в Україні контроль якості медичних імунобіологічних препаратів здійснюється сертифікованою ВООЗ лабораторією ДП "Державний експертний центр МОЗ України", яка має усі необхідні дозвільні документи. При цьому переважна більшість вакцин, які закуповує МОЗ, використовуються не тільки в Україні, а й у багатьох провідних країнах світу.
Крім того, завдяки новим і комбінованим вакцинам, в даний час можна захистити підлітків і дорослих людей від таких хвороб, що представляють загрозу для життя, як грип, менінгіт і рак (рак шийки матки і печінки). Щеплені проти грипу хворіють у 10 разів рідше, ніж не вакциновані. Щорічні випадки смерті від грипу зареєстровані у нещеплених осіб.
У 2014 році ВООЗ пропонує зосередити увагу на боротьбі з безпечністю і самозаспокоєнням серед батьків (і інших опікунів), працівників охорони здоров'я, політичних діячів, привертаючи увагу до ризиків і наслідків, пов'язаних з вакцинокерованими інфекціями та до переваги повного курсу імунізації.
Мета акції – підвищення рівня охоплення вакцинацією через досягнення більш глибокого розуміння того, що кожна людина має право та потребує захисту від хвороб, керованих за допомогою вакцин, забезпечення інформованості населення з питань покращення комунікації та пропаганди імунізації.
Ми бажаємо Вам здоров’я!
Комунальна установа Тернопільської обласної ради
“Центр здоров’я”