Основні відомості про туберкульоз в світі та Україні.
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ
м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua
Туберкульоз - це інфекційна хвороба легенів та інших органів, що передається повітряно-пиловим шляхом. При кашлі, чханні, розмові або плюванні люди з цією хворобою виділяють в повітря мікроби, відомі як мікобактерії. Для інфікування досить вдихнути лише незначну кількість цих бацил. Однак хворіють не всі люди, інфіковані мікобактеріями туберкульозу.
Імунна система або вбиває мікробів, або "відгороджується" від туберкульозних бацил, вводячи їх у латентний стан на цілі роки. Нездатність імунної системи боротися з інфекцією, що викликається мікобактеріями туберкульозу, призводить до розвитку активної хвороби, при якій мікобактерії розмножуються і руйнують організм.
Кожну секунду хто-небудь у світі стає інфікованим мікобактеріями туберкульозу. В даний час, в цілому, одна третина населення світу інфікована туберкульозом. У 5,0?10,0% людей, інфікованих туберкульозом, розвивається активна хвороба.
Туберкульоз ? це всесвітня пандемія. Більше двох мільярдів людей, або одна третина всього населення світу, інфіковано мікобактеріями туберкульозу. Кожна десята людина з них протягом свого життя захворіє на активну форму туберкульозу. Ризик захворювання для людей з ВІЛ набагато вищий. Туберкульоз є основною причиною смерті людей з ВІЛ, які мають ослаблену імунну систему
У 2012 році 8,6 мільйона осіб в світі захворіли на туберкульоз, з яких 80% припало лише на 22 країни. Показник глобальної захворюваності на туберкульоз на душу населення знижується, але це зниження йде дуже повільно ? менше 1%. Померло від туберкульозу у 2012 році, в загальній кількості, 1,3 мільйона людей (в тому числі 320 000 людей з ВІЛ). Переважна більшість випадків смерті від туберкульозу відбувається в країнах, що розвиваються, при чому більше половини цих випадків відбувається в Азії.
Туберкульоз з множинною лікарською стійкістю (МЛС-ТБ) є формою туберкульозу, яка не піддається стандартній терапії. МЛС-ТБ присутній практично у всіх країнах, охоплених оглядами ВООЗ і її партнерів. Основною причиною розвитку (МЛС-ТБ) є неналежне або неправильне використання протитуберкульозних препаратів. За оцінками, в 2012 році в світі налічувалося 450 000 людей з МЛС-ТБ. У деяких випадках при поганому лікуванні може розвиватися ще більш важка форма (МЛС-ТБ). Така форма називається туберкульозом з широкою лікарською стійкістю (ШЛС-ТБ), вона реагує на ще більш обмежене число наявних ліків.
Світ просувається до досягнення двох цілей щодо туберкульозу, намічених на 2015 рік. Це Мета тисячоліття в галузі розвитку, спрямована на те, щоб зупинити поширення туберкульозу і покласти початок тенденції до зниження глобальної захворюваності (у порівнянні з 1990 роком) і Мета Партнерства "Зупинити туберкульоз", спрямована на дворазове скорочення числа випадків смерті від туберкульозу (також у порівнянні з 1990 роком).
З 1995 року в усьому світі проведено успішне лікування близько 56 мільйонів пацієнтів та в рамках проведення DOTS і Стратегії "Зупинити ТБ" було врятовано до 22 мільйонів людських життів.
DOTS – (Directly Observed Treatment, Short-course) – це "лікування під безпосереднім контролем коротким курсом". В даний час DOTS вважається найбільш ефективною з усіх існуючих нині стратегій боротьби з епідемією туберкульозу. Основними елементами стратегії DOTS є:
- політична підтримка цієї стратегії владою всіх рівнів і зобов'язання уряду забезпечити реалізацію заходів по боротьбі з туберкульозом;
- виявлення випадків туберкульозу за допомогою бактеріоскопічного дослідження мазків мокротиння у хворих, які мають симптоми захворювання (за зверненнями);
- проведення лікування за стандартизованими схемами під безпосереднім контролем протягом усього курсу хіміотерапії;
- регулярні, безперебійне постачання всіх основних протитуберкульозних препаратів;
- стандартизована система реєстрації та звітності, що дозволяє проводити оцінку результатів у кожного хворого та ефективності програми боротьби з туберкульозом в цілому.
Якщо у людини виявлено інфекційний туберкульоз (з використанням мікроскопа для виявлення мікобактерій у зразку мокротиння), необхідно провести повний курс лікування протитуберкульозними препаратами в правильному дозуванні за підтримки медичних та громадських працівників, або підготовлених добровільних помічників. Завдяки лікуванню під спостереженням інфікована людина проходить повний курс лікарської терапії, що дозволяє вилікувати туберкульоз і запобігти його подальшому розповсюдженню. Ліки необхідно приймати регулярно і безперервно протягом 6?8 місяців.
За показниками епідемії туберкульозу Україна знаходиться на одному з перших місць в Європейському регіоні.
Джерелом поширення туберкульозу є наявність в Україні низки соціально-економічних проблем – факторів ризику та окремі верстви населення – так звані групи ризику захворювання на туберкульоз, які утворилися в суспільстві внаслідок не вирішення зазначених проблем впродовж тривалого часу. До таких проблем слід віднести занепад промислового та сільськогосподарського виробництва, декласованість, десоціалізацію, збіднілість, поширення шкідливих звичок (паління, алкоголізм, наркоманія, тощо) неякісне і незбалансоване харчування та незадовільні життєво-побутові умови значних прошарків населення, масове безробіття та внутрішня і неконтрольована зовнішня міграція, криміналізація суспільства та величезна кількість людей, які знаходяться під вартою, занепад системи соціального захисту та забезпечення, наявність шкідливих виробництв та небезпечних професій, занепад системи охорони здоров‘я, низький культурний та освітній рівень значних верств населення та ряд інших.
Із упевненістю можна говорити, що в суспільстві утворився значний, причому досі не облікований та не контрольований державою прошарок населення, самий спосіб життя яких свідчить про те, що вони можуть хворіти на туберкульоз. До них, зокрема, можна віднести: осіб, які знаходяться за межею бідності, бездомних, наркозалежних, ВІЛ-інфікованих з їх числа, осіб, які знаходяться під вартою або звільнилися із місць позбавлення волі, алкоголіків, осіб без певного роду занять, безробітних, представників ромського етносу, робітників шкідливих виробництв, незаконних мігрантів та деяких інших.
Фактори ризику безпосередньо впливають на виникнення, формування та стан груп ризику, що забезпечує постійне відновлення нових випадків захворювання на туберкульоз. Тому туберкульоз, в першу чергу – проблема політична та соціально-економічна і, за експертними оцінками, лише на 15,0 – 20,0% успішність її вирішення залежить від медичних заходів.
Нинішню епідемію туберкульозу називають триєдиною епідемією. Це означає, що сьогодні реєструється три різновиди туберкульозу. Перший різновид туберкульозу такого, який був ще до відкриття протитуберкульозних препаратів і майже 96,0 % таких хворих можна вилікувати.
Друга складова епідемії – це епідемія хіміорезистентного туберкульозу. Виявляється, коли почали лікувати хворих на туберкульоз препаратами, то мікобактерії, борючись за своє виживання, почали пристосовуватися до протитуберкульозних препаратів і стали стійкими до них. Якщо ж здорова людина заразиться такими стійкими мікобактеріями, то такий туберкульоз погано лікується, бо виліковується близько 60,0 % хворих. Тут слід сподіватися лише на розроблення нових препаратів, до яких ще чутливі мікобактерії.
Третя складова епідемії включає туберкульоз у ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД. Останні, як відомо, різко пригнічують імунітет людини і у 40,0–45,0 % ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД розвивається туберкульоз, який дуже тяжко перебігає та практично не виліковується.
Щогодини в Україні захворює на туберкульоз 4 людини і помирає від нього 1 людина. Переважно на туберкульоз захворюють особи працездатного віку. Так, наприклад, з 31659 осіб, які захворіли на туберкульоз у 2011 році, молоді особи віком від 18 до 34 років становили 11140 (або більше третини), в тому числі – чоловіків 7177 та жінок 3963. Щороку від туберкульозу вмирає майже 7 тис. українців, що більше ніж від інших інфекційних та паразитарних хвороб разом узятих.
Нажаль, заходи з раннього виявлення туберкульозу все ще проводяться в Україні не на належному рівні, про що свідчать високі показники виявлення хворих на деструктивні форми туберкульозу. Низькою залишається і ефективність лікування туберкульозу. Так, за критерієм ВООЗ, ефективність лікування нових випадків туберкульозу повинна становити не менше 85,0%, адже лише за таких обставин переривається ланцюг передачі інфекції, що призводить до зниження захворюваності і смертності від туберкульозу. В Україні виліковується лише близько 56,0 % хворих з новими випадками туберкульозу з бактеріовиділенням.
За умов, коли в Україні виявлення нових випадків захворювання на туберкульоз відбувається переважно у пасивний спосіб, тобто за зверненням громадян, особливого значення набуває інформування населення щодо проблеми туберкульозу як інфекційної та соціальної хвороби та його небезпеки для особистого та громадського здоров‘я, симптоматики, профілактики, сучасних можливостей лікування туберкульозу, формування та дотримання здорового і морального способу життя тощо.
Ми бажаємо Вам здоров’я!
Комунальна установа Тернопільської обласної ради
“Центр здоров’я”