ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Чи можна запобігти глаукомі?

Чи можна запобігти глаукомі
ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ


м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua

Всесвітня Глаукомна Асоціація (WGA), членом якої є Україна, та Всесвітня Асоціація паціентів, що мають глаукому (WGPA) виступили з ініціативою про проведення 6 березня 2008 року Всесвітнього дня боротьби з глаукомою.

Підтримуючи цю ініціативу, 6 березня 2008 року в Україні оголошено днем боротьби зі сліпотою внаслідок глаукоми.

Серед всіх офтальмологічних захворювань глаукома є найпідступнішою. Як правило, людина непомітно та поступово втрачає зір аж до повної сліпоти. Відновити зір в такому разі не можливо.

Кількість хворих на глаукому у світі збільшується за кожні 10 років приблизно на 20 млн. Така тенденція характерна і для України. За останні 5 років (з 2001-2006) захворюваність та поширеність глаукоми зросла в середньому на 30%.

Що таке глаукома? Чому вона виникає ? Чи можна запобігти цьому захворюванню? Як боротися з нею?

1. Що таке глаукома?

В літературі глаукома визначається як група захворювань, що характеризуються прогресуючим перебігом і призводять до руйнування зорового нерва, що найчастіше пов'язано з підвищенням внутрішньоочного тиску (ВОТ) та приводить до НЕВИЛІКОВНОЇ СЛІПОТИ.

2. Як уражується зоровий нерв при глаукомі?

Існує багато причин. Це і порушення кровопостачання, і дія негативних факторів (оксидний стрес), але одним з найбільш вагомих факторів ризику є підвищення внутрішньоочного тиску вище рівня, який є безпечним для пацієнта. Як правило, це повязано з порушенням відтоку рідини з очного яблука. Ось чому так важливо контролювати рівень внутрішньоочного тиску.

3. Чи завжди підвищенний внутрішньоочний тиск свідчить про наявність глаукоми?

Не обовязково. Підвищенний тиск свідчить про те, що ви знаходитесь в групі ризику. Якщо при цьому є ушкодження зорового нерву, характерні для глаукоми, то це свідчить про наявність захворювання. Необхідно своєчасно контролювати рівень тиску, проходити огляд очного дна у лікаря та визначати поле зору. Комплексне регулярне обстеження є дуже важливим у профілактиці та ранньому виявленні хвороби.

4. Чи може бути глаукома без високого тиску?

Так. Існує так звана нормотензивна глаукома. Вона зустрічається дещо рідше як правило, пов'язана з загальною судинною патологією.

5. У кого може виникнути глаукома?

У будь-якої людини. Але існують фактори ризику виникнення захворювання. Фактори ризику виникнення глаукоми класифікують як системні та місцеві.

Серед них найбільш актуальними є:

  • спадковість та сімейний анамнез,
  • вік (старше 40 років),
  • наявність супутньої судинної патології (гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, схильність до вазоспазмів, мігрені),
  • тютюнопаління,
  • хронічний стрес та інші,
  • особливості будови ока,
  • рівень ВОТ,
  • короткозорість та інші.

Поставити правильний діагноз допоможе комплексне офтальмологічне обстеження.

6. Як проявляється глаукома?

Як правило, відкритокутова глаукома на перших стадіях має безсимптомний перебіг. Нема болю, гострота зору може залишатись тривалий час високою. Якщо не призначити своєчасно лікування, в подальшому з'являються проблеми з полем зору, що призводить до його звуження. Зір знижується і з часом наступає сліпота.

7. Які обстеження допожуть в діагностиці глаукоми?

  • Визначення гостроти зору.
  • Вимірювання поля зору (на ранніх стадіях - комп'ютерна діагностика).
  • Огляд очного дна (при відкритокутовій глаукомі - з розширенням зіниць). При необхідності комп'ютерна діагностика стану шару нервових волокон зорового нерва.
  • Визначення внутрішньоочного тиску.
  • Вимірювання товщини рогіки.

8. Чи можна лікувати глаукому?

Необхідно. Лікування повинно бути направлене на три складові - нормалізіцію внутрішньоочгого тиску, покращення кровопостачання в сітківці та зоровому нерві, нейропротекція. Лікування, розпочате на початкових стадіях, дозволяє уповільнити прогресування глаукоми та зберегти зір . Ось чому так важливо раннє виявлення захворювання.

9. Які існують методи лікування?

Медикаментозне (краплі, таблетки) направлене, як правило, на зниження внутрішньоочного тиску. Лазерне та хірургічне лікування.

10. Чи можна самостійно призупиняти застосування гіпотензивних крапель, якщо внутрішньоочний тиск нормалізувався?

НІ В ЯКОМУ РАЗІ. Глаукома потребує постійного спостереження, чіткого дотримання рекомендацій лікаря. Зміни в лікуванні можливі лише після консультації зі спеціалістом.

11. Чи можна вилікувати глаукому?

Ні. Втрачений зір внаслідок глаукоми не відновлюється. Але зберегти його можна.

Перевірте себе. Що Ви знаєте про глаукому?

з/п

що Ви знаєте про глаукому?

так

ні

не знаю

1

Глаукома - це запалення ока

2

Глаукома частіше зустрічається в молодому віці

3

Людина може мати глаукому та не здогадуватись про це

4

Біль - основний симптом глаукоми

5

Глаукома виникає лише при підвищенному внутрішньоочному тиску (ВОТ)

6

Зір, втрачений внаслідок глаукоми, можна відновити

7

Обстеження з метою виявлення глаукоми включає в себе лише вимірювання внутрішньоочного тиску

8

Глаукому не потрібно лікувати

9

Якщо ВОТ нормалізується, можна відмінити використання крапель

10

Якщо ВОТ нормалізувався, можна не відівідувати лікаря

Правильні відповіді:

Відповідь - Ні. Глаукома - це хронічне захворювання, що характеризується загибеллю зорового нерва, яке найчастіше пов'язане з підвищенням внутрішньоочного тиску.

Відповідь - Ні. Глаукома частіше зустрічається у пацієнтів старше 40 років. З віком ризик виникнення глаукоми значно підвищується. Але існує й вроджена глаукома.

Відповідь - Так. Оскільки на початкових стадіях, як правило, скарг не має. Кожний другий паціент не підозрює про наявність цієї недуги, не отримує лікування та не спостерігається у лікарів.

Відповідь - Ні. Біль виникає лише при гострому нападі глаукоми.

Відповідь - Ні. Підвищений ВОТ є основним фактором ризику виникнення глаукоми. Але існує і так звана нормотензивна глаукома, коли рівень ВОТ знаходиться в межах середньостатистичної норми. Лише динамічне спостереження у лікаря допоможе правильно поставити діагноз та призначити лікування.

Відповідь - Ні. На жаль, зір, втрачений внаслідок глаукоми, не можна відновити, але рання діагностика, своєчасне лікування, дотримання рекомендацій лікаря допоможе якнайдовше зберегти зорові функції.

Відповідь - Ні. Вимірювання ВОТ є лише складовою діагностики глаукоми. Вона також включає в себе виявлення факторів ризику, вивчення сімейного анамнезу, огляд зорового нерва та його комп'ютерну діагностику, периметрію (визначення поля зору), гоніоскопію, тонографію.

Відповідь - Ні. Лікування глаукоми передбачає в першу чергу нормалізацію внутрішньоочного тиску (медикаментозне, або при необхідності - лазерне та хірургічне лікування). Крім того, обов язкове лікування, направлене на покращення живлення (кровопостачання) зорового нерва та нейропротекцію (захист зорового нерва).

Відповідь - Ні. Зміни в режим закапувань може робити лише лікар. Не можна самостійно відміняти, або змінювати режим закапувань крапель.

Відповідь - Ні. Ні. Ні. Пацієнт повинен бути весь час під диспансерним наглядом.

Якщо Ви правильно відповіли на 8 з 10 питань, у Вас достатньо знань про глаукому. Вітаємо. Бережіть свій зір!!!

Комунальна установа Тернопільської обласної ради
“Центр здоров’я”