ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Сучасне лікування за допомогою п'явок.

Сучасне лікування за допомогою п'явок
ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ


м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua

Гірудотерапія (з лат.), або бделотерапія (з грец.) переводиться як лікування п’явками. Лікування п’явками є одним з найбільш древніх методів медицини.

Перші згадки про гірудотерапію належать Стародавньому Єгипту. Там знайдено настінні малюнки в гробницях фараонів 18-тої династії (1500–1300 рр. до нашої ери). Гірудотерапія існувала в Китаї, Греції, Індії, Стародавньому Римі, Персії. В Україні метод гірудотерапії затверджений Міністерством охорони здоров’я, а медична п’явка внесена до Державної фармакопеї.

Всього існує близько 400 видів п’явок, але для гірудотерапії використовують лише три: медична (Hirudo medicinalis), аптечна (Hirudo officinalis), східна (Hirudo orientalis).

Незважаючи на тривалу історію використання п’явок в медицині, до цього часу механізми лікувальної дії цих дивовижних істот повністю не вивчені. В даному випадку теорія відстає від практики. А на практиці п’явок використовують для лікування дуже багатьох хвороб. Цікаво, що склад ферментів, які впорскує п’явка, змінюється залежно від потреб хворого. Створюється враження, що після укусу п’явка проводить біохімічний аналіз крові господаря і потім починає виробляти ті речовини, які йому необхідні для відновлення здоров’я. Здавна відома антикоагулююча дія секрету слинних залоз п’явки. Але виявилось, що носові, маткові кровотечі припиняються після приставки п’явок.

П’явковий секрет має протизапальну, бактерицидну дію. П’явки добре тамують біль, розширюють та зміцнюють судини, знімають спазми судин та м’язів, зменшують набряк, розсмоктують тромби.

Після лікування п’явками знижується температура, покращується апетит, відновлюється сон, зміцнюється імунітет.

Медична п’явка визнана “міні-фабрикою” з виробництва великої кількості різних біологічно активних субстанцій. Основним діючим компонентом слини п’явки є гірудин, який перешкоджає згортанню крові, сприяє розсмоктуванню тромбів. Крім того, доведено, що гірудин має бактерицидну дію, що зумовлює протизапальний ефект п’явочного секрету. Більш глибокому проникненню речовин, що містяться в слині п’явки, допомагає фермент гіалуронідаза. Він розщеплює сполучну тканину, сприяє проникненню гірудину в зону запалення.

Лікувальний секрет п'явки– це повна таблиця Менделєєва за вмістом активних біологічних речовин, правильне вживання яких чинить сильну дію на всі системи організму і не мають побічних дій, на відміну від медичних препаратів. Це дозволяє добиватися дивовижних результатів гірудотерапії в лікуванні величезного числа захворювань.

Всі активні біологічні речовини в процесі лікування потрапляють в кров і мають сильну цілющу дію на різні органи і системи організму, у тому числі і на самопочуття людини.

За один сеанс “кровосмоктання” п’явка вприскує в організм до 100 різних біологічно активних речовин, які визначають ефективність гірудотерапії, а саме:

  • Покращення кровообігу тканин.
  • Підсилення постачання тканин киснем і поживними речовинами.
  • Протизапальний, протинабряковий, бактерицидний, знеболювальний ефекти.
  • Покращення роботи серця за рахунок механічного розвантаження кровотоку, аналогічно кровопусканню.
  • Стимулювання імунітету.
  • Нормалізація артеріального тиску.
  • Поліпшення обміну речовин.

Гірудотерапія немає таких ускладнень, притаманних хімічним препаратам, вікових обмежень, має невелику кількість протипоказів, а також успішно доповнює інші лікувальні методи.

Протипоказами для гірудотерапії є індивідуальна непереносимість п’явок, анемія, гемофілія, яскраво виражена гіпотонія та вагітність. Зважено слід підходити до застосовування гірудотерапії при онкологічних захворюваннях.

Цироз печінки і діаліз - протипоказання для такого лікування. Не варто також забувати, що гірудотерапія не підходить дітям до 12 років і жінкам під час менструації. Якщо ви приймаєте антикоагулянти, то ви зобов'язані попередити про це лікаря, адже гірудин володіє потужністю в десять разів більшою, ніж, наприклад, гепарин. Ви повинні припинити прийом аспірину, віагри і гінкго білоба за 2-3 дні до лікування п'явками і не використовувати ці ліки під час всього лікування.

Займатися лікуванням п’явками повинні тільки дипломовані лікарі, які пройшли спеціальне навчання і мають сертифікат із гірудотерапії.

Підбір ефективної та безпечної схеми лікування проводиться індивідуально. Кількість п’явок і місця їхнього розташування на тілі визначаються залежно від патології, загального стану пацієнта.

Перед проведенням гірудотерапії необхідно зробити загальний аналіз крові і коагулограму (визначення показників системи згортання крові).

В наш час розроблена схема показів та протипоказів до гірудотерапії.

Покази:

  • Шкірні захворювання (псоріаз, нейродерміт, фурункульоз).
  • Хронічний бронхіт, алергія, бронхіальна астма.
  • Серцево-судинні захворювання (атеросклероз, ішемічна хвороба серця, серцева недостатність, гіпертонічна хвороба, тромбофлебіт, варикозне розширення вен, судинні дистонії).
  • Захворювання органів черевної порожнини (панкреатит, коліт, гастрит, патологія печінки).
  • Неврологічні захворювання (остеохондроз, радикуліт та інші).
  • Гінекологічні захворювання (гострі та хронічні аднексити, міоми матки, полікістоз яєчників, порушення менструального циклу, клімактеричний синдром, непліддя).
  • Урологічні захворювання (сечокам’яна хвороба, простатит , та інше).
  • ЛОР-захворювання (гострі та хронічні неврити слухових нервів, гострий зовнішній отит, синусити та інше).
  • Хірургічні захворювання (забій, гематоми, трофічні виразки).
  • Оздоровлення організму та профілактика старіння

Однак слід пам’ятати, що медична п’явка - це не панацея від усіх хвороб.

Гірудотерапія дає хороші результати, як сама по собі, так і в поєднанні з іншими методами лікування. Ускладнень при застосуванні медичних п’явок, як правило, не спостерігається. Побічна дія може проявитися у вигляді почервоніння і, рідко, свербіння на місці присмоктування п’явки.

Для лікування використовують не дикі, а вирощені на біофабриці п'явки. Вони пройшли медичний контроль. Тривалість сеансу гірудотерапії від години до півтора, залежно від стану пацієнта і вираженості проблеми. Варто відзначити, що п'явка сама визначає скільки часу їй необхідно працювати. Імовірність інфікування пацієнта при сеансі гірудотерапії повністю виключена. П'явки в лікуванні використаються тільки один раз і тільки на одну область тіла. Після сеансу п'явки знищуються.

Ми бажаємо Вам здоров’я!

Комунальна установа Тернопільської обласної ради
“Центр здоров’я”