ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Оніхомікоз: лікування та профілактика

Оніхомікоз: лікування та профілактика
ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ


м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua

Грибкові ураження нігтів (оніхомікози) відносяться до найбільш поширених дерматологічним захворювань. Вони зустрічаються у 10-15% населення, а серед осіб старше 60 років - майже у 30%. Оніхомікоз представляє собою довгостроково існуючий вогнище грибкової інфекції, що сприяє її поширенню і сенсибілізації організму, тому основна мета лікування грибкових інфекцій - повна ліквідація збудника.

Як можна заразитись грибками нігтів?

Зараження оніхомікозом може відбутися через предмети побуту: килимки у ванній, мочалки, манікюрні приладдя, взуття, а також при відвідуванні басейну, лазні, сауни, душа, спортзалу. Інфекції піддаються пацієнти будь-якого віку, в тому числі і діти, причому в останні десять років захворюваність серед дітей та підлітків зростає.

Інфікуванню нігтів сприяють їх травми, переломи кісток стоп, кистей, порушення кровопостачання кінцівок (серцева недостатність, облітеруючий ендартеріїт, хвороба Рейно, варикозне розширення вен та інші). Захворюванню і важкому поширенню процесу більш схильні ті особи, що страждають важкими соматичними та ендокринними захворюваннями, а також імунними порушеннями, аномаліями рогообразования; отримують кортикостероїдні гормони, імуносупресивну і масивну антибіотикотерапію. Частота мікозів стоп з поразкою нігтів майже в 3 рази вище, ніж у загальній популяції, у хворих на цукровий діабет.

Для оніхомікозу характерні не тільки зміна нігтів, але і алергічна перебудова організму.

Які клінічні прояви оніхомікозу?

Клінічні прояви оніхомікозу різноманітні, це залежить від виду збудників. Частіше уражуються нігті на стопах (до 80%), рідше кистях, спостерігається і одночасне ураження стоп і кистей.

У залежності від характеру змін пластини нігтя, розрізняють такі форми ураження: нормотрофіческая, гіпертрофічна, атрофическая і за типом онихолізис.

Пораження нігтів при оніхомікозі у дітей має деякі особливості: поверхня нігтів шорстка, конфігурація не завжди змінена, пластина вражена частіше у дистального краю, рідше зустрічається підногтевий гіперкератоз.

Діагностика

Діагноз оніхомікозу встановлюється на підставі клінічних проявів, виявлення гриба при мікроскопічному дослідженні патологічного матеріалу і виділення культури гриба на живильних середовищах.

Лікування має призначити тільки лікар дерматолог. Самолікування небезпечне для здоров’я. Лікар може призначити як зовнішнє, так і внутрішне лікування (курс протигрибковими препаратами).

Критерієм вилікування хворих оніхомікозом служить зникнення клінічних проявів, повне відростання нігтів і 3-кратні негативні аналізи на гриби, проведені після закінчення лікування, потім через 2 і ще через 2 місяці. Диспансерне спостереження за хворими з оніхомікозом рекомендується проводити раз на 3 місяці протягом року.

Профілактичні заходи.

Пацієнту, що одержує лікування з приводу оніхомікозу, необхідно обробити взуття, яке використовувалось. Ватним тампоном, змоченим 40% розчином формаліну, протирають внутрішню поверхню взуття і залишають його в шкарпетці. Взуття поміщають у поліетиленовий мішок на ніч, потім тампон виймають, взуття провітрюють до зникнення запаху дезінфектанту. Панчохи і шкарпетки кип'ятять. При обробці взуття необхідно дотримуватися запобіжних заходів, так як формалін - токсична речовина.

Профілактика при оніхомікозах зводиться до особистих і громадських заходів, а також до санітарно-освітньої роботи серед населення. Важливе значення має диспансерне спостереження хворих.

Велике значення має дотримання правил особистої гігієни по догляду за шкірою стоп: профілактика мікротравм, усунення підвищеної пітливості і попрілості (присипка борною кислотою і тальком, чистим уротропіном, обробка 40% розчином уротропіну), а також усунення сухості шкіри, мозолів. При відвідуванні лазні, сауни, душа, басейну слід користуватися закритими гумовими тапочками; після миття насухо витирати ноги, щодня міняти шкарпетки (панчохи), на пляжі користуватися тапочками, так як гриби довго зберігаються у піску і гальці, не носити чужого взуття; лікувати дистрофічно змінені нігті, так як саме вони більш схильні до впровадження збудників інфекції.

Тільки ретельне дотримання правил особистої гігієни може запобігти таке неприємне захворювання, яким є оніхомікоз.

Ми бажаємо Вам здоров’я!

Комунальна установа Тернопільської обласної ради
“Центр здоров’я”