ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь
Телефони гарячих ліній
Урядова
1545
Міністерство охорони здоров'я
0-800-801-333
Тернопільська ОДА
097 828-75-27
Департамент ОЗ Тернопільської ОДА
0352 52-10-71
Новини
всі новини

Що таке йододефіцит: питаєте – відповідаєм.

Що таке йододефіцит: питаєте – відповідаєм
ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ


м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua

Які наслідки йододефіциту для людини. Чи є якісь вікові групи, які найбільше страждають від йододефіциту?

Зміни, які виникають в організмі людини в результаті дефіциту йоду, прийнято називати йододефіцитними захворюваннями. Найвідомішими з них є зоб (збільшення щитовидної залози) і ендемічний кретинізм (уроджена розумова недостатність). Однак це лише верхівка айсберга. У регіонах, де продукти харчування й вода бідні на йод, частіше зустрічаються безплідні подружні пари, жінкам складніше виносити дитину, діти відстають у розумовому й фізичному розвитку, порушується статевий розвиток хлопчиків і дівчаток.

Захворювання, пов’язані з дефіцитом йоду, розвиваються поступово, тривалий час, залишаючись непоміченими. Недарма йодний дефіцит називають прихованим голодом. Тому навіть якщо в даний момент у людини немає клінічних проявів йододефіцитних захворювань, але вона мешкає в йододефіцитному регіоні, необхідна профілактика, щоб уникнути негативних наслідків у майбутньому. Слід наголосити, що дефіцит йоду особливо небезпечний для вагітних жінок, жінок дітородного віку, дітей і підлітків.

За який час можна поповнити організм йодом?

Не менше ніж за 6 місяців (за умови щоденного споживання йодованої солі, продуктів, що містять йод та спеціальних препаратів, призначених лікарем).

Чи може людина самостійно діагностувати в себе йодний дефіцит ?

Наявність йодного дефіциту виявити легко. Першими причинами хвилювання можуть послужити такі фактори як відчуття постійної втоми, підвищена стомлюваність і млявість, пригнічений настрій та неуважність, відчуття болів у серці й часта задуха. Також , якщо волосся стало тьмяними та слабкими, температура тіла нижча 36,5 градусів, спостерігається порушення менструального циклу, часто бувають холодними руки й вас не залишає відчуття мерзлякуватості в приміщенні, де всі інші почувають себе нормально, тоді необхідно звернутися до лікаря. Загалом обстежувати щитовидну залозу потрібно не менше ніж два рази на рік.

Найдешевший і швидкий спосіб визначення захворювання - це пальпація (обмацування з метою виявлення збільшення щитовидної залози). Якщо ви не перебуваєте на обліку в ендокринолога, визначити збільшення щитовидної залози може лікар-терапевт і при необхідності направити вас на обстеження до ендокринолога для проходження УЗД.

Які продукти харчування мають стати обов’язковими для людини, котра не хоче мати проблем зі щитовидкою?

Для профілактики йододефіциту достатньою регулярно споживати продукти, збагачені йодом. Перше місце серед них посідає йодована сіль, до складу якої входить йодистий калій. Щоб запобігти йододефіциту, досить щодня вживати разом із їжею 5- 6 грамів такої солі. Але йод легко випаровується, тому йодована сіль вимагає уважного використання. По-перше, термін придатності такої солі звичайно не перевищує трьох місяців і в простроченому продукті йоду вже немає. По-друге, йодована сіль повинна бути запакована в непрозорий поліетиленовий пакет або фольгу й зберігати її треба в щільно закритій посудині. По-третє, солити їжу потрібно після її приготування, тому що при високій температурі йод швидко випаровується.

Багата на йод риба, морські продукти, морська капуста, хурма, солодкий перець і фейхоа. Але потрібно й правильно їх готувати. Наприклад, рибу, потрібно варити, а не смажити. А от звичайна капуста й редька, навпаки, вимивають і без того малу кількість йоду з організму. Тому лікарі не схвалюють популярну останнім часом капустяну дієту. Але щоб організм засвоїв необхідний мінерал - йод, насамперед, повинен бути здоровим шлунково-кишковий тракт. Коліти, гастрити, дуоденіти та інші такі захворювання порушують усмоктуваність кишечнику. Тоді скільки не вживай багатих йодом продуктів - усе буде проходити повз пункт призначення.

Чи відрізняються рекомендації для профілактики йододефіциту для дорослих і дітей?

Для дітей та дорослих можна дати такі рекомендації. Серед дітей йодну профілактику треба починати задовго до появи їх на світ, найкраще - на етапі планування вагітності. Міжнародні експерти рекомендують підвищити профілактичну дозу йоду майбутньої матері до рівня вагітної жінки ще за місяць до запланованого зачаття. Дотація йоду необхідна протягом усієї вагітності, оскільки від цього залежить як нормальне становлення функції й структури щитовидної залози плода, так і формування нервової системи й інтелекту дитину. Якщо порушення в інтелектуальній сфері виникають на етапі внутрішньоутробного розвитку, їх неможливо виправити після народження дитини на світ. Під час першого року життя дитина отримує йод із молоком матері, тому йодну профілактику треба проводити жінці, що годує. Якщо дитину годують штучно, варто звернути увагу на наявність йоду в суміші. Звичайно, адаптовані суміші для годування маляти вже містять профілактичну дозу цього мікроелемента. Коли дитина починає їсти звичайну їжу, йод у його організм надходить безпосередньо з їжею або водою. Якщо дитина харчується тільки вдома, дотацію йоду можна здійснювати за допомогою постійного використання йодованої солі й регулярного приготування блюд із морських продуктів. Якщо ж у раціоні багато напівфабрикатів, ковбас, продуктів із супермаркетів, а також якщо дитина харчується в установах громадського харчування, враховуючи відсутність масової йодної профілактики в країні, він не одержить необхідної кількості цього життєво важливого мікроелемента. Заповнити дефіцит можна строго дозованими препаратами калію йодиду.

Для дорослих єдиним способом запобігання йодного дефіциту є регулярне й правильне споживання йодованої солі та продуктів, що містять велику кількість йоду. Якщо у вас виникли симптоми йодного дефіциту, необхідно звернутися до лікаря, здійснити обстеження й пройти курс лікування (мінімальний ефективний термін лікування - 6 місяців).

Ми бажаємо Вам здоров’я!

Комунальна установа Тернопільської обласної ради
“Центр здоров’я”