ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Кабінет пацієнта
Будь-ласка авторизуйтесь або зареєструйтесь
Телефони гарячих ліній
Урядова
1545
Міністерство охорони здоров'я
0-800-801-333
Тернопільська ОДА
097 828-75-27
Департамент ОЗ Тернопільської ОДА
0352 52-10-71
Новини
всі новини

Фізичне виховання дітей раннього віку

ФІЗИЧНЕ ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ РАННЬОГО ВІКУ
ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ


м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, e-mail: admin@oblzdrav.gov.te.ua

Запорукою хорошого психічного і фізичного розвитку дитини є масаж і гімнастика. Масажувати дитину можна з місячного віку. При цьому температура в приміщенні в перші дні має бути не нижче 24 градуси. Поскільки у малюка дуже ніжна шкіра, під час масажу не використовують ні крему, ні вазеліну, а тільки тальк. Масаж грудних дітей має проводитись легко, чистими теплими руками з коротко остриженими нігтями. Особливо обережно потрібно масажувати ділянку живота, а точніше ділянку печінки, нирок, статевих органів. Всі рухи проводять у напрямку від переферії до центру, до серця.

Тривалість процедури залежить від віку малюка і складає від 5 до 30 хвилин. Загальний масаж слід проводити не рідше 2-3 разів на тиждень, а ще краще щоденно.

ПРОТИПОКАЗИ:

  • діатез і висипка на шкірі,
  • запалення лімфовузлів і лімфатичних судин,
  • гарячкові стани,
  • рахіт в періоді загострення,
  • гіпотрофії.

Основні прийоми масажу - поглажування, розтирання, розминання, вібрація. До 3 місяців використовують тільки поглажування, з 3 до 4 – приєднують розтирання, розминання, після 4 місяців-вібрацію.

Поглажування покращує шкірне дихання, регулює збудливість нервової системи, підвищує шкірно-м’язевий тонус, скоротливу функцію м’язів, від чого шкіра стає гладкою і пружною. Проводиться масаж повільно, ритмічно, по ходу току лімфи і проти нього, м’язи поглажують по ходу волокон.

При розтиранні руки масуючого більш щільно прилягають до шкіри дитини. Масаж виконується подушечками пальців, спіралевидними рухами. Він посилює кровообіг і може підвищити місцеву температуру шкіри на 1-2ºС , при цьому доставка в тканини кисню і поживних речовин збільшується, швидше видаляються продукти обміну речовин, регулюється збудливість центральної нервової системи.

Розминання - основний прийом впливу на м’язеву тканину, покращує кровопостачання , підвищує тонус м’язів, регулює збудливість нервової системи. Рефлекторно цей вид масажу прискорює дихання, серцебиття і підвищує температуру тіла. Прийом полягає в захопленні і відтягненні тканин або захопленні і перемінному тисненні на них. Розминання виконується подушечками пальців ритмічно, без ривків, так, щоби малюку було приємно.

Вібрацію проводять тильною поверхнею напівзігнутої розслабленої кисті, ступінь впливу регулюється поступовим збільшенням числа пальців від 1 до 4. Такий масаж стимулює рефлекси, в ряді випадків може привести до відновлення втрачених рефлексів, має знеболюючу дію, сприяє уріженню серцевого ритму, посилює моторну функцію шлунку і кишечника, допомагає при вздутті кишечника.

Масаж спини.

М’язи спини малюка поглажують долонями в напрямку від плечей до ягодиць, тильною поверхнею пальців- від ягодиць до плечей. Розтирають м’язи спини також від ягодиць до плечей. В цьому ж напрямку спіралевидними рухами пальців обох рук розминають спину дитини. При поколачуванні тильною поверхнею пальців обох рук похлопують дитину по обидва боки від хребта (ділянку нирок обходять).

Масаж ніг.

Поглажування. Підтримуючи стопу дитини обома руками поглажують тильну поверхню стопи великими пальцями в напрямку від пальців до гомілково-ступневого суглобу і навколо нього.

Розтирання. Стопу ноги дитини затискають між долонями і розтирають пальці. Потім долонею розтирають тильну поверхню стопи в напрямку від пальців до гомілково - ступневого суглобу і довколо нього.

Розтирання . Стопу дитини фіксують між долонями і розтирають пальці. Далі долонею розтирають зовнішню поверхню гомілки, стегна в напрямку від стопи до паху. В цьому ж напрямку спіралевидними рухами великого і вказівного пальців обидвох рук розтирають зовнішню і внутрішню поверхні гомілки і зовнішню поверхню стегна.

Розминання. Обома руками розминають зовнішню і внутрішню поверхню гомілки і зовнішню поверхню стегна в напрямку від стопи до паху.

Масаж рук. Поглажування. Притримуючи однією рукою кисть дитини, другою поглажують спочатку внутрішню, а потім зовнішню поверхню передпліччя і плеча в напрямку від кисті до плеча.

Розтирання. Притримуючи однією рукою кисть дитини, другою роблять круговидні розтирання передпліччя і плеча.

Розминання. Притримуючи однією рукою кисть дитини, другою розминають м’язи внутрішньої і зовнішньої поверхонь передпліччя і плеча.

Масаж грудної клітки включає поглажування і розтирання спіралевидними рухами від реберних дуг до пахвинних ямок , розтирання косих м’язів, пиляння , розминання.

Масаж живота. Поглажування. Круговими рухами або обома долонями поглажують живіт дитини по ходу годинникової стрілки.

При цьому не слід натискати на печінку. Розтирання. Долонями обидвох рук розтирають прямі м’язи живота, при цьому права рука опускається від грудей до паху, а ліва піднімається від паху до грудної клітки. Косі м’язи живота також розтирають обома долонями в напрямку від бокових відділів поясниці до пупка.

Комплекс вправ для дітей від 1,5 до 3 місяців.

При виконанні гімнастики не допускаються будь-які зусилля, використовуються тільки рефлекторні вправи, котрі сприяють укріпленню м’язів спини і шиї дитини.

Вправа № 1. Положення лежачи на боку. Двома пальцями легко проводять вздовж хребта знизу вверх – і дитина при цьому рефлекторно розгинає спину. Перевернути малюка на другий бік і виконати ту ж саму вправу.

Вправа № 2. Положення лежачи на животі. Ніжки дитини зігнуті, стопи впираються в долоню дорослого. Малюк старається розігнути ноги і просувається вперед. Виконують 1-2 рази.

Вправа № 3. Положення лежачи на животі. Лівою рукою знизу обхопити гомілки малюка, праву підкласти йому під груди. Припідняти дитину. Виконати 1- 2 рази.

Комплекс вправ для дітей від 3 до 4 місяців.

До 4 місячного віку у дитини досягається фізіологічна врівноваженість між м’язами згиначами і розгиначами. В цьому віці потрібно стимулювати спроби дітей перевертатися зі спини на живіт.

Вправа № 1. Положення лежачи на спині. Руки дитини зхрещують на груді і розводять в сторони. При зхрещуванні руки поперемінно накладаються одна на одну. Повторити 3-4 рази.

Вправа № 2. П. лежачи на боку.Двома пальцямилегко проводять вздовж хребта знизу вверх – дитина розгинає спину. Перевернути дитину на другий бік і повторити вправу.

Вправа № 3.П. лежачи на спині. Вложити вказівний палець правої руки в праву руку дитини. Лівою рукою охопити його гомілки і злегка повернути ноги малюка вправо. Підтягнути до себе праву дитини – вона повернеться на живіт. Виконати 1-2 рази.

Вправа № 4.П. лежачи на животі. Ніжки дитинм зігнуті, стопи впираються в долоню дорослого. Дитина старається розігнути ніжки і просувається вперед. Виконати 1-2 рази.

Вправа № 5. П. Лежачи на спині. Дитина охоплює пальці дорослого, котрий поперемінно випрямляє і згинає його руки, імітуючи бокс. Повторити 6-8 разів.

КОМПЛЕКС ДЛЯ ДІТЕЙ ВІД 4 ДО 6 МІСЯЦІВ.

Вправи сприяють укріпленню м’язів спини і живота.

Вправа № 1.Зхрещування рук на грудях. Повторити 3 – 4 рази.

Вправа № 2. П. Лежачи на животі ногами до дорослого. Обидві долоні дорослого підводяться під живіт малюка так, щоби мізинці доторкувались. Великими пальцями охоплюють задню поверхню грудної клітки на рівні нижніх ребер і підносять дитину над столом на 5-10 см в горизонтальному положенні. Тіло його при цьому утворює дугу, відкриту доверху, голівка піднімається, м’язи спини і ягодиць при цьому напружуються.

Вправа № 3. П. Лежачи на спині. Долоні дорослого підводяться під спину дитини щоб доторкувались мізинці рук. Великими пальцями охоплюють грудну клітку дитини і піднімають його над столом. Голівка дитини при цьому нахиляється вперед, передня мускулатура тіла напружується.

Вправа № 4. П. Лежачи на на спині. Почергово згинають і розгинають ноги дитини так. Щоб його стопи ковзались по по столу. Повторити 10 – 15 разів в швидкому темпі.

Вправа № 5. Поворот зі спини на живіт (попередній комплекс, вправа № 3).

Вправа № 6. “Бокс”. ( Попередній комплекс, вправа № 5).

Вправа № 7. П. Лежачи на спині. Підтримуючи дитину за ручки, садять його, далі легко тягнучи вперед і догори переводять в положення присідання.

КОМПЛЕКС ДЛЯ ДІТЕЙ ВІД 6 до 9 МІСЯЦІВ.

Ці вправи дозволяють укріпити в дитини м’язи живота, спини, підготувати його до самостійного сидіння.

Вправа № 1. П. Лежачи на спині. Руки дитини випрямляють і виконують ними кругові рухи. Повторити 4 – 6 разів в кожному напрямку.

Вправа № 2. П. Лежачи на спині. Положити руки на коліна дитини, при цьому великі пальці підводять під гомілки. Піднімають і опускають випрямлені ноги диини. Повторити 5- 6 разів.

Вправа № 3. Поворот зі спини на живіт (див.комплекс для дітей від 3 до 4 місяців, вправа № 3 ).

Вправа № 4. П. Лежачи на животі. Руки дитини зігнути і притиснути до боків, злегка відвести плечі назад і зводячи прицьому лопатки. Виконати 1- 2 рази.

Вправа № 5. “Бокс”.

Вправа № 6. Присідання.

Вправа № 7. Ковзаючі кроки.

Вправа № 8. Повзання на животі.

Вправа № 9. П. Лежачи на животі. Дитина охоплює пальці дорослого, ктрий підтягує її за руки вперед і догори. Дитина піднімається на ноги. Виконати 1-2 рази

Вправа № 10.П. лежачи на спині. Лівою рукою дорослий фіксує стопи дитини так, щоб вони впирались в поверхню стола. Спину дитини піднімають, підводячи під неї праву долоню ( цю вправу можна виконувати починаючи з 7 місяців).

КОМПЛЕКС ДЛЯ ДІТЕЙ ВІД 9 ДО 12 МІСЯЦІВ.

Вправи допомагать підготувати дитину до впевненого стояння на ніжках.

Вправа № 1. Кругові рухи руками (4-6 разів в обидві сторони) – див. Попередній комплекс, вправа № 1.

Вправа № 2.Піднімання випрямлених ніг (5-6 разів ) –попередній комплекс, вправа № 2.

Вправа № 3.Ковзаючі кроки-із комплексу для дітей від 4 до 6 місяців, вправа № 4.

Вправа № 4.Поворот зі спини на живіт (комплекс для дітей від 3 до 4 місяців, вправа № 3 ).

Вправа № 5.Вставання із положення лежачи на животі ( попередній комплекс, вправа № 9 ).

Вправа № 6. Положення стоячи на столі. Покласти біля ніг дитини іграшку, побуджуючи її нахилитися за нею. Правою рукою притримувати його коліна, щоби він не згинав їх, лівою – підтримувати дитину. Повторити 2 – 3 рази.

Вправа № 7. Присажування із положення лежачи на спині ( комплекс для дітей від 4 до 6 місяців, вправа № 7 ).

Вправа № 8. Бокс.

Вправа № 9. Положення стоячи на столі. Дитину беруть під ручки або під зігнуті лікті і побуджують її до присідання ( цю вправу можна робити починаючи з 11 місяців).

Вправа № 10. “Мостик” ( попередній комплекс, вправа № 10 ).

Вправа № 11. Ходьба за каталкою протягом 40 секунд.

Нехай Ваша дитина зростає здоровою!

Комунальна установа Тернопільської обласної ради
“Центр здоров’я”