У Тернопільській області триває укладання договорів з НСЗУ. 103 надавачі медичних послуг вже уклали договори з НСЗУ про медичне обслуговування населення
Про це повідомлено під час масштабної тривалої онлайн наради «Децентралізація в умовах трансформації системи охорони здоров’я», яка відбулась сьогодні, 26 березня, в Тернопільській ОДА.
Участь в ній особисто взяла керівниця Західного міжрегіонального департаменту НСЗУ Національна служба здоров'я України Мар'яна Возниця.
Учасники наради - голова Тернопільської обласної державної адміністрації Володимир Труш, заступник голови Тернопільської облдержадміністрації Ігор Гайдук, голова постійної комісії Тернопільської обласної ради з питань бюджету Олег Щиголь, очільниця управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА Ольга Ярмоленко, а також генеральні директори – головні лікарі, директори закладів охорони здоров'я, а також керівники органів місцевого самоврядування всіх рівнів та керівники закладів охорони здоров'я всіх форм власності – мали змогу не лише ознайомитись з основними здобутками Програми медичних гарантій-2020 та вимогами до ПМГ-2021, а й аналізувати проміжні результати медичної реформи.
Нараду урочисто відкрив голова Тернопільської обласної державної адміністрації Володимир Труш.
- Ситуація з коронавірусною інфекцією показала, що медична система як в Україні, так і в регіонах готова реагувати на виклики пандемії – розпочав Володимир Труш.
- - Щоденне перебування медиків на передовій в умовах роботи з інфекційним збудником нового для світу класу, оснащення лікарень, кисневе забезпечення – це те, що дало нам неабиякий життєвий, професійний досвід, поштовх цінити найважливіше – здоров’я. Своє, рідних та близьких. Жителів усієї нашої області. Тому питання з надання якісної медичної допомоги на Тернопільщині – пріоритетним є і буде.
Також голова ОДА наголосив на тому, що «медицина має бути завжди окремо від політики».
Повідомлено, що у Тернопільській області договір з НСЗУ уже мають медзаклади. 103 надавачі медичних послуг вже уклали договори з НСЗУ про медичне обслуговування населення. Серед них - них 88 закладів охорони здоров’я комунальної власності. Усі спеціалізовані медичні заклади перетворено на комунальні некомерційні підприємства.
- Нова Програма медичних гарантій стартує 1 квітня. НСЗУ реалізує державну політику у сфері фінансування системи охорони здоров’я.
Медична реформа, започаткована кілька років тому, триває, але через коронавірус та пандемію є істотні зміни у Програмі медичних гарантій, зокрема вже й у 2021 році.
Сьогодні, ми разом обговорюємо наочно, як впроваджується реформа медицини на Тернопільщині, та яким чином зможемо наблизити медичну допомогу до пацієнта у 2021 році, – наголосила Мар’яна Возниця.
Презентаційні виступи мали: Андрій Віленський, т.в.о. голови НСЗУ («Програма медичних гарантій - 2021 в умовах децентралізації»), Альона Горошко, директорка департаменту замовлення медичних послуг та лікарських засобів НСЗУ, Олександра Машкевич, заступниця директора департаменту договірної роботи НСЗУ.
▪ Повідомлено, що у Програмі медичних гарантій-2021 збільшено та удосконалено обсяг медичних послуг. Бюджет Програми медичних гарантій-2021 теж збільшено - усі тарифи збільшили в межах коштів Державного бюджету (визначено у законі «Про Державний бюджет України у 2021 році»).
▪ У 2021 році охорона материнства і дитинства залишаться пріоритетними напрямками в Програмі медичних гарантій. Впроваджується новий пакет - «Ведення вагітності в амбулаторних умовах». До того ж, у цьому році збільшено тариф на надання допомоги при пологах. Тариф визначається як ставка на пролікований випадок і становить 10 382 гривні.
Медзаклад, в якому вимагають гроші з пацієнта, ризикує втратити договір з НСЗУ і залишитися без фінансування із Державного бюджету. Це є невиправданим ризиком як по відношенню до пацієнтів, так і по відношенню до всіх медичних працівників закладу.
▪ У Програмі медичних гарантій-2021 з’явився новий пакет «Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги».
Надавачі первинної меддопомоги зможуть підписати з НСЗУ договір на надання допомоги хворим на туберкульоз, це наблизить послугу до пацієнтів і забезпечить безперервність лікування.
▪ У 2021 році тариф за лікування дорослих та дітей з туберкульозом у стаціонарних та амбулаторних умовах становитиме 40 302 грн на рік. До цього тарифу будуть застосовуватися коригувальні коефіцієнти — за лікування лікарсько-чутливого туберкульозу та за лікування лікарсько-стійкого туберкульозу.
У Програмі медгарантій-2021 на первинну медичну допомогу передбачено понад 20 мільярдів 670 мільйонів гривень.
Тариф на медичні послуги з надання первинної медичної допомоги становить 651 гривня на рік за одного пацієнта з декларацією. До тарифу застосовуються коригувальні коефіцієнти залежно від віку пацієнта.
Нову Програму медичних гарантій, що стартуватиме з 1 квітня, деталізували. А пакети медичних послуг удосконалили з урахуванням потреб українців. І це стосується лікування гострого мозкового інсульту та гострого інфаркту міокарда.
▪ Саме тому лікування інсульту та інфаркту у стаціонарі залишилися пріоритетними напрямками у Програмі медичних гарантій у 2021 році. Тариф за лікування інсульту сягатиме 97 тис грн, інфаркту - 32 тис грн.
▪ Окрім того, для екстреної медичної допомоги планується ввести підвищувальний коефіцієнт на рівні 5% доплат до суми фактичних оплат за дотримання бригадами правильних маршрутів пацієнтів. Центр екстреної медичної допомоги отримає більше коштів, якщо бригада доставлятиме пацієнта з підозрою на інсульт або інфаркт до закладу, який має договір з НСЗУ на лікування цих захворювань. Таким чином можна буде запобігти втраті часу, який є критично важливим для пацієнтів з інсультом та інфарктом.
▪ Національна служба здоров’я також пропонує розширити Державну програму реімбурсації «Доступні ліки», включивши до неї ліки для вторинної профілактики серцево-судинних захворювань.
У 2021 році рання діагностика онкозахворювань залишиться серед пріоритетних послуг. На цей напрям у Програмі медичних гарантій, яка почне діяти з квітня 2021 року, передбачено майже 460 млн грн. На ранню діагностику раку у 2021 році передбачено майже 460 млн грн.
Впродовж робочої наради щодо впровадження з 1 квітня 2021 року Програми медичних гарантій йшлося і про юридичні наслідки для договірних відносин з НСЗУ при передачі районних закладів охорони здоров’я, а також особливості укладення договорів з НСЗУ у 2021 році.
- Процес укладення договорів про медичне обслуговування населення, в тому числі і за напрямом первинної медичної допомоги, триває. Звісно, очікується більша кількість надавачів первинної допомоги, які працюватимуть за контрактом з НСЗУ у 2021 році.
Фокус діяльності Національної служби здоров’я України є незмінним - пацієнт та його потреби. Та безперешкодний доступ до медичної допомоги, без катастрофічних фінансових витрат на лікування. Це принцип універсального медичного охоплення, до якого ми прагнемо, а Програма медичних гарантій є його невіддільною складовою. Реформа фінансування охорони здоров’я працює навіть в умовах пандемії COVID-19. І ми готові співпрацювати з Тернопільської ОДА, УОЗ та вами – керівниками, стосовно розв’язання будь-яких питань, які виникають, аби забезпечити пацієнтам вищий рівень медичної допомоги» - наголосила Мар’яна Возниця.
Загалом, Тернопільська область в лідерах за рівнем автономізації медичних закладів. Отже, заклади області активно готуються до роботи за контрактованими пакетами медгарантій з 1 квітня.
- Національна служба здоров’я України активно працює у цьому напрямі, впроваджуючи Програму медичних гарантій. Це - перелік та обсяг медичних послуг і ліків, які держава гарантує населенню та оплачує з коштів державного бюджету за єдиними тарифами. Усі послуги, які входять до Програми медичних гарантій, - безоплатні для пацієнта. У 2020 році Програма медичних гарантій складається з тридцяти двох пакетів. У 2021 році їх кількість зросла, а обсяг медичної допомоги описано більш детально. Щодо пакетів, у Програмі медичних гарантій-2021, окрім чинних, додано 7 нових. Це - «Готовність до реагування на інфекційні захворювання та епідемії», «Стоматологічна допомога дорослим та дітям», «Ведення вагітності в амбулаторних умовах», «Лікування пацієнтів методом інтракорпорального діалізу в амбулаторних умовах», «Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги», «Діагностика, лікування та супровід пацієнтів з гематологічними захворюваннями (або підозрою на відповідні захворювання) у дорослих та дітей в амбулаторних та стаціонарних умовах» та «Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами з охорони психічного здоров’я». Сьогодні йшлося, головним чином про те, як зорієнтуватися у можливостях керівникам медустанов та належним чином підготуватися до підписання договорів. Результатом спільних напрацювань має бути така дієва система охорони здоров’я, в центрі якої – пацієнт - додала очільниця Управління охорони здоров'я ТОДА Ольга Ярмоленко.
Довідково