ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

У Тернопільському прес-клубі відбулася прес-конференція "Зупинимо рак разом"

В рамках заходу було оголошено про те, як Тернопільщина долучається до Всеукраїнського медійно-соціального онкологічного проекту
#РАК_КРУПНИМ_ПЛАНОМ.

Як зазначила координаторка проекту "Рак крупним планом" в Тернопільській області Надія Копилець, "цей проект є безстроковим і його завдання полягають: у спонуканні українців проходити своєчасну діагностику; у підвищенні поінформованості про онкологію, методи та засоби лікування й подолання хвороби; в ознайомленні із діяльністю лікувальних установ та груп підтримки хворих та  членів їх родин". Організаторами заходу виступили БО "Благодійний фонд "Великі серця" за участі заступника начальника управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА Тетяни Скарлош, головного спеціаліста - акушера-гінеколога управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА Олексія Федченка, заступника генерального директора з хірургічної роботи КНП "Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер" ТОР Миколи Прокопчука, голови ГО "Амазонки Тернопілля" Марини Орап, голови постійної комісії Тернопільської міської ради з гуманітарних питань Володимира Міська.

Учасником заходу була і лікар-методист КНП "Тернопільський обласний громадський центр здоров’я" ТОР Галина Зот.

Прес-конференцію "Зупинимо рак разом" розпочала Надія Копилець, яка й виступила модератором заходу.

Вона надала перше слово заступнику начальника управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА Тетяні Скарлош.

- Щорічно в Тернопільській області реєструється понад 300 нових випадків злоякісних новоутворень молочної залози - розпочала Тетяна Ярославівна. - Так в 2018 році зареєстровано 308 випадків ЗН молочної залози в жінок та 3 випадки – в чоловіків. Рівень захворюваності при цьому склав 55,2 на 100 тис. жіночого населення. Внаслідок раку молочної залози в 2018 році померло 163 жінки.

Відтак, найпоширенішим онкологічним захворюванням є рак молочної залози, злоякісні новоутвори молочної залози залишаються "лідером" в структурі захворюваності та смертності жінок не лише Тернопільської області, а й України загалом.

За її словами, в Україні після виявлення онкозахворювання лише 60% пацієнтів проживають наступні 5 років. У країнах Європи ця цифра становить 85%, у США - до 90%

Статистика справді сумна, адже, за словами Тетяни Скарлош "за віковими категоріями пацієнтів спостерігався наступний розподіл: 0-14 років – 0, 15-24 роки – 0, 25-54 роки – 112 (36,4%), 55-64 роки – 77 (25%), старше 65 років – 119 (38,6%). Також слід відмітити, що 27,3% захворілих – це жінки фертильного віку.

Із числа пацієнтів з вперше встановленим діагнозом злоякісного новоутворення молочної залози мали стадію відповідно до класифікації TNM: I-II – 237 (79,3%), III – 27 (9,0%),  IV – 34 (11,4%)". Вона додала, що в принципі, на даний час єдиним дієвим шляхом поліпшення стану виявлення злоякісних новоутворень молочної залози є впровадження ефективних програм скринінгу, профілактики та ранньої діагностики, що дозволяє провести радикальне лікування з застосуванням органозберігаючих оперативних втручань, знизити показники смертності від даної патології на 25–30%.

Головний спеціаліст - акушер-гінеколог управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА Олексій Федченко наголосив на важливості ранньої діагностики раку молочної залози, яка можлива за умов виконання програм:

  • самообстеження;

  • профілактичних оглядів, спостереження і лікування передпухлинної патології;

  • скринінгових мамографічних досліджень.

Він докладно відповів на ряд запитань журналістів стосовно основних факторів розвитку раку молочних залоз. Зокрема, Олексій Федченко назвав мутацію в генах BRCA1 або BRCA2 (аналіз крові, який рекомендують жінкам, у родичів яких був рак молочної залози), онкологічне захворювання в сімейному анамнезі, пізнє (у віці понад тридцять років) народження першої дитини або нездатність до народження, пізня менопауза, комбінована гормонозамісна терапія, постменопаузальне ожиріння, надмірне вживання алкоголю та паління, щільність грудної залози та навіть малорухомий спосіб життя.

Про такий метод дослідження молочних залоз, як мамографія розповів заступник генерального директора з хірургічної роботи КНП "Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер" ТОР Микола Прокопчук.

Він зазначив, що це "рентгенівський метод дослідження молочних залоз, який дозволяє виявити більш ніж 90% пухлин молочної залози на ранніх стадіях та до клінічних стадіях"

- Профілактична мамографія (в якості скринінгу) виконується здоровим жінкам незважаючи на те, є чи немає скарг і клінічних проявів стосовно патології молочних залоз, починаючи з 40-річного віку, щодвароки. Після п'ятидесяти років - потрібно обстежуватись щороку.

"Загалом алгоритм дій лікаря первинної ланки щодо профілактики, діагностики, в тому числі скринінгу раку молочної залози чітко прописаний в Уніфікованому клінічному протоколі надання медичної допомоги пацієнтам на рак молочної залози, затвердженому МОЗ" - додала Тетяна Скарлош. - Тому сімейні лікарі повинні ретельніше ставитись до проведення профоглядів.

Вона також повідомила, що "на сьогоднішній день в Тернопільській області діє комплексна обласна програма "Здоров’я населення Тернопілля 2017-2021", спрямована на реалізацію пріоритетів у сфері охорони здоров'я щодо профілактики, ранньої діагностики та лікування інфекційних та неінфекційних соціально-значущих захворювань, в тому числі онкологічних. В рамках заходів даної програми здійснюється скринінг раку молочної залози та низки інших онкозахворювань.

Так, за її словами, рак молочної залози виявлено у трьох чоловіків на Тернопільщині. Тому заступник начальника управління охорони здоров'я ТОДА закликала і жінок, і чоловіків не зволікати та обов'язково звернутися до мамолога, зазначивши, що кожен на своєму прикладі  - проходженні такого обстеження - має бути небайдужим до цієї проблематики.

- У нас достатьо лікарів-мамологів, мамографічних апаратів. Але ми мусимо розуміти, що це не тільки проблема системи, яка не бере на себе відповідальність. Це відповідальність кожного з нас - наголосила Тетяна Ярославівна.

Підтвердив цю інформацію і заступник генерального директора з хірургічної роботи КНП "Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер" ТОР Микола Прокопчук.

- На даний час в Тернопільській області є 4 діючих мамографи: в нас - обласному онкологічному диспансері, Тернопільській, Заліщицькій і Теребовлянській центральних райлікарнях.

В онкологічному диспансері здійснюється лише діагностична мамографія за направленням лікарів онкодиспансеру, в даних районних лікарнях – діагностична та профілактична мамографія відповідно до визначеного орієнтовного розподілу.

Додамо, що в Тернопільській ЦРЛ проводиться мамографічне обстеження для жінок з Тернополя, Тернопільського, Збаразького, Підволочиського, Лановецького, Кременецького, Шумського та Зборівського районів. В Теребовлянській ЦРЛ – для жінок Теребовлянського, Козівського, Бережанського, Підгаєцького та Гусятинського районів, а в Заліщицькій ЦРЛ – для жінок з Заліщицького, Борщівського, Чортківського, Бучацького та Монастириського районів.

"Рак грудей на ранній стадії можна зупинити. І обстеження має бути добровільним, свідомим і ефективним. Тому так важлива підтримка в родині, друзів. Підтримка, яка не закладається ні в який бюджет" - продовжила тему голова ГО "Амазонки Тернопілля" Марина Орап. Вона наголосила на тому, що чоловіки, сини повинні відчувати відповідальність за здоров'я своїх дружин та мам.

Підтримка жінок, які пережили і перебороли рак - головна мета ініціатив Марини Орап в ГО "Амазонки Тернопілля". Жінки, яка теж  поборола онкологію.

Про комплексну міську програму "Здоров'я тернополян" на 2019–2021 рр розповів голова постійної комісії Тернопільської міської ради з гуманітарних питань Володимир Місько. Він додав, що за потреби та після долучення учасників заходу до детального обговорення теми, можливо внести зміни до програми "Здоров'я тернополян", аби знайти можливість вирішення питання придбання мамографа в міську лікарню №2.

Наостанок, модератор резюмувала основні моменти проблематики теми та ще раз закликала, "кожну жінку відвідати лікаря, переконатися, що є здоровою, кожного чоловіка заохочувати своїх жінок, матерів, подруг пройти мамографію".

 

 


Читайте також